کد خبر: 803049 A

مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش از ترک تهران برگزاری کارگاه قوانین و مسئولیت های رسانه ای فوتبال را اقدامی ارزشمند و مفید در راستای توسعه فعالیت های رسانه ای فوتبال ایران و آسیا دانست.

به گزارش ایلنا،کریستوفر راج آرلانته در گفت و گو با سایت فدراسیون فوتبال صحبت های زیر را انجام داد:

آقای کریستوفر با توجه به اینکه یکی از مدیران با سابقه رسانه ای در AFC به شمار می روید تا چه حد از فوتبال ایران شناخت دارید؟

من بیش از دو دهه سابقه فعالیت در ای اف سی همچنین همکاری با فیفا را داشته ام طبیعتا کشورهای قدرتمند فوتبال آسیا را به خوبی می شناسم. جالب است به این نکته اشاره کنم که اولین تجربه رسمی من حضور در مسابقه تاریخی ایران و ژاپن به عنوان مسئول رسانه ای بازی در سال 1997 بود. بازی پلی آف جام جهانی که البته با شکست ایران به پایان رسید اما با توجه به آن صعود خاطره انگیز به جام جهانی فرانسه برای بسیاری از فوتبال دوستان آسیایی یک بازی به یاد ماندنی است. با گذشت سال ها هنوز بسیاری از مردم ژاپن بخش هایی از زمین چمن ورزشگاه کوالالامپور را به عنوان یادگاری برای خودشان می برند چرا که آن بازی یکی از مهمترین خاطرات تاریخ فوتبال ژاپن است. از آن تیم ایران هم ستاره های بزرگی را به یاد دارم، علی دایی، باقری، همینطور دروازه بانتان را که روز بسیار سختی داشت ، به نظرم یکی از تیم های طلایی تاریخ فوتبال ایران بود. باید بگویم این دومین سفر من به تهران بود که پس از سال ها انجام شد و البته امیدوارم با توجه به اهمیت این موضوع باز هم سفرهای دیگری به ایران داشته باشم.

فکر می کنید برگزاری چنین کارگاههایی تا چه حد در فوتبال آسیا اهمیت دارد؟

مسئله آموزش فراگیر قوانین رسانه ای در فوتبال آسیا اهمیت زیادی دارد و در سال های اخیر فدراسیون های عضو AFC به این موضوع توجه زیادی نشان می دهند. به تازگی کارگاه مشابهی را در کشور اندونزی داشتیم با حضور بیش از 150 خبرنگار و عکاس ورزشی، همچنین کارگاه دیگری در اردن و سایر کشورها. با توجه به اینکه الزامات قابل توجهی برای این موضوع در نظر گرفته شده فکر می کنم این نیاز در فوتبال ایران هم بیش از هر زمان دیگری وجود دارد. البته پیشنهاد من این است که در نوبت بعدی به طور مثال در سال آینده کارگاه به صورت دو روزه برگزار شود. در روز اول تشریح قوانین به صورت تئوری و در روز دوم به صورت عملی مثلا در یکی از مسابقات رسمی لیگ. آموزش قوانین به صورت اجرایی در همچین مسابقه ای اثرگذار است.

برگزاری این کارگاه را چطور ارزیابی می کنید؟

به نظرم برنامه بسیار خوب و مفیدی بود. نکته جالب توجه حضور پرتعداد رسانه ها مدیران رسانه ای حتی مسئولین رسانه ای فوتبال استان ها بود. اشتیاق و جدیت لازم در بین شرکت کنندگان دیده می شد همچنین سوالات کاربردی و مهمی که در بخش پرسش و پاسخ مطرح شد. این مسئله به وضوح نشان می داد که چنین نیازی در فوتبال ایران وجود دارد. برای من عجیب است که تاکنون چنین کارگاهی برگزار نشده و فکر می کنم لازم است هر سال شاهد برگزاری چنین برنامه ای در ایران باشیم. ایران کشوری است که همیشه در بالاترین سطح فوتبال آسیا همینطور جام های جهانی، مسابقات معتبر ملی و باشگاهی حضور دارد، بر این اساس خبرنگاران ایرانی باید به قوانین بین المللی رسانه ای در این بخش تسلط کامل داشته باشند.در مجموع فکر می کنم ورکشاپ بسیار مفید و موفقی داشتیم که از این بابت خوشحال هستم.

ایران یکی از کشورهای پیشرفته در فوتبال آسیاست اما تا کنون در حوزه رسانه ای چنین دوره ای در کشور برگزار نشده بود ، فکر می کنید این مسئله چقدر حائز اهمیت است؟

من برای مردم و رسانه های شریف ایران احترام زیادی قائل هستم اما باید بگویم متاسفانه در برخی تورنمنت های گذشته مجبور شدم مانع از فعالیت برخی از خبرنگاران ایرانی به دلایل مختلف شوم. فکر می کنم در همین جام ملت های گذشته بود که چندین بار مسئله فیلم گرفتن با گوشی از بعضی بخش ها و مراسم ها را داشتیم که غیر قانونی بود. چندین بار تذکر دادیم و متاسفانه مجبور شدیم کارت خبرنگار را ضبط کنیم. برای ما ملیت خبرنگار هیچ تفاوتی در این جایگاه ندارد و تنها به دنبال اجرای قانون هستیم. یکی از اهداف اصلی در این کارگاه همین بود که خبرنگاران قانون را به خوبی بشناسند که این مسئله قطعا باعث می شود دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. وقتی خبرنگار ایرانی الزامات، قوانین و مسئولیت های خودش در یک مسابقه فوتبال را می شناسد و حتی این قوانین در لیگ داخلی کشور خودش اجرا می شود طبیعتا به اجرای آن عادت می کند و در بازی های بین المللی هم دچار مشکل نخواهد شد. فکر می کنم گام اول را در این زمینه برداشتم و آشنایی اهالی رسانه در ایران با این قوانین قطعا کمک بزرگی به ما خواهد کرد. اتفاقی است که هم به سود رسانه های ایرانی خواهد بود و هم کار ما را در ای اف سی آسان تر می کند.

  و سخن پایانی؟

از کلیه اعضای فدراسیون فوتبال ایران و بخش های مختلف خصوصا روابط عمومی و امور بین الملل تشکر می کنم، امیدوارم این همکاری خوب و سازنده همچنان ادامه داشته باشد و در راستای تداوم فعالیت های مشترک شاهد برگزاری کارگاههای مفیدی مانند این در ایران باشیم.

فدراسیون فوتبال کریستوفر راج آرلانته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر