کد خبر: 794539 A

لیگ نوزدهم دیرتر از 12 فصل گذشته آغاز می‌شود

دیرترین زمانی که لیگ برتر آغازشده هم به همان لیگ اول برمی‌گردد که رقابت‌ها یازدهم آبان ماه آغاز شد

به گزارش ایلنا، درحالی‌که تابستان امسال جام جهانی برگزار نشده، لیگ نوزدهم بیش از 90 روز بعد از پایان لیگ هجدهم آغاز می‌شود. اتفاقات عجیبی که فصل گذشته دربازی‌های جام حذفی و برخی بازی‌های لیگ برتر در ورزشگاه‌ها به وجود آمد، شروع لیگ نوزدهم را با تأخیر مواجه کرده است. فدراسیون فوتبال حالا باید زیرساخت‌های لازم برای شروع لیگ برتر را فراهم کند و تلاش کند که دیگر جو ورزشگاه‌ها مانند فصل قبل نشود. هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده لیگ نوزدهم چه زمانی آغاز می‌شود و قرعه‌کشی این رقابت‌ها هم برگزار نشده اما شنیده می‌شود که لیگ نوزدهم در هفته‌ی آخر مردادماه آغاز می‌شود. در این گزارش شروع لیگ برتر در فصول گذشته را موردبررسی قرار داده‌ایم.

 

جام جهانی دلیل بیشترین تعطیلی

در 18 دوره‌ی گذشته‌ی لیگ برتر اولین دوره‌ی این رقابت‌ها با بیشترین اختلاف‌زمانی نسبت به فصل گذشته‌ی آن آغاز شد. در آن روزها ایران در مرحله‌ی مقدماتی جام جهانی 2002 کره جنوبی و ژاپن به مصاف حریفان خود می‌رفت و بازی‌هایی که هفته‌به‌هفته برگزار می‌شد، لیگ را با یک وقفه‌ی بیش از 6 ماه روبه‌رو کرد. بعد از پایان آخرین دوره‌ی لیگ آزادگان، اولین دوره‌ی لیگ برتر 186 روز بعد آغاز شد.

بعد از لیگ اول، لیگ دوم در جایگاه بعدی بیشترین زمان بین دو فصل قرار دارد. با پایان لیگ اول، لیگ برتر دوم 142 روز بعد آغاز شد تا بعد از لیگ اول که به دلیل حضور تیم ملی در مقدماتی جام جهانی با وقفه‌ای 186 روزه روبه‌رو شده بود، لیگ دوم با بیشترین وقفه در تاریخ لیگ برتر آغاز شود. دلیل تأخیر در برگزاری لیگ دوم هم حضور ایران دربازی‌های آسیایی 2002 بوسان بود.

بعدازاین 2 دوره، لیگ ششم با بیشترین وقفه آغاز شد. دلیل وقفه‌ی 141 روزه لیگ ششم، اتفاقاتی بود که در لیگ دسته اول افتاد و درنهایت با اعتراض آبادانی‌ها، از لیگ هفتم صنعت نفت در لیگ برتر حضور پیدا کرد.

 

دیرترین در دوازده فصل گذشته

درحالی‌که گفته می‌شود لیگ نوزدهم از هفته‌ی آخر مردادماه آغاز می‌شود، این زمان دیرترین زمانی است که در 12 دوره‌ی گذشته، لیگ آغاز می‌شود. از لیگ هفتم تا لیگ هجدهم همیشه تا نیمه‌ی اول مردادماه لیگ آغازشده اما در این دوره شروع لیگ به‌روزهای پایانی مرداد رسیده است. در 12 فصل گذشته زمانی که این فصل از رقابت‌های لیگ برتر آغاز می‌شود، تیم‌ها حداقل یک بازی را در لیگ انجام داده بودند.

دیرترین زمانی که لیگ برتر آغازشده هم به همان لیگ اول برمی‌گردد که رقابت‌ها یازدهم آبان ماه آغاز شد. بعد از لیگ اول، لیگ دوم هم در تاریخ 25 مهرماه برگزار شد و با پایان لیگ دوم، همیشه لیگ برتر فوتبال ایران در تابستان آغازشده است. البته دلیل اصلی دیر آغاز شدن 2 دوره‌ی اول لیگ برتر حضور ایران در مقدماتی جام جهانی و بازی‌های آسیایی بوده است.

 

نزدیک به فصل بعد از جام جهانی

فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر بیش از 90 روز بعد از پایان لیگ هجدهم آغاز می‌شود. این تعداد روز فاصله بین زمان پایان لیگ و آغاز فصل بعدی در 13 دوره‌ی گذشته لیگ برتر، فقط کمتر از 2 فصلی است که جام جهانی برگزارشده و تیم ملی هم در آن دوره‌ها در جام جهانی حضورداشته. بعد از جام جهانی 2006 آلمان، لیگ برتر 141 روز بعد از پایان فصل قبل آغاز شد. بعد از جام جهانی 2014 برزیل هم، لیگ برتر 111 روز بعد از پایان فصل قبل آن آغاز شد. فصل گذشته هم بعد از جام جهانی 2018 روسیه، لیگ برتر 90 روز بعد از پایان فصل گذشته آغاز شد. نکته جالب این است که فاصله‌ی پایان لیگ تا شروع فصل بعدی در لیگ نوزدهم، بیشتر از لیگ هجدهم که بعد از جام جهانی 2018 روسیه بود، شده است.

در 18 دوره‌ی برگزارشده‌ی لیگ برتر فقط 6 دوره بوده که زمان پایان لیگ تا آغاز فصل آینده بیشتر از شروع لیگ نوزدهم شده. از این 6 دوره فقط یک دوره بوده است که بحث جام جهانی و بازی‌های آسیایی مطرح نبوده و بازی‌ها با بیش از 90 روز فاصله‌ی زمانی نسبت به پایان فصل قبل آغازشده‌اند. لیگ نوزدهم دومین دوره از رقابت‌های لیگ برتر است که بدون اینکه تیم ملی بازی‌ای داشته باشد، برگزاری لیگ با وقفه‌ی طولانی روبه‌رو شده است.

 

 

فدراسیون فوتبال ایران لیگ نوزدهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر