کد خبر: 792335 A

ویژه برنامه علی ضیا برای قهرمانی والیبال جوانان در جهان:

رئیس فدراسیون والیبال به همراه مربی و بازیکن تیم جوانان در خصوص قهرمانی تیم والیبال جوانان در رقابت‌های جهانی بحرین صحبت کردند.

به گزارش ایلنا، سیدعلی ضیا شب گذشته در ویژه برنامه «فرمول یک» برای قهرمانی والیبال جوانان در جهان میزبان پوریا یلی بازیکن تیم ملی والیبال، علیرضا طلوع کیان مربی تیم ملی و افشین داوری رییس فدراسیون والیبال بود.

داوری در ابتدای این گفتگو اظهار کرد: اگر بچه ها امروز در قله والیبال ایستادند به خاطر نمایش خوب بزرگسالان است. ما مدیریت زمان کردیم، نیروی انسانی آماده داشتیم و با تداوم قراردادی با کادر فنی، بزرگسالانمان نمایش بسیار خوبی در دنیا نشان دادند و به راحتی وارد لیگ ملتها در مرحله نهایی شدند.

وی افزود: شرایط قابل قبولی در اردوها حکم فرما است و ما برای کار خوب انگیزه بسیاری داریم.انگیزه اول نمایش خوب بزرگسالان است، انگیزه دوم داشتن کادر فهیم در تیم بود که بسیار خوب فضای آرامی را فراهم کردند که منجر به نتیجه گرفتن و تاریخ سازی شد. من در فدراسیون رشته های انفرادی زیادی بودم، در دومیدانی به قله المپیک رسیدیم و با احسان حدادی به این مرحله دست پیدا کردیم اما در ورزش های تیمی هر کدام از پست هایمان لنگ بزند خیلی سخت است.

رییس فدراسیون با رد این گفته که ایرانی ها در کار تیمی موفق نیستند، تاکید کرد: هم تیم ایرانی بودند از مربی گرفته تا کادر و بچه ها. علی رغم اینکه آن سمت ولاسکو بزرگ ایتالیا را به عنوان مشاور حمایت می کرد اما حریف مربیان ما نشدند.

علیرضا طلوع کیان مربی تیم ملی والیبال جوانان نیز در این خصوص گفت: من از سال 2007 مشغول کار هستم و دیده ام که فدراسیون والیبال روند ستاره سازی را طی کرده. مردم خیالشان راحت باشد که ما پشتوانه قوی داریم. دوسال قبل که ما در کشور چک پنجم شدیم نما نداشت. سیدموسوی و شهرام و سعید هم از تیم جوانان به بزرگسالان رسیده اند و روندی را پشت سر گذاشته اند. ما روزهایی مربی و آنالیزور خارجی می آوردیم و ماهی 4، 5 تا 12، 13 هزار دلار در ماه به آنها می دادیم آن هم برای تیم های پایه اما حالا مربیان ایرانی ما خیلی زحمت می کشند اما دیده نمی شوند. همین موفقیت های بزرگسالان نیز خیلی موثر بوده است.

وی تاکید کرد: ما کارخانه بازیکن سازی داریم و امثال یلی از تیم جوانان به تیم ملی بزرگسالان می رود و امیدوارم بازی های خوبی داشته باشیم. پوریا از نظر تعداد امتیاز دوم شد اما از نظر موفقیت حمله نفر اول در جهان بود و می توانستند به پوریا رتبه بدهد اما قدری فدراسیون جهانی بی انصافی کرد و اینکه ایتالیا 3 تا رتبه بگیرد و ما هم سه تا بیشتر به نظر می رسد می خواستند جوایز را تقسیم بندی کنند.

پوریا یلی بازیکن تیم ملی جوانان والیبال که در لیگ ملت ها نیز حضور داشت، در سخنانی گفت: بازی های تیم بزرگسالان که تمام شد از شیکاگو به بحرین برگشتیم و یکی دو روز طول کشید تا به شرایط عادت کردیم. همه تلاشمان برای مدال طلا بود و خوشحالم به این مدال رسیدیم و باعث دلگرمی مردم شدیم.

وی افزود: هر ورزشکاری طرز فکری دارد و من به شخصه اصلا حریف مقابل برایم مهم نیست و تا زمانی که در اختیار تیم ملی باشم در همه میادین جلوی هر تیمی قرار بگیرم صد در صد توانم را می گذارم. این خودباوری در ذهن خود آدم است.

داوری نیز در ادامه گفت: ما فقط جوانان را نداریم که بگوییم پشتوانه بزرگسالان است، نوجوانان را هم داریم. ما در نوجوانان بلندقد ترین تیم دنیا را داریم. جالب است بدانید 5 تا از جوانانی که در تیم بودند نوجوان هستند و حالا به تیم خودشان برگشتند. 4 تا از جوانانمان هم آماده پیوستن به بزرگسالان هستند. بنابراین این کارخانه سازندگی از نوجوانان شروع شده و دارد بالا می آید. وزارت ورزش و جوانان یک استعدادیابی گذاشت و علاوه بر پشتیبانی از تیم های پایه، از بلندقدترین ها هم حمایت کردیم، تاکنون تعدادی نوجوان 13 ساله بالای 2 متر را پرورش داده ایم.

یلی نیز با باین اینکه پدرم والیبالیست بود اما به خاطر مسائل مالی مجبور شد به شرکت نفت برود و والیبال را کنار بگذارد، گفت: حالا من می خواهم راه او را ادامه بدهم.

طلوع کیان نیز در این بخش گفت: سال 2007 که سوم جهان شدیم رییس جمهور وقت نفری یک ماشین به بچه ها دادند. البته من که آنالیزور بودم نگرفتم. حالا این بچه ها قهرمان جهان شدند. ما دوست داریم بچه ها دیده بشوند. ما پاداش سال گذشته مان را هم که قهرمان آسیا شدیم نگرفته ایم. بچه ها خیلی سختی کشیدند و ما موبایل ها را از آنها می گرفتیم، تمرین های سخت می دادیم، می گفتیم این غذا را بخور یا نخور، دو ماه از خانواده دور باش و....

وی با بیان اینکه نمی توانم درباره دستمزد مربیان حرف بزنم، تاکید کرد: خوشحالم که بچه ها معاف و از سوی رهبری دیده شدند.

داوری درباره درآمد کم مربیان توضیح داد: زیرساختهای ما دولتی است. اخیرا پاداش بزرگسالان داده شد اما حق الزحمه مربیان از گذشته های دور بسته شده که اصلا حق الزحمه نیست. حقوقی هم که توسط وزارت ورزش پرداخت می شود قابل قبول است. بعد از لیگ ملتها به تمام بازیکنان و فدراسیون ها پاداش داده شد.

وی یادآور شد: 12 هزار دلار برای ابتدای بازی، 10 هزار دلار برای رفتن به فینال پرداخت شد و پیش بینی برای مقام اول هم داریم. بخشی از سازماندهی این موضوع دولتی است و برای ارز باید مجوز بگیریم. کمک های خوبی از وزارت به فدارسیون ها جاری و سازی می شود. والیبال ما تاریخ ساز شده و در یک ورزش تیمی داریم که اکنون در قله دنیا ایستاده است.

رییس فدراسیون والیبال یادآور شد: اگر به دو روز قبل برگردیم دیدیم تمام مقامات لشکری و کشوری بالاخص حضرت آقا پیام دادند برای جوانانی که تاریخ و خاطره ساختند و در یادها ماندگار خواهند شد. مطمئنم در مرداد ماه مخاطبان والیبال چندین برابر خواهد شد. چون این توجه باعث می شود جوانان حس کنند می توانند به قللی دست پیدا کنند که برای نظام و مملکت حائز اهمیت باشد.

طلوع کیان نیز با مروری بر گذشته اظهار کرد: ما روزی به کره و ژاپن 2، 3 می باختیم، جا دارد از آقای داورزنی تشکر و قدردانی کنیم. شعار او این بود که ما می توانیم اگر بخواهیم. من 13 سال است دارم کار می کنم و حالا به جایی رسیده ایم که دیگر دنیا دنبال بازیکنان ما است. ما در گذشته عکس بازیکنان مطرح دنیا را روی دیوار می زدیم و از بچه ها می خواستیم آنها را الگو قرار بدهند و حالا قهرمان جهان شده ایم. این موضوع نشان می دهد مربی و آنالیزور ایرانی هم می توانند و جوانهای ایرانی هم توانمند هستند. همه خیلی سختی کشیدند دست به دست هم دادند و اینکه الان معاف می شوند راحت به دست نیامده، آنها 5 سال سربازی بوده اند و حتی فرصت حرف زدن نداشته اند.

یلی هم در پایان پس از اینکه قدری به زبان محلی اش آواز خواند، گفت: افتخار می کنم نماینده ای از مردم خراسان در تیم ملی هستم.

photo_۲۰۱۹-۰۷-۳۰_۱۲-۲۱-۰۹

photo_۲۰۱۹-۰۷-۳۰_۱۲-۲۰-۴۵

 

تیم والیبال جوانان ایران فرمول یک علی ضیا قهرمانی والیبال جوانان جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر