کد خبر: 790932 A

رسانه‌ها نباید داوران را تحت فشار بگذارند

مدرس داوری فیفا می‌گوید برای نخستین بار است که چنین ساماندهی برای داوران پیش فصل می‌بینم و فدراسیون فوتبال ایران نیز به خوبی آن را اجرایی کرده است.

به گزارش ایلنا و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، محمدصالح سوبخیدین در حاشیه مراسم افتتاحیه دوره توجیهی پیش فصل داوان و کمک داوران لیگ برتر فوتبال در خصوص استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی، عنوان کرد: وقتی این تکنولوژی را در مسابقات داخلی استفاده کنید از داوران ایران در رقابت‌هایی که تحت پوشش فیفا و‌ای اف سی است، بهره خواهیم برد. برای فیفا در انتخاب داوران بمنظور قضاوت در جام‌جهانی خیلی مهم است که آن‌ها به سیستم کمک داور ویدئویی، مسلط باشند. 

وی در ادامه گفت: همزمان با کلاس VAR که در ایران برگزار شد، چند داور ایرانی را به مالزی دعوت کردیم که علیرضا فغانی و موعود بنیادی فر در این کلاس شرکت کردند. همچنین بنیادی‌فر اطلاعات زیادی درباره سیستم وار داشت و در کلاس موفق بود. 

مدرس فیفا درباره حضور داوران جوان در این کلاس آمورشی، گفت: از سال ۲۰۱۱ که به عنوان مدرس داوری آسیا انتخاب شدم، برای نخستین بار است که چنین ساماندهی برای داوران پیش فصل می‌بینم و فدراسیون فوتبال ایران نیز به خوبی آن را اجرایی کرده است. از آنجا که فوتبال ترکیبی از تجربه و نیروی جوانی است، این گرد‌همایی می‌تواند به موفقیت داوران فوتبال ایران کمک کند. برای همین نمی‌توانم بگویم سن چقدر مهم است. 

وی با اشاره به شرایط داوران ایران گفت: تاکنون اشتباه خاصی از داوران ایران در مسابقات مهم ندیده‌ام و رسانه است که در داخل کشور آن‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد. رسانه‌ها نباید داوران را تحت فشار قرار داده و موجب استرس آن‌ها در قضاوت شوند، بلکه باید صحنه‌هایی که داوران به خوبی قضاوت می‌کنند را رسانه‌ای کنند. 

سوبخیدین با تاکید بر اینکه در ایران سطح داوری بالا است، افزود: علیرضا فغانی داوری است که به قله‌های داوری دنیا فکر می‌کند و زمانیکه می‌خواهد به آنجا برسد تمرین، تمرین و تمرین می‌کند و با تحمل سختی‌ها به آن جایگاه می‌رسد. داوران با استعداد ایرانی برای پیش گرفتن از فغانی کار سختی دارند و اگر می‌خواهند مانند او باشتد باید از همین امروز شروع کنند. مانند فغانی واقعا در سطح آسیا نداریم که بتواند به این خوبی در جام‌جهانی قضاوت کند. 

وی افزود: در حال حاضر کل دنیا به داوری فغانی ایمان آورده‌اند. البته تفاوت سایر داوران با فغانی این است که او برای هدفی که دارد مدام تغییر می‌کند و بعد سختی‌ها را تحمل کرده و جلو می‌رود. آنچه مسلم است اگر داوران جوان بخواهند به این سطح برسند، باید به جز این دوره‌ها، همچنان به یادگیری و پیشرفت ادامه دهند. اگر فکر کنید همین کلاس‌ها برای موفقیت کافی است، اینجا است که پایان شما رقم زده می‌شود. 

سوبخیدین در پایان با اشاره به تلاش فدراسیون برای اجرای سیستم کمک داور ویدئویی، اظهار داشت: شرایطی که در فوتبال هر کشوری است، تعیین کننده استفاده از این سیستم است.

فدراسیون فوتبال ایران محمد صلاح سوبخیدین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر