کد خبر: 806539 A

پس از باخت مقابل پورتوریکو، خیلی‌ها به نقش شاهین‌طبع در این باخت و عدم توانایی او در حفظ 18 امتیاز برتری اشاره کردند. با این حال شاید مصلحت بر این بود که در کوران مسابقات، به سرمربی تیم ملی حمله نشود.

به گزارش ایلنا، تیم ملی بسکتبال دومین مسابقه‌اش را هم در جام جهانی واگذار کرد و همان اندک شانس روی کاغذ را هم برای صعود از گروه خود از دست داد. شانسی که البته همان روز اول و پس از آن باخت باورنکردنی برابر پورتوریکو در عمل از دست رفته بود و تمام صحبت‌ها درباره باقی بودن شانس صعود، برای حفظ انگیزه تیم بود تا با شرایط خوبی مقابل تونس حاضر شوند. برنامه‌ای که عملکرد تیم نشان داد در اجرا موفقیت‌آمیز نبوده و بازیکنان ایران ساده‌ترین بازی خود در مرحله گروهی را هم با شکست پشت سر گذاشتند.

پس از باخت مقابل پورتوریکو، خیلی‌ها به نقش شاهین‌طبع در این باخت و عدم توانایی او در حفظ 18 امتیاز برتری اشاره کردند. با این حال شاید مصلحت بر این بود که در کوران مسابقات، به سرمربی تیم ملی حمله نشود و اجازه بدهیم تا اندک شانس باقی‌مانده‌مان با حواشی از دست نرود. همین حالا هم تیم ملی حداقل چهار مسابقه دیگر دارد و شاید بهتر باشد انتقاد را به پایان مسابقات موکول کرد. با این حال گویا سرمربی تیم ملی خودش نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد. شاهین‌طبع در کنفرانس پس از بازی اظهارنظر عجیبی مطرح نکرد اما در تمرین پیش از بازی با تونس، صحبتی را مطرح کرد که از جنس اظهارنظرهای عجیب همیشگی‌اش بود.

شاهین‌طبع در مصاحبه‌ای که در اینستاگرام رسمی فدراسیون و پس از آن بین دو نیمه بازی با تونس پخش شد، در اظهارنظری عجیب درباره باخت به پورتوریکو و داور این مسابقه گفت: «از میان این همه داور نمی‌دانم چرا برای بازی ایران و پورتوریکو، داوران چینی را انتخاب کردند! چینی که مهم‌ترین رقیب ایران در این تورنمنت برای کسب سهمیه المپیک است. تیم چین رقیب سنتی ایران است و استفاده از داور چینی در این دیدار کمی عجیب به نظر می‌رسید. داور چینی در کوارتر چهارم نتوانست بازی را کنترل کند، در دقایق پایانی اتفاقات زیادی افتاد و بازی از دست داور در رفت. مسئولان برگزاری مسابقات می‌توانستند داور بهتری برای این دیدار در نظر بگیرند چرا که هر دو تیم ایران و پورتوریکو جایگاه خوبی در رنکینگ جهانی دارند و آنها می‌دانستند که بازی دو تیم حساس خواهد بود.»

فلاش‌بک به دو فصل قبل

مهران شاهین‌طبع در آخرین دوره حضور خود در لیگ برتر بسکتبال، در سالی که اغلب هفته‌های آن را به عنوان صدرنشین مرحله دوره‌ای پشت سر گذاشت، در نیمه‌نهایی به مهرام باخت و نتوانست به فینال برسد. نتیجه‌ای که برای شاهین‌طبع و پتروشیمی مدعی یک شکست بزرگ به حساب می‌آمد. به همین خاطر هم پس از آن مسابقه، مهران شاهین‌طبع در اظهارنظری عجیب و جنجالی، داوران بازی را متهم و با وارد کردن نام هروس آوانسیان به ماجرا، مدعی شد که این داور باسابقه در ارتباط با داوران، به نوعی در روند داوری و نتیجه بازی تأثیرگذار بوده است!

شاهین‌طبع اندکی پس از این اتفاق سرمربی تیم ملی شد اما با شکایت آوانسیان روبه‌رو شد و مجبور بود که ادعایش را ثابت کند. پرونده شکایت آوانسیان از او یکی از کشدارترین پرونده‌های بسکتبال ایران در سال‌های اخیر بود اما در نهایت به تصمیم خاصی نرسید و این داور قدیمی و رئیس کمیته داوران آسیا هم از پیگیری آن منصرف شد.

شاهین‌طبع هیچ‌گاه نتوانست ادعایش را ثابت کند اما هیچ‌گاه به طور رسمی حرف‌هایش را پس نگرفت و با توجه به رابطه بسیار خوبش با فدراسیون، حکمی در خور اتهامش هم دریافت نکرد.

فرافکنی همیشگی

ماجرای اتهام او به داوران بازی مهرام و پتروشیمی دو فصل قبل، اولین بازی نبود که مهران شاهین‌طبع، تلاش می‌کرد باخت‌هایش را طور دیگری توجیه کند و با فرافکنی ماجرای دیگری را به میان بیاورد. جالب اینجاست که آخرین بارش هم نبود. او در تاریخ مربیگری‌اش از این دست اظهارنظرها کم نداشته، حالا هم که باخت عجیب و تاریخی تیم ایران برابر پورتوریکو را به تصمیمات داور مربوط می‌داند.

شاهین‌طبع اصلاً نمی‌گوید که چرا برنامه‌ای برای خروج تیم ملی از دفاع تمام زمین و پرس حریف نداشت. هیچ اشاره‌ای به عدم توانایی‌اش در کنترل شرایط روحی و روانی و روند رو به نزول تیم نمی‌کند و نمی‌گوید که چرا آرون گرامی‌پور را تعویض کرد یا در 4 ثانیه پایانی هیچ برنامه خوبی برای دفاع حریف نداشت؟

اینها را نمی‌گوید. دلیلش مشخص نیست. شاید اینطور توضیح دادن را بلد نیست اما خوب می‌داند که به داور چینی مسابقه اشاره کند! موضوعی که قبل از بازی هم آن را می‌دانست اما اشاره‌ای به آن نکرد اما حالا بیش از هر چیز، به تصمیمات داور و نقش او در پیروزی حریف اشاره می‌کند و البته خوش‌شانسی بازیکنان پورتوریکو. حتی یک بار هم به جای اینکه بگوید بازی از دست داور در رفت، نمی‌گوید که بازی دیگر دست من و تیمم نبود و باید کاری می‌کردم. حتی تعویض‌هایش را هم درست و به موقع می‌داند.

پس یعنی داور بازی به تنهایی 20 امتیاز به نفع پورتوریکو آورده تا این تیم بازی باخته با 18 اختلاف را با 2 امتیاز برتری ببرد؟

محسن آجرلو

تیم ملی بسکتبال ایران شاهین طبع سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر