کد خبر: 793725 A

دو بازیکن الاتحاد هم قیمت کل تیم اصفهانی؛

ذوب آهن در حالی باید به مصاف الاتحاد عربستان برود که قیمت 2 بازیکن تیم حریف از کل مجموعه این تیم بالاتر است.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، ذوب آهن اصفهان روز دوشنبه و در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا باید در دوبی به مصاف الاتحاد عربستان برود و این بازی در حالی برگزار می‌شود که شرایط دو تیم هیچ شباهتی با هم ندارد.

اختلاف هزینه تیم‌های ایرانی با سایر تیم‌های قاره آسیا از حاشیه خلیج فارس گرفته تا تیم‌های شرق قاره ماجرای جدیدی نیست و از زمانی که فوتبالدوستان ایرانی به خاطر دارند این موضوع همیشه وجود داشته و در مورد آن بارها صحبت شده است ولی در این دیدار شاهد یک جنگ نابرابر تمام عیار هستیم و این اختلاف شاید بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌آید چرا که ذوب آهن حتی به نسبت تیم‌های ایرانی یک تیم کم هزینه و کم خرج محسوب می‌شود و در طرف مقابل الاتحاد در فصل جاری نسبت به همیشه ولخرجی قابل توجهی داشته تا بتواند بعد از چند سال در سطح آسیا بدرخشد و به گفته عوامل و کادرفنی باشگاه حتی برای فینالیست شدن در لیگ قهرمانان خیز برداشته‌اند و از همین رو اختلاف فاحشی میان شرایط دو تیم وجود دارد.

سایت رسمی و معتبر ترنسفرمارکت که یک مرجع تعیین قیمت بازیکنان محسوب می‌شود، در حالی ارزش بازیکنان ذوب آهن را در مجموع 8.2 میلیون یورو تخمین زده است که این رقم تنها دستمزد 3-4 بازیکن تیم حریف محسوب می‌شود.

Screenshot_2019-08-03 Zob Ahan Esfahan - Club Profile

از طرفی الاتحاد عربستان 33 میلیون یورو قیمت گذاری شده که نشان می‌دهد حریف ذوبی‌ها حدود 4 برابر این تیم هزینه جذب بازیکن داده است.

Screenshot_2019-08-03 Al-Ittihad Jeddah - Club Profile

در این میان الاتحاد 4 بازیکن خارجی گران قیمت  در فهرست خودش دارد. پریجوویچ، مهاجم صربستانی با ارزش 6 میلیون یورو، رومارینیو مهاجم برزیلی با ارزش 4.5 میلیون یورو، داکاستا، مدافع مراکشی به ارزش 850 هزار یورو و لوئیز خیمنز، هافبک شیلیایی به ارزش 800 هزار یورو.

Screenshot_2019-08-03 Aleksandar Prijovic - Player Profile 19 20

Screenshot_2019-08-03 Romarinho - Player Profile 19 20

Screenshot_2019-08-03 Manuel da Costa - Player Profile 19 20

 Screenshot_2019-08-03 Luis Jiménez - Player Profile 19 20

این 4 بازیکن در مجموع بالای 12 میلیون یورو ارزش‌گذاری شده اند که نشان می‌دهد خارجی‌های الاتحاد به تنهایی حدود 1.5 برابر کل تیم ذوب آهن قیمت دارند. نکته جالب اینجاست که الاتحادی‌ها 7 بازیکن خارجی در تیم خود دارند ولی با توجه به قوانین AFC تنها 4 بازیکن را در فهرست آسیایی خود قرار داده‌اند.

ماجرا وقتی جالب می‌شود که بدانیم ذوبی‌ها، مهاجم موفق فصل گذشته خودشان یعنی اوساگوانا را به دلیل درخواست 350 هزار یورویی نتوانستند حفظ کنند و این بازیکن از جمع‌شان جدا شد و دو بازیکن خارجی این تیم که نیجریه‌ای هستند با مبلغ پایینی جذب شدند.

Screenshot_2019-08-03 Ebiabowei Baker - Player Profile 19 20

Screenshot_2019-08-03 Macauley Chrisantus - Player Profile 19 20

 بکر و ماکائولی به ترتیب با 125 و 100 هزار یورو جذب شدند که در برابر قرارداد بازیکنان خارجی الاتحاد شبیه شوخی به نظر می‌رسند.

به هر جهت این اختلاف فاحش در هزینه دو تیم یک جنگ به شدت نابرابر را نشان می‌دهد ولی فوتبال همیشه نشان داده ورزش شگفتی‌ها است و بارها تیم‌هایی به ظاهر با دست خالی‌تر توانستند فوتبال بهتری ارائه داده و به پیروزی برسند. چه بسا اگر قرار بر برتری پول در زمین مسابقه بود سه نماینده دیگر ایران شایستگی بیشتری برای صعود به دور حذفی نسبت به ذوب آهن داشتند و شاگردان منصوریان حتی نمی‌بایست از مرحله پلی آف عبور می‌کردند ولی خیلی جاها همبستگی تیمی و تعصب و عرق به پیراهن و البته تلاش و زحمت مدیریت، کادرفنی و بازیکنان جای محدودیت‌های مالی را پر می‌کند و فوتبالدوستان ایرانی هم امیدواری زیادی دارند تا تنها نماینده کشورشان در لیگ قهرمانان آسیا ریخت و پاش‌های تیم‌های عربستانی را کنار زده و به دور بعد صعود کنند.

لیگ قهرمانان آسیا ذوب آهن اصفهان الاتحاد عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر