کد خبر: 781116 A

حدود دو ماه قبل مهدی تاج مدیران باشگاه‌های لیگ برتری را فراخواند و باشگاه ها از زبان آقای رییس با محدودیت‌هایی تازه مواجه شدند که پیش از آن صحبتش در لفافه هم مطرح نشده بود.

به گزارش ایلنا، در این جلسه که 15 اردیبهشت‌ماه برگزار شد تاج از باشگاه‌ها خواست حتی‌المقدور از امکانات داخلی استفاده کنند و حتی اردو‌های خود را در داخل کشور برگزار کنند. تاج حتی تاکید کرد دیگر مجوز برگزاری اردوی خارجی را صادر نمی‌کنند و از باشگاه‌ها می‌خواهیم از امکانات داخلی استفاده کنند.

حالا و در فاصله کمتر از دو ماه از آن حرف‌ها که به‌صورت دستوری هم در رسانه‌ها بازتاب یافت هر روز اخباری می‌شنویم مبنی بر اینکه فلان تیم لیگ برتری در پی سفر خارجی است یا قصد دارد در آینده‌ای نزدیک به اردوی خارجی برود. همین حالا حضور پرسپولیس در ترکیه مستلزم یک اوکی ساده از سوی سرمربی جدید این تیم است. استقلال هم در پی حضور در ترکیه و برپایی اردو در این کشور است. سپاهان هم برنامه‌اش را دقیقا مشخص کرده و طی 10 روز حد فاصل 27 تیر تا 5 مرداد در ترکیه اردو برپا خواهد کرد. گفته می‌شود فولادی‌ها هم برنامه سفر خارجی دارند ضمن اینکه پدیده و تراکتور هم احتمالا به ترکیه خواهند رفت تا اردوی پیش‌فصل‌شان را در این کشور برپا کنند.

بعد از تعدد اخبار مربوط به این اردوها ابتدا تصور کردیم رفتن به ترکیه و اقامت 10روزه در این کشور به ریال محاسبه می‌شود اما سفر با دلار 13 هزار تومانی و اقامت در هتل یا استفاده از امکانات اردوگاه‌های تمرینی، کاروان‌های 40 تا 50نفره تیم‌های لیگ برتری حتما هزینه‌های هنگفتی برای آنها در برخواهد داشت که حتما در نظر گرفته شده است.

در عین حال اینکه باشگاه‌های فوق فرمان رییس فدراسیون فوتبال را نادیده گرفته‌اند در نوع خود اتفاقی جالب و البته منطقی به‌نظر می‌رسد. فدراسیون فوتبالی که نه می‌تواند حق پخش تلویزیونی باشگاه‌ها را از رسانه ملی بگیرد و البته در گرفتن حق بلیت‌فروشی و تبلیغات دور زمین نتوانسته به آنها کمک کند چرا باید در امور داخلی باشگاه‌ها دخالت کند و از آنها بخواهد اردوی خارجی نروند؟

جالب اینجاست که مهدی تاج اخیرا اعتراف کرده می‌خواسته حضور بازیکن خارجی در لیگ نوزدهم حرفه‌ای را ممنوع کند اما از این دستور کوتاه آمده و در همان جلسه‌ای که با مدیران باشگاه‌ها داشته از آنها خواسته حتی‌المقدور دنبال جذب مربی و بازیکن خارجی نباشند اما این خواسته او نیز از سوی باشگاه‌های لیگ برتری اجابت نشد و حالا هر باشگاهی که دستش به دهانش می‌رسد هم اردوی خارجی برگزار می‌کند، هم بازیکن خارجی می‌گیرد و هم مربی خارجی به خدمت می‌گیرد.

دقت کنید باشگاه‌هایی مثل استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و حتی صنعت‌نفت آبادان مربیان خارجی گران‌قیمت‌شان را با مربیان خارجی گران‌قیمت دیگری عوض کرده‌اند. بعضی از آنها هم همچنان دنبال حفظ بازیکنان خارجی‌شان هستند که در بدترین حالت به اندازه گران‌قیمت‌ترین ستاره‌های داخلی‌شان دستمزد می‌گیرند.

در واقع بعد از اینکه فدراسیون فوتبال مارک ویلموتس را به خدمت گرفت طبیعی بود باشگاه‌هایی که باید از فدراسیون طلبکار باشند به توصیه‌ها و دستورات رییس فدراسیون اهمیتی ندادند و کار خودشان را کردند که البته تا حدودی هم قابل پیش‌بینی بود.

حالا باشگاه‌هایی مثل سپاهان، پرسپولیس، استقلال و... بدون اینکه نیاز به مجوز فدراسیون فوتبال داشته باشند در پی مقدمات حضور در اردوی خارجی‌شان هستند و با جذب مربیان خارجی جدید و حفظ بازیکنان خارجی قبلی‌شان آماده رقابت در فصل تازه لیگ برتر می‌شوند. مهدی تاج هم حتما از این اتفاقات خبر دارد و انگار که صحبت‌های دو ماه خود را فراموش کرده باشد، عقب نشسته و مشغول تماشای تکاپوی باشگاه‌هایی است که نه دستوراتش را اجابت کردند و نه به تقاضاهایش اهمیتی دادند.

مهدی تاج فدراسیون فوتبال ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر