کد خبر: 806129 A

اگر روزی نباشم شیطنت نمی کنم!

مدیرعامل استقلال درباره مسائل مختلفی صحبت کرد.

به گزارش ایلنا، امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال با حضور در برنامه فوتبال برتر، درباره مسائل مختلفی صحبت کرد.مشروح صحبت‌‌های او به شرح زیر است:

رابطه با استراماچونی؟

ایشان از مربیان بسیار خوب هستند. بیش از دو ماه مذاکرات ما با ایشان طول کشید. تیم ما جوان شده و نیاز به یک مربی جوان و با انگیزه که مجرب هم باشد، داشتیم. توانستیم در نهایت آقای استراماچونی را برای حضور در استقلال مجاب کنیم و در حد توان‌مان هم امکانات را در اختیارشان قرار دادیم. ایشان هم خستگی ناپذیر در کنار تیم هستند.

استراماچونی خوشحال نیست؟

من معتقدم ایشان با سیستم ما هنوز آپدیت نشده‌اند. او اهل رسانه و مصاحبه نیست. آقای استراماچونی از شرایط ایران و تیم راضی است و رفتار ایشان با بازیکنان هم بسیار خوب است. متاسفانه برخی شیطنت‌ها در فضای مجازی وجود دارد که به تیم هم سرایت می‌کند.

مترجم در استقلال؟

از ابتدای ورود آقای استراماچونی، ما دو مترجم داشتیم. آقای دانشیار کنار تیم هستند و مسئول gps هستند و کار مترجمی درون تیم را هم انجام می‌دهند. هر دو مترجم در ترکیه هم کنار ما بودند. در بازی با فولاد بحث کارت بازی حل شد و مترجم روی نیمکت اضافه شد. استراماچونی به دلیل شخصی دوست نداشت در نشست خبری حاضر شود و بعد از صحبت‌هایی که باهم داشتیم، مجاب شدند تا از هفته سوم در نشست خبری حاضر شوند.

جلسه با استراماچونی؟

آخرین جلسه ما همین دیروز (یکشنبه) بود و درباره مسائل جاری تیم باهم صحبت کردیم.من و آقای استراماچونی هفته‌ای دو بار حداقل باهم در ارتباطیم. برخلاف شایعات رابطه خیلی میان من و آقای استراماچونی است. ایشان با قدرت به کارش ادامه می‌دهد.

ماجرای خروج استراماچونی از ایران؟

این خبر درست نبود. منبع رسمی ما، کانال رسمی باشگاه استقلال است. آقای استراماچونی بعد از بازی با فولاد راهی منزل شد و اصلا به فرودگاه نرفت. ما در این رابطه اطلاعیه هم دادیم. درباره رسانه ایتالیایی که خبر را منتشر کرده بود هم باید بگویم که از طریق سفارت ایتالیا و وزارت امور خارجه اقدام به شکایت کرده‌ایم. معاونت حقوقی ما پیگیر ماجراست و بعد از حصول نتیجه اطلاع رسانی می‌کنیم. متاسفانه فضای مجازی، فضای ملتهبی را برای هواداران ایجاد می‌کند. کسانی که آرامش استقلال را دوست ندارند، در فضای مجازی التهاب ایجاد می‌کنند و ما پیگیر این ماجرا هستیم. استراماچونی از زندگی در ایران با خانواده‌اش راضی است و فرزندش هم در مدرسه ثبت نام کرده است. خانواده او بامداد دوشنبه به ایران آمدند. ما در سخت‌ترین شرایط استقلال هستیم چراکه به دنبال کسب مجوز حرفه‌ای گری هستیم. به یکباره بحث تغییر مدیرعامل را در فضای مجازی راه می‌اندازند و یک نفر هم اعلام آمادگی می‌کند. این درحالی است که عالی‌ترین مقام ورزش کشور دوبار در چهار روز این ماجرا را تکذیب می‌کند. روز گذشته آقای خلیل‌زاده هم صحبت کردند و مسئله را تکذیب کردند ولی بازهم می‌گویند ما هستیم. کسانی که آرامش استقلال را دوست ندارند به دنبال فضا سازی هستند. متاسفانه برخی صفحات مجازی که از طریق مراجع قانونی درباره آن‌ها پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم، فقط به دنبال کسب درآمد هستند و من از هواداران می‌خواهم اخبار را از طریق رسانه رسمی باشگاه دنبال کنند.

غرامت 3 میلیون دلاری به استراماچونی؟

این رقم بیش از سه برابر قرارداد استراماچونی است. اصل این خبر که ما دنبال کنار گذاشتن او بوده‌ایم یا او گفته که می‌خواهم بروم، کذب است. او از ایران و تیمش لذت می‌برد. استراماچونی را با دقت فراوان انتخاب کردیم. او جوان و با تجربه است. در بالاترین سطح کار کرده و برای دو سال با او قرارداد بستیم. ضمن اینکه قرارداد بازیکنان را هم با نظر او بستیم. من را مقابل هواداران قرار می‌دهند و می‌گویند فتحی استراماچونی را نمی‌خواهد و دنبال فلانی است. کسانی که آرامش استقلال را دوست ندارند، این مطالب را منتشر می‌کنند.

ماجرای میلیچ؟

به هرحال همه چیز که دست ما نیست. میلیچ به خاطر مشکل ایجنت صربش نتوانست وارد کشور شود و خودش و استراماچونی به خوبی این نسئله را درک کردند. او 24 ساعت بعد و در اولین فرصت به ایران آمد و قراردادش را هم امضا کرد. این بحث‌های ویزای توریستی و جریمه و ... هم درست نیست. فرآیند اخذ ویزای کار ایشان هم درحال انجام است.

بحث مترجم؟

من در ابتدا به آقای استراماچونب گفتم که آیا مترجم ایتالیایی می‌خواهند که به دلایل مد نظر خودشان گفتند نه و چون خودشان به انگلیسی مسلط هستند و برخی بازیکنان هم انگلیسی بلدند، خواهان مترجم به این زبان شدند. هر دو مترجم را باشگاه آورده است. آقای دانشیار همانطور که گفتم در gps و آنالیز هستند و آقای مشهودی برای نشست‌های خبری با ما همکاری می‌کنند.

دستیار ایرانی؟

ما این مسئله را الزام نکردیم ولی با استراماچونی مطرح کردیم. ایشان تمایلی برای این مسئله نداشتند. ما تمرکز را روی بحث سرپرست گذاشتیم و آقای زرینچه که هم در مسائل فنی می‌تواند کمک کند و هم کارهای تیم را جلو می‌برد را انتخاب کردیم. رابطه ما و استراماچونی کاملا محترمانه است و ما اصراری در خصوص دستیار ایرانی نکردیم چون ایشان گفت سه دستیار دارد و نیازی در این خصوص ندارد.

نتایج استقلال؟

ما در این دو بازی واقعا بدشانس بودیم. انصافا در هر دو بازی، خصوصا بازی با فولاد خوب بودیم. ضمن احترام به تیم فولاد و جواد نکونام عزیز، خیلی از این تیم سرتر بازی کردیم و موقعیتی به حریف ندادیم.

تکرار تجربه مدیران قبلی؟

در استقلال و پرسپولیس کار کردن خیلی متفاوت است. سی سال است که در فوتبال هستم. در استقلال و پرسپولیس، شما با ده‌ها میلیون سلیقه مختلف روبه رو هستید. کار کردن با این اوصاف سخت است. یک بازیکن که جذب می‌شود، عده‌ای می‌گویند خوب است و عده‌ای می‌گویند خوب نیست. متاسفانه در فضای مجازی عده‌ای خط می‌دهند و سوار موج هواداران می‌شوند. آن‌ها خرج می‌کنند و باعث تشویش اذهان هواداران می‌شوند. من چه در استقلال باشم چه نباشم، هوادار استقلالم. من از استقلال بروم، هوادار بدون حاشیه هستم و مدیر بعدی را اذیت نمی‌کنم و شیطنتی هم نمی‌کنم. از هواداران می‌خواهم به این تیم و استراماچونی اعتماد کنند چون روزهای خوبی در انتظار استقلال است.

استعفای خطیر؟

ایشان به دلیل مسائل خانوادگی استعفا داد. او مشغول انجام کارهایش هست تا به خانواده‌اش ملحق شود.

رابطه خطیر و استراماچونی؟

دنیای فوتبال حرفه‌ای شده است. قراردادهای سال قبل را آقای افتخاری بسته بود. قرارداد استراماچونی هم با من یا خطیر نیست، بلکه با باشگاه استقلال است. این حرف‌های فضای مجازی است که مثلا استراماچونی گفته چون فلانی رفته من نیستم. مگر قرارداد شفر یا بازیکنان پارسال را من بسته بودم؟ آن‌ها هم قراردادشان با باشگاه بود.

اضافه شدن معاون به استقلال؟

فعلا که خیر. درحال بررسی هستی و لازم باشد، اضافه می‌کنیم.

هیات مدیره استقلال؟

یک عضو هیات مدیره استعفا داده است. اما در کل جو دوستانه و صمیمانه‌ای در هیات مدیره استقلال وجود دارد.تقریبا هرروز جلساتی داریم. این بحث‌هایی که تا الان کردیم مشکل استقلال نیست. مشکل اصلی ما بحث منابع مالی است. ما همه توان خود را در هیات مدیره با آقایان خلیل‌زاده، منزوی و ماجدی گذاشته‌ایم تا مشکلات مالی را حل کنیم. ما بارها تا پاسی از شب جلسه داشته‌ایم. بحث امروز ما، بحث مجوز حرفه‌ای گری است. فدراسیون و کمیته صدور مجوز نهایت همکاری را با ما داشته و در فرصت باقی مانده در تلاشیم تا با طلبکاران به توافق برسیم. حتی یک ریال از این بدهی‌ها متعلق به دوران مدیریتی من نیست. همه تلاش ما برای مرتفع کردن تین مشکل است.من از هواداران و پیشکسوتان می‌خواهم کنار ما باشند. متاسفانه کسانی که استقلال را دوست ندارند، از سکوت و نجابت من سواستفاده می‌کنند. من اهل عوام‌فریبی و سوار شدن روی موج هواداران نیستم. متاسفانه دلم از برخی مسائل به درد می‌آید. در ایام محرم و شهادت امام حسین (ع) هستیم. ایشان می‌فرمایند اگر دین ندارید، لااقل آزاده باشید. یکی از این افرادی که به سهم خواهی مشهور است، من صدایش را شنیدم که پشت تلفن می‌گفت الحمدالله صدور مجوز حرفه‌ای گری برای استقلال انجام نخواهد شد! و این‌ها نمی‌توانند مجوز را بگیرند.ما در هیات مدیره یک دقیقه به بحث راجع به مترجم و ... نمی‌پردازیم. دغدغه اصلی ما بحث مالی است. امیدوارم ظرف همین هفته بدهی حدودا 4-5 میلیاردی را هم مرداخت کنیم تا مشکلی وجود نداشته باشد. من از طلبکاران عزیز می‌خواهم که مثل همیشه لطفشان را شامل حال ما کنند و مانند سال گذشته بتوانیم مجوز مربوطه را بگیریم. ما سال گذشته بیش از 10 میلیارد بدهی را پرداخت کردیم. بسیار امیدوارم با همدلی به این مهم دست پیدا کنیم.

این عزیزانی که بیرون از باشگاه، حواشی را ایچاد می‌کنند، اجازه دهند تا کادرفنی کارش را بکند. با دو بازی نمی‌شود کادرفنی را قضاوت کرد.

جذب بازیساز؟

با نظر استراماچونی، میلیچ و دیاباته را جذب کردیم. به دنبال مهاجم دوم یا هافبک میانی هستیم که با مشورت استراماچونی جذب کنیم، گفته بودم 48 ساعت آینده بازیکن را می‌گیریم ولی پروسه جذب گاها زمان‌بر است.گاشتباه کردم این زمان را اعلام کردم. ما با استراماچونی 10 گزینه را انتخاب کردیم ولی یا بازیکن نیامد یا بودجه ما نرسید و دلایلی دیگر. حتی استراماچونی شرایط ما را درک می‌کند و وقتی میلیچ رقم درخواستی‌اش را بالاتر برد، استراماچونی به ما گفت که با نبندیم.

نمره به خودتان؟

من نمی‌توانم نمره‌ای بدهم. کارشناسان و هواداران باید نمره بدهند. اما درباره جذب بازیکن باید بگویم که با نظر کادرفنی همه بازیکنان از جمله دیاباته و میلیچ جذب شده‌اند.

پاتوسی؟

با او توافقاتی کرده بودیم ولی بحث مالی مانع از ادامه حضور او در استقلال شد. باید 300 هزار دلار به باشگاه کیپ تاون می‌دادیم ولی ماجرتی پروپئیچ مطرح شد و مجبور شدیم پول را برای او کنار بگذاریم.

خروجی زیاد استقلال؟

بازیکنی مثل حیدری از فوتبال خداحافظی کرد. این را هم در آمارشان حساب می‌کنند. تیم ما جوان شده از طرفی 5-6 بازیکن را خود سرمربی نخواسته است. از طرفی دیگر قرارداد بازیکنان در فصل گذشته را من ننوشته بودم. البته قرارداد 10 ساله هم باشد، یک روز تمام می‌شود.

جدایی منتظری و رحمتی؟

ضمن احترام به هردوی این عزیزان، آقای رحمتی خودش رفت. منتظری هم تماسی با ما نداشت. ما مدتی تماس گرفتیم ولی ایشان جواب نداد. بعدا هم اگر نظرشان عوض شد، با ما تماسی نگرفتند.

حضور سلطانی؟

ایشان قطعا به عنوان همکار کنار ما خواهند بود از وجودشان استفاده می‌کنیم.

گرفتن 9 بازیکن از یک ایجنت؟

خیر صحت ندارد. الان تیم‌ها به جای بازیکن با مدیربرنامه قرارداد می‌بندند که بد هم نیست و همه جای دنیا هنین گونه است. ایجنت مد نظر شما 4 یا 5 بازیکن در تیم ما دارد. سال قبل تعداد بازیکنانش بیشتر بود. اصلا پکیجی هم از او یا کس دیگری، بازیکن نگرفته‌ایم.

پروپئیچ؟

ما پول را در زاگرب برده بودیم که اگر فیفا قبول نمی‌کرد، پول را به او بدهیم ولی فیفا روز آخر قبول کرد از درآمدهای ما پول او را بدهد. آن پول در زاگرب را هم صرف بازیکنان جدید و مسائل جاری باشگاه کردیم.

بلبلی؟

هنوز حکم او ابلاغ نشده است. بعد از ابلاغ، اعتراض را در دستور کار قرار می‌دهیمتا حداقل محرومیت را کمتر کنیم و بتوانیم از او استفاده کنیم. بلبلی با ما 5 ساله بسته و ما بر اساس فسخ قراردادش با او بستیم.

احمدوند؟

هموز شکایتی مطرح نکرده‌ایم.

خرید جدید؟

ما احتمالا یک خرید داخلی و یک خارجی خواهیم داشت.

خروجی زیاد؟

یکی از راه‌های درآمدزایی ترانسفر بازیکن است که همه جا هم عرف است. دو بازیکن ما پیشنهادات 500 و 600 هزار دلاری داشتند. با این‌حال فقط صیادمنش از جمع ما جدا شد. ما که حق پخش و بلیت فروشی نداریم. وضعیت تبلیغات محیطی هم که مناسب نیست. نمی‌گویم همه جدا شده‌های استقلال درآمدزا بوده‌اند ولی وقتی اسپانسر به تعهداتش عمل نمی‌کندو حق پخش و بلیت فروشی هم نداریم، چه کار کنیم؟ ما باید به سمت پایه برویم تا در استعدادیابی و پرورشش موفق باشیم.

اسپانسر استقلال؟

همانطور که ریاست محترم هیلت مدیره استقلال گفتند، تا شفافیت مالی از سوی اسپانسرها رخ ندهد، ما نام اسپانسرها را از هفته سوم، از روی لباس تیم برمی‌داریم. این تصمیم در هیات مدیره گرفته شده است.

مطرح شدن اسامی برای مدیرعاملی؟

این مسائل ساخته افرادی است که دوست ندارند استقلال در آرامش باشد. عالیترین مقام ورزش کشور دو بار در چهار روز به این مسئله پاسخ داده است. ریاست هیات مدیره استقلال هم این مسئله را تکذیب کرده است. اگر عدم وجود من باعث ثبات و پیشرفت باشد، من حاضرم نباشم. ولی تا وقتی که هستم با تمام قدرت در خدمت باشگاه هستم و اجازه نمی‌دهم آرامش باشگاه بهم بخورد. اگر سکوت می‌کنم برای حفظ آرامش باشگاه است. من از هواداران و پیشکسوتان می‌خواهم کنار تیم باشند تا استقلال به آرامش برسد.

مصاحبه نکردن استراماچونی برخلاف برخی مربیان؟

ایشان درحالی که خیلی‌ها به جلسه با ویلموتس نرفتند، در جلسه حاضر بودند. این مسائل را هم ببینید.

ارتباط خطیر با رسانه‌های ایتالیایی؟

من بعید می‌دانم چنین باشد. درباره آن رسانه ایتالیایی هم گفتم که مراتب اعتراض خود را به سفارت آن کشور و وزارت امور خارجه تحویل داده‌ایم.

روزبه چشمی؟

من چندین سال است که مدیربرنامه‌های چشمی را می‌شناسم، تصور می‌کنم مانعی برای حضور او در استقلال نباشد. تقریبا باهم توافق کرده‌ایم. آقای استراماچونی هم خواهان جذب اوست. ما دو ماه قبل هم با چشمی صحبت کردیم ولی او گفت می‌خواهد در خارج بازی کند و اگر ایران بازی کند، گزینه اولش استقلال است.

صیادمنش؟

من 13 ماه است در خدمت استقلالم. گاها مواردی از طرف من مطرح شده که واقعیت بوده ولی اتفاق نیافتاده و عملا بی صداقتی نبوده است، مثلا اسپانسر گفته فردا پول می‌دهد و من هم بر این اساس به بازیکنان حرفی زده‌ام ولی اسپانسر پول نداده است. درباره صیادمنش هم بله او ترانسفر شده بود ولی اینکه قرار نبود بازی کند اشتباه است. این بازیکن دچار کشیدگی همسترینگ شده بود و کادر پزشکی هم در یک اطلاعیه این را اعلام کرد. حتی وقتی از جمع ما جدا شد هم مدتی درگیر این مسئله بود.

رحمان رضایی؟

حضور ایشان صحت ندارد و فعلا دستیار ایرانی در دستور کار نیست.

درگیری در تمرین استقلال؟

من هم شنیدم و تلفنی به من گزارش دادند. درگیری در فوتبال طبیعی است. پینگ پونگ که بازی نمی‌کنند یا فوتبال که باله نیست. درگیری در حین بازی طبیعی است.

خطای روی دیاباته در بازی با فولاد؟

با احترام به کارشناسان داوری، به نظر من دیاباته مرتکب خطا نشد.

دربی؟

ما دوست داریم دربی در روز تعطیل باشد ولی اگر قرار است یکشنبه باشد، دربی برگشت هم باید وسط هفته باشد.

حواشی؟

هرچه در این برنامه گفتم صادقانه بود ولی یک سری چیزها را هم نمی‌توانم بگویم. حرف‌هایی که به آرمش تیم لطمه می‌زند را نمی‌گویم. اختلاف سلیقه همه جا هست و این مسئله باعث تعالی و پیشرفت می‌شود. بین من و استراماچونی تقابلی نیست. رابطه ما بسیار نزدیک و صمیمی است. خواهید دید که استراماچونی شایعات اخیر را تکذیب می‌کند و هر دو مترجم ما هم مورد تایید او هستند.

وقت اضافی در بازی با فولاد؟

بازیکنان ماشین‌سازی جلوی ما فقط 20 دقیقه روی زمین افتاده بودند. آیا همیشه در همه بازی‌ها انقدر دقت می‌کنند؟ اگر فغانی بعد از 5 دقیقه وقت اضافه، سوت را می‌زد، کسی اعتراض می‌کرد؟ اگر قانونی باشد هم چرا در نیمه اول و دوم کمتر وقت گرفت؟ پارسال هم یک سری اتفاقات افتاد و ما قهرمان نشدیم. البته من معتقدم اشتباهات داوری ناخواسته است.

امید ابراهیمی؟

با نظر مثبت استراماچونی با او مذاکرده کردیم و او گفت اگر اروپا نرود به استقلال می‌آید.

حضور خبرنگاران در تمرین استقلال؟

ما استادیوم اختصاصی نداریم. توی پرانتز بگویم که برای اولین بار است که استقلال در جای خوب تمرین می‌کند. در این مکان‌ها محدودیت‌هایی دارند و ما با مسئولان مربوطه صحبت کرده‌ایم تا هم خبرنگاران و هم هواداران بتوانند در تمرین حاضر باشند.

حرف آخر؟

من صادقانه سوالات را جواب دادم و 30 سال است که اینگونه هستم. من کارهای پوپولیستی را بلد نیستم انجام دهم و 10 سال دیگر هم به همین شکل هستم. همه چیز در استقلال گل و بلبل نیست، مگر در اجتماع یا همین تلویزیون همه چیز گل و بلبل است؟ ما مشکلات مالی داریم و همه تلاش ما برای حل این مسئله است. با کادرفنی هماهنگ هستیم و امیدوارم شیطنت برخی‌ها پایان یابد. بازهم از هواداران و پیشکسوتان می‌خواهم به آرامش تیم کمک کنند که روزهای خوب برسند.

 

استقلال امیرحسین فتحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر