کد خبر: 796294 A

مسابقات جام دکوکاپ با حضور رئیس فدراسیون چوگان برگزار شد و تیم‌های فینالیست مشخص شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی فدراسیون چوگان، رقابت های   چوگان جام دکوکاپ که نخستین بار در تقویم فدارسیون چوگان با محوریت حمایت از خیریه خانه فرشتگان (مرکز نگهداری از ایتام و کودکان بی سرپرست و بد سرپرست) جای گرفته با شناخت تیم های فینالیست در روز نخست به پایان رسید.

این رقابت ها امروز جمعه و از ساعت 17:30 دقیقه در زمین چوگان باشگاه فرح آباد(شهدا)  آغاز شد و تیم کاسپین پس از انجام چهار چوکه با نتیجه 6 بر 3 برابر تیم ذوالفقار به برتری رسید و راهی فینال شد.

در تیم کاسپین پامپا و دیوید (هر لژیونر از کشور آرژانتین) حاضر بودند.

در دومین دیدار نیز تیم های نقش جهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی و پاسارگاد در یک دیدار نزدیک و مهیج مقابل هم صف آرایی کردند، که تیم نقش جهان توانست با نتیجه 6 بر 2.5 تیم چوگان پاسارگاد را شکست دهد و بعنوان حریف کاسپین در دیدار پایانی این دوره از رقابت ها جای خود را در فینال دکوکاپ تثبیت نماید.

این در حالیست که دیدار رده بندی و فینال رقابت های چوگان جام دکوکاپ جمعه هفته آینده 25 مردادماه برگزار می گردد.

ابراهیم نوزایی رئیس فدراسیون چوگان در حاشیه این دوره از رقابت ها، در خصوص برگزاری این مسابقات گفت : این مسابقات تحت عنوان جام دکوکاپ با محوریت حمایت از خیریه خانه فرشتگان درحال برگزاری است و تمامی عایدی این مسابقه به کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست اهدا می‌شود. این مسابقات با حضور  چهار تیم در حال برگزاری است و درسطح بالایی دنبال می شود که تیم ها ی شرکت کننده  از توان فنی بالایی برخوردار هستند که این خود جذابیت مسابقات را دوچندان نموده است.

رئیس فدراسیون چوگان در ادامهبا اشاره به لژیونرهای تیم کاسپین که در دکوکاپ حضوردارند، افزود: تیم کاسپین دو بازیکنان خارجی و اهل آرژانتین دارد و این دو بازیکن سطح مسابقات را افزایش داده اند. 

وی در خصوص برنامه های آینده ی فدراسیون برای توسعه ی ورزش چوگان نیز یادآورشد: اولین برنامه  ای که فدراسیون خیلی بر اجرای دقیق آن تاکید دارد، بحث آموزش  است. همچنین برای توسعه چوگان نیازمند توسعه هیات های استانی بعنوان بازوان فدراسیون در سطح کشور هستیم که تاکنون 5 هیئت استانی بصورت فعال در سطح کشور فعالیت دارند و چند هیئت نیز بصورت آزمایشی کار خود را آغاز نموده اند که قطعا کافی نبوده و بایدتوسعه داده شوند.

وی همچنین در خصوص سایر برنامه های پیش روی فدراسیون اظهارداشت: از دیگر های برنامه های فدراسیون در ادامه راه ملزم کردن هیات ها به توسعه ی زمین چمن و تربیت  بازیکن است  که در این راه فدراسیون بایستی در تربیت و توسعه اسب های چوگان بصورت علمی اقدامات موثری را در دستور کار خود قراردهد.

رئیس فدراسیون چوگان بابیان اینکه محدودیت هایی برای توسعه ی این ورزش وجود دارد، افزود:  محدویت هایی برای توسعه ی این ورزش داریم که یکی از این محدودیت ها هزینه های پیش روی ورزشکاران است . همچنین مساحت زمین چوگان که بصورت استاندارد  ٨ برابر زمین فوتبال است کار را برای توسعه  و افزایش باشگاه ها در سطح کشور  با مشکل روبرو می کند.

نوزایی در پایان افزود: چوگان به نام کشور ایران در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت جهانی رسیده است و قطعا انتظارات از کشور ایران در رابطه با این ورزش نسبت به گذشته افزایش یافته است. این انتظارات  و خواسته ها را باید برطرف برآورده نماییم و همچنین دراستان ‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد که زمینه‌های پیشرفت چوگان مشاهده می شود باید در فعال تر شدن آنهاسهیم شویم و توسعه این فرهنگ غنی در سطح کشور را نیز بصورت جدی پیگیری کنیم که اصحاب رسانه در این امر خطیر نقش بسیار مهم و کلیدی می توانند داشته باشند و عموم مردم را از اخبار و اطلاعات این حوزه بصورت ویژه آگاه نمایند، چرا که چوگان برای ما ایرانیان حکم شناسنامه ای با قدمت چند هزارساله دارد.

چوگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر