کد خبر: 775382 A

به بهانه برگزاری جام جهانی زنان؛

ستارگان فوتبال بانوان در دنیا سالانه دستمزدی معادل دستمزد هفتگی ستارگان مرد فوتبال می‌گیرند.

به گزارش ایلنا، اگرچه این روزها فوتبال زنان به خاطر برگزاری جام جهانی 2019 فرانسه سوژه‌ای مهم و برجسته است اما شاید حتی همین حالا هم برای کسی آنقدر‌ها این سوال پیش نیامده باشد که میزان برابری زنان و مردان در مستطیل سبز از جهات مختلف از جمله درآمد و حقوق چقدر است.

در حالی که بحث‌هایی در فوتبال درباره تفاوت نوع نگاه به فوتبالیست‌های زن در قیاس با مردان فوتبالیست وجود دارد - نمونه‌اش عدم حضور آدا هاگربرگ برنده توپ طلای زنان در جام جهانی به دلیل پایین بودن سطح فوتبال حرفه‌ای در تیم ملی فوتبال کشورش - تفاوتی در پرداخت حقوق بین زنان و مردان فوتبالیست وجود دارد که چشمگیر است، مخصوصا در تیم ملی زنان آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی جام جهانی که بحث‌های زیادی با فدراسیون فوتبال این کشور بر سر پرداخت حقوق به آنها وجود داشته است. استرالیایی‌ها هم پیش‌تر این راه را رفته و توانسته بودند به بخشی از مطالبات خود برسند.

در همین حال، تیم ملی زنان انگلیس از مدعیان جدی پایین کشیدن زنان آمریکایی از تاج و تخت فوتبال جهان است اما میانگین درآمدی که یک بازیکن در سوپرلیگ زنان فوتبال انگلیس می‌گیرد، در قیاس با مردان فوتبالیستی که در لیگ برتر جزیره توپ می‌زنند، چقدر است؟

با بازیکنان ملی‌پوش انگلیس، قراردادهای مرکزی از سوی اتحادیه فوتبال این کشور بسته می‌شود که جدا از قراردادهای آنها با تیم‌های باشگاه است و به موجب آن هر یک از آنها به طور متوسط در هر سال خالص پرداختی 25 هزار پوند دریافت می‌کنند. 5 هزار پوند دیگر هم به‌عنوان پاداش به آنها تعلق می‌گیرد. این سازوکار در سال 2009 معرفی شد و ابتدا با 17 بازیکن قرارداد بسته شد و حالا تعداد این بازیکنان دارد از مرز 33 نفر می‌گذرد که در 4 بخش تقسیم شده‌اند که شامل جوانان آینده‌ساز تا بازیکنان حرفه‌ای و کهنه‌کار می‌شود. بازیکنانی که در تیم‌های باشگاهی خارجی بازی می‌کنند هم واجد شرایط عقد این قرارداد که دسامبر 2019 منقضی می‌شود، هستند. علاوه بر این قراردادها، بازیکنان می‌توانند از تیم‌های باشگاهی‌شان هم درآمد کسب کنند و خب در آنجا مقدار حقوقی که پرداخت می‌شود بسته به اهمیت و سطح بازیکن فرق دارد. به‌عنوان مثال گزارش شده است که دریافتی بازیکن تیم زنان باشگاه منچسترسیتی و کاپیتان تیم ملی زنان انگلیس، استف هاوتون 65 هزار پوند در سال پیش از کسر مالیات است که البته حقوقی خارق‌العاده است. در سوپرلیگ زنان انگلیس، میانگین حقوقی که فوتبالیست‌ها می‌گیرند در حدود 27 هزار پوند است. اگرچه تغییر ساختار اخیر بدان معناست که شمار بازیکنانی که تنها 5 تا 10 هزار پوند در سال حقوق می‌گیرند، کم و کمتر خواهد شد. برخلاف لیگ برتر مردان که جزو بهترین لیگ‌های باشگاهی دنیاست، سوپرلیگ زنان انگلیس جزو لیگ‌های تاپ فوتبال زنان دنیا نیست و در این بخش باشگاه‌های فرانسوی مخصوصاً لیون حرف اول را می‌زنند.

در لیگ فرانسه یک فوتبالیست زن به طور متوسط سالانه 35 هزار و 718 پوند حقوق می‌گیرد و در این رده‌بندی وندی رینار، آماندین آنری و هاگربرگ که هر سه آنها در تیم لیون بازی می‌کنند پردرآمدترین‌ها محسوب می‌شوند. رینار و آنری هر دو سالانه 300 هزار پوند حقوق می‌‌گیرند، در حالی که هاگربرگ 343 هزار پوند در سال دریافتی دارد. در همین حال مردان فوتبالیست بریتانیایی مانند گرت بیل در رئال مادرید و آرون رمزی که به یوونتوس رفته، هفته‌ای 300 هزار پوند حقوق می‌‌گیرند که این از تفاوتی فاحش میان درآمد بازیکنان زن و مرد در دنیای فوتبال حکایت دارد. رحیم استرلینگ، بال منچسترسیتی که پردرآمدترین بازیکن انگلیسی دنیاست، هفته‌ای 300 هزار پوند حقوق می‌گیرد که 52 برابر بیشتر از پردرآمدترین فوتبالیست زن انگلیسی است.

منبع: سایت گل

فوتبال بانوان جام جهانی زنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر