کد خبر: 785440 A

وارد شدن پول به دنیای فوتبال بیش از بیش این ورزش مفرح را به بنگاه اقتصادی و منبع درآمد زایی تبدیل کرده است.

به گزارش ایلنا، در فصل‌های اخیر فوتبال اروپا رقم‌های نجومی برای انتقال ستارگان دنیای فوتبال پرداخت شده و باشگاهای که امر بازیکن سازی فعال هستند سودهای فراوانی را از آن خود کردند.

به نقل از ترانسفرمارکت، طی پنج فصل اخیر بارسلونا با 912.35 میلیون یورو هزینه برای جذب 67 بازیکن جدید، بیشترین هزینه را متقبل شده است. خرید بازیکنانی همچون فیلیپه کوتینیو، عثمان دمبله، آنتوان گریزمان، فرنکی ده یونگ، مالکوم، پائولینیو، آندره گومز، آردا توران، نلسون سمدو، پاکو آلکاسر، کلمنت لنگله و آرتور ملو با هزینه هایی بیشتر از 30 میلیون یورو موجب شده بارسا پرهزینه ترین تیم پنج فصل اخیر در نقل و انتقالات باشد.

تیم دوم این لیست منچسترسیتی است که برای جذب 121 بازیکن جدید 907.89 میلیون یورو هزینه کرده است. رودری، ریاض محرز، آیمریک لاپورته، بنجامین مندی، کایلی واکر، برناردو سیلوا، ادرسون، دنیلو، جان استونز، لروی سانه، گابریل ژسوس، کوین دی بروین، رحیم استرلینگ و نیکولاس اوتامندی بازیکنانی هستند که بیش از 30 میلیون یورو برای سیتیزن ها هزینه در برداشته اند.

یوونتوس سومین تیم پرهزینه این لیست است که برای جذب 299 بازیکن جدید 837.92 میلیون یورو هزینه کرده است. کریستیانو رونالدو، ژائو کانسلو، گونزالو هیگواین، داگلاس کوستا، لئوناردو بونوچی، فدریکو برناردسکی، میرالم پیانیچ و پائولو دیبالا بازیکنانی هستند که 30+ میلیون یورو طی این پنج فصل برای بیانکونری هزینه در بر داشته اند.

چلسی، پاری سن ژرمن، منچستریونایتد، اتلتیکو مادرید، رئال مادرید، اینتر و لیورپول به ترتیب در رده های چهارم تا دهم لیست قرار دارند و نکته جالب هزینه نقل و انتقالات تاتنهام در پنج فصل اخیر به عنوان فینالیست لیگ قهرمانان اروپا در فصل گذشته است که با 347.10 میلیون یورو در رده بیست و دوم لیست قرار گرفته است.

در تصویر زیر 25 باشگاهی که بیشترین هزینه (Expenditures) را برای جذب بازیکن در پنج فصل اخیر داشته اند ملاحظه می کنید.

با احتساب درآمدهای باشگاه ها از راه فروش بازیکن، منچسترسیتی در فصل نقل و انتقالات طی پنج فصل اخیر 658.35 میلیون یورو هزینه کرده و بیشترین ضرر را کرده است. دیگر باشگاه شهر منچستر نیز در رده دوم لیست قرار دارد. منچستریونایتد 468.83 میلیون یورو در فصل نقل و انتقالات ضرر کرده است. میلان، پاری سن ژرمن، بارسلونا، اینتر، اورتون، یوونتوس، لسترسیتی و آرسنال دیگر باشگاه های حاضر در 10 رتبه نخست ضرر در فصل نقل و انتقالات طی پنج فصل اخیر بوده اند. این در حالیست که نام لیورپول قهرمان فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا در رده بیست و یکم این لیست دیده می شود.

در تصویر زیر 25 باشگاهی که بیشترین ضرر نقل و انتقالاتی (Balance) را برای جذب بازیکن در پنج فصل اخیر داشته اند ملاحظه می کنید.

بیشترین درآمد از راه فروش بازیکن مربوط به موناکو است که 775.85 میلیون یورو از این راه طی پنج فصل اخیر به دست آورده و شاید یکی از دلایل اوضاع وخیم باشگاه در فصل گذشته همین فروش بی رویه بازیکنان بوده باشد. اتلتیکو مادرید، یوونتوس و بنفیکا دیگر باشگاه هایی هستند که بیش از 600 میلیون یورو از راه فروش بازیکن کسب کرده اند. چلسی، آاس رم، بارسلونا، بروسیا دورتموند، لیورپول و رئال مادرید دیگر باشگاه های حاضر در 10 رتبه نخست لیست هستند.

در تصویر زیر 25 باشگاهی که بیشترین درآمد (Income) را برای جذب بازیکن در پنج فصل اخیر داشته اند ملاحظه می کنید.

اما در پنج فصل اخیر بنفیکا بیشترین سود را از نقل و انتقالات برده است. 460.25 میلیون یورو در فصل نقل و انتقالات نصیب این باشگاه پرتغالی شده که رقم چشمگیری است. موناکو با سود 332.5 میلیون یورویی در جایگاه دوم قرار گرفته و پورتو با سود 185.46 میلیون یورویی تیم سوم این لیست است. حضور آاس رم در رده چهاردهم و بروسیا دورتموند در رده بیست و دوم این لیست نیز قابل توجه است.

در تصویر زیر 25 باشگاهی که بیشترین سود نقل و انتقالاتی (Balance) را برای جذب بازیکن در پنج فصل اخیر داشته اند ملاحظه می کنید.

 

بارسلونا چلسی رئال مادرید دورتموند منچسترسیتی لیورپول یوونتوس بنفیکا پاریس سن ژرمن نقل و انتقالات اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر