کد خبر: 793146 A

برخی مربیان برخلاف من زمان شروع لیگ را می‌دانند

سرمربی سایپا به تیمش در فصل جدید خیلی امیدوار است.

به گزارش ایلنا، سایپا این فصل بازیکنان اصلی زیادی از دست داد اما به خاطر اینکه بودجه زیادی هم نداشتند، نتوانست بازیکنان شاخص جدیدی به خدمت بگیرد. با این شرایط همه می‌دانند نارنجی‌پوشان فصل نوزدهم کار سختی خواهند داشت اما ابراهیم صادقی سرمربی جوان سایپا که با به عهده گرفتن هدایت این تیم نشان داد شجاعت زیادی دارد، خیلی امیدوار است و فکر می‌کند می‌تواند روزهای خوبی بسازد. صادقی در رابطه با شرایط سایپا، قهرمانی در جام شهدا، تعویق لیگ، تیم ملی و... صحبت‌های جالبی دارد.

 

* شاید کمتر کسی فکر می‌کرد سایپا در جام شهدا قهرمان شود و بتواند پرسپولیس را با 2 گل شکست دهد اما این اتفاق افتاد تا امیدواری نسبت به تیم‌تان بیشتر شود. حضور در این مسابقات حتی می‌تواند اعتماد به نفس تیم‌تان را بالا ببرد.

 من قبلا هم گفتم که حضور در جام شهدا پیشنهاد مدیریت باشگاه بود و برای بزرگداشت نام و یاد شهدا. خب با توجه به اینکه مسابقات لیگ هم به تعویق افتاد، این مسابقات فرصت خوبی بود تا بتوانیم خودمان را محک بزنیم. قبلا قرار بود فولاد، ماشین‌سازی تبریز و صنعت‌نفت در این مسابقات شرکت کنند اما ناگهان همه چیز تغییر کرد که شاهین و نیروی زمینی آمدند. ما با توجه به اینکه 10 بازیکن‌مان جدا شدند، از نفرات جدید استفاده کردیم که آنها هم خوب نشان دادند. این را هم بگویم پرسپولیس با تمام نفراتش بازی نکرد و با توجه به اینکه تازه از شرایط بدنسازی و اردوی ترکیه برگشته بود، نمی‌شود به نتیجه این بازی چندان استناد کرد. در هر صورت بازی سختی مقابل پرسپولیس و شاهین بوشهر داشتیم. درست است که بازی‌ها نیمه رسمی بود اما به تیم ما کمک کرد.

 

* مقابل شاهین هم بازی خوبی انجام دادید.

 در آن بازی ما به 8 بازیکن‌مان استراحت دادیم. بازیکنانی که در بازی پرسپولیس حضور داشتند و خوب هم کار کردند. در کل در نیمه اول تغییراتی داشتیم و در نیمه دوم هم یکسری تغییر دیگر. شاهین تیم خوبی بود و خیلی به تیم ما فشار آورد اما در نهایت ما پیروز شدیم. کلا دستاورد خوبی از این مسابقات داشتیم.

 

* دیگر این سوال تکراری شده و اکثر مربیان نسبت به تعویق لیگ برتر گلایه داشتند که شما هم همینطور بودید. تا الان هیچ تاریخی به شما برای شروع لیگ اعلام نشده؟

 تعویق لیگ خیلی بد است و بدتر اینکه مربیان نمی‌دانند بر چه اساسی تمرینات تیم‌شان را برنامه‌ریزی کنند. یک بار خبر می‌رسد 20 مرداد برگزار می‌شود و بعد از آن هم می‌گویند دیرتر. امیدوارم مشکلات حل شود تا حداقل بدانیم تکلیف‌مان به چه صورت است.

 

* شنیده می‌شود یکسری مربی از تاریخ شروع لیگ خبر دارند و می‌دانند چه زمانی مسابقات شروع می‌شود.

 من جزو مربیانی هستم که خبر ندارم. احتمالا مربیانی که می‌دانند لیگ چه زمانی شروع می‌شود، با فدراسیون و سازمان لیگ ارتباط قوی‌تری دارند. من چند وقت قبل در مصاحبه‌ای گفتم تعویق لیگ به سایپا ضرر می‌زند، آقای فتاحی جواب داد که آقای صادقی اول ورزشگاهش را تجهیز کند و بعد بیاید گلایه کند. نمی‌دانم فقط جواب من را اینطور می‌دهند یا با همه مربیان اینطور رفتار می‌شود. من همیشه سعی کردم اخلاق‌مدار باشم و با همه با احترام رفتار کنم اما این واکنش‌ها را می‌بینم. به هر حال امیدوارم رفتارها با همه یکسان باشد و اینکه سازمان لیگ شفاف و واضح بگوید مسابقات چه زمانی شروع می‌شود، نه اینکه یکسری مربیان بدانند و یکسری ندانند.

 

* ظاهرا یکی از دلایلی که لیگ به تعویق افتاد، بحث ورود زنان به ورزشگاه‌هاست. شما در جریان این مسأله هستید؟

 من این مسأله را نمی‌دانم اما گفتند ورزشگاه‌ها باید تجهیز شوند مثلا اینکه گیت داشته باشند، دوربین نصب شود و صندلی‌ها شماره‌گذاری شود.

 

* اما آقای فرکی در مصاحبه‌ای گفته بود شاید تعویق لیگ به خاطر حضور زنان در ورزشگاه‌ها باشد و آقای آذری مدیرعامل باشگاه هم پستی در این مورد در صفحه اینستاگرامش گذاشته بود.

 نمی‌دانم. احتمالا این عزیزان یکسری اطلاعات در مورد این مسأله دارند اما من واقعا بی‌خبرم.

 

* به هر حال شاید فشار فیفا باعث شد ورزشگاه‌ها تجهیز شوند تا شرایط برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها مهیا شود.

 ببینید فیفا سال‌هاست که اصرار دارد این مسأله حل شود و باید برای آن راهکار مناسبی وجود داشته باشد. زنان خیلی جاها حضور داشتند و موثر هم واقع شدند. برای حضور آنها در ورزشگاه‌ها هم باید راهکاری در نظر گرفته شود و البته استانداردهای فیفا هم انجام شود تا مشکل حل شود.

 

* کلا با حضور زنان در ورزشگاه‌ها موافق هستید یا نه؟

 به نظرم می‌تواند خوب باشد. الان می‌بینیم مثلا برای والیبال حضور خوبی داشتند که در فوتبال هم می‌تواند به همین صورت باشد. ضمن اینکه زنان در ورزش‌های مختلف هم نتایج خوبی گرفتند که باعث دلگرمی و اشتیاق خیلی‌ها به ورزش شده.

 

* اینکه خانواده‌تان در ورزشگاه حضور پیدا کنند، چطور است؟

 خیلی خوب می‌شود. من فکر می‌کنم این مسأله به بازیکنان و مربیان انگیزه می‌دهد.

 

* بارها در مورد هدف سایپا در فصل نوزدهم صحبت کردید و اینکه قرار است هفته به هفته پیش بروید. واقعا جایگاه خاصی مد‌نظرتان نیست؟

 قرار است ما هفته به هفته بهتر شویم و آخر فصل تیم بهتری داشته باشیم. ما تیم جوانی داریم و امیدوارم تلاش بچه‌ها به صورتی باشد که تبدیل به بازیکنان خوبی شوند.

 

* با شرایطی که سایپا دارد به نظر می‌رسد ریسک بزرگی کردید که هدایت این تیم را به عهده گرفتید. اینکه بازیکنان اصلی زیادی از سایپا جدا شدند و این فصل باشگاه به لحاظ مالی شرایطی دارد که نمی‌توانستید زیاد هزینه کنید.

 خب قرارداد آن بازیکنان تمام شده بود و نمی‌ماندند.

 

* شما این مسأله را می‌دانستید اما باز هم هدایت سایپا را به عهده گرفتید. خودتان فکر نمی‌کنید ریسک بزرگی کردید؟

 من در زمان بازی‌ام ریسک نکردم و همیشه در سایپا بودم که این بار خواستم چنین کاری را انجام دهم. من با سایپا قهرمان شدم، به سومی رسیدم، در رده دهم جا گرفتم و حتی خطر سقوط را حس کردم که فکر می‌کنم تجربه‌های زیادی در این سال‌ها به دست آوردم و البته شناخت کاملی نسبت به تیم و شرایط مختلف آن دارم. به خاطر همین تجربه فکر می‌کنم می‌توانم تأثیرگذار باشم و سال به سال شرایط سایپا بهتر خواهد شد. اگر اعتماد شود اعتقاد دارم می‌توانم کارهای بزرگی در سایپا انجام دهم.

 

* زمانی که بازیکن بودید به قول خودتان ریسک نکردید و همیشه در سایپا ماندید، در مربیگری هم می‌خواهید همین روند را ادامه دهید یا اینکه ممکن است به تیم‌های دیگر هم بروید؟

 فعلا هدفم این است که کارهای خوبی در سایپا انجام دهم اما باید دید در آینده چه پیش می‌آید.

 

* به نظر می‌رسد لقب نارنجی وفادار کار را برای جدایی‌تان سخت کرده.

 بله، کار را سخت کرده اما آینده قابل پیش‌بینی نیست.

 

* کمی هم به تیم ملی بپردازیم. فکر می‌کنید شرایط تیم با ویلموتس چطور پیش خواهد رفت؟

 امیدوارم مربی جدید روند سالیان قبل را ادامه دهد و باز هم بتوانیم به جام جهانی صعود کنیم. البته دیگر نباید هدف‌مان فقط صعود باشد و با توجه به اینکه 2 بار پیاپی راهی جام جهانی شدیم، این بار باید هدف را روی صعود از مرحله گروهی بگذاریم. تیم ایران با توجه به بازیکنان جوان و باانگیزه‌ای که دارد، ظرفیت این را دارد که به مراحل بالاتر برود اما باید همه کمک کنیم تا این اتفاق بیفتد.

 

* خیلی از هواداران از اینکه شیوه بازی تیم ایران از تدافعی به تهاجمی تغییر پیدا کرده، خوشحال هستند. شما فکر می‌کنید با این شیوه می‌توانیم به هدف‌مان برسیم؟

 در هر صورت هر مربی فلسفه کاری خودش را دارد و ما دیدیم کی‌روش با همان فلسفه کاری‌اش که بازی تدافعی بود، 2 دوره تیم را به جام جهانی برد که امیدواریم سرمربی جدید هم بتواند روزهای خوبی برای فوتبال ایران رقم بزند.

 

* فکر می‌کنید این فصل چه تیم‌هایی می‌توانند مدعی قهرمانی باشند؟

 به طور معمول تیم‌های بزرگ مدعی هستند. این تیم‌ها هر سال هم بازیکنان بزرگی به خدمت می‌گیرند اما جذابیت فوتبال به این است که قابل پیش‌بینی نیست. به هر حال من فکر می‌کنم تیم‌های بزرگ به خاطر اینکه هزینه‌های زیادی هم انجام می‌دهند، این فصل هم می‌توانند مدعی باشند.

 

* به نظرتان این فصل هم می‌توانیم شاهد شگفتی باشیم؟

 بله، قطعا همان طور که پارسال پدیده مشهد توانست مدعی شود، شگفتی بود. چند فصل قبل هم استقلال خوزستان توانست شگفتی‌ساز شود و به قهرمانی لیگ برتر برسد. اینها باعث جذابیت لیگ می‌شود که امیدوارم این فصل هم شاهد شگفتی جدیدی باشیم.

 

گفت و گو: سمیرا شیرمردی

سایپا لیگ برتر فوتبال ابراهیم صادقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر