کد خبر: 773047 A

تیم ملی والیبال کشورمان در هفته سوم مسابقات لیگ ملت‌های والیبال به ترتیب از تیم‌های روسیه، لهستان و کانادا میزبانی می‌کند.

پس از گذشت دو هفته از لیگ ملت‌های والیبال و در آغاز هفته سوم، نوبت به میزبانی ایران رسید. میزبانی که امسال با تصمیم فدراسیون به شهر‌هایی به غیر از تهران واگذار شد. به این ترتیب که از دو هفته میزبانی ایران در هفته‌های سوم و چهارم، اولی به ارومیه رسید و دومی به اردبیل. به این ترتیب شهر ارومیه از روز جمعه میزبان سه تیم دیگر خارجی و بازی‌های گروه ایران در هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال خواهد بود. در رقابت‌های این هفته، والیبالیست‌های ایران با تیم‌های روسیه، لهستان و کانادا دیدار خواهند کرد تا در این سه بازی خانگی هم برای رسیدن به مرحله نهایی کسب امتیاز کنند

تیم ملی والیبال در دو هفته گذشته و شش بازی اول خود در لیگ ملت‌های والیبال پنج پیروزی برابر تیم‌های ایتالیا، چین، آلمان، ژاپن و آرژانتین به دست آورد و تنها یک باخت 3 بر 2 را برابر برزیل متحمل شد. نتیجه‌ای که منجر به کسب 16 امتیاز و ایستادن در جایگاه دومی لیگ ملت‌ها شد تا والیبال ایران پس از چندین دوره، یک بار دیگر در بالای جدول این تورنمنت قرار بگیرد و شانس خوبی برای صعود به مرحله نهایی داشته باشد.

با این حال در هفته سوم سه تیمی به ایران آمده‌اند که شرایط خوبی در جدول دارند و در کنار اسم و رسم بزرگشان، رقبای جدی به حساب می‌آیند. به این ترتیب شاگردان کولاکوویچ اگرچه در زمین خودی به میدان می‌روند اما کار ساده‌ای پیش رو ندارند و برای کسب نتیجه در زمین خودی، چاره‌ای جز ارائه نمایشی مانند دو هفته اول ندارند.

تیم‌های روسیه، لهستان و کانادا سه تیمی هستند که در ارومیه به رقابت با تیم ایران خواهند پرداخت. سه تیمی که به ترتیب در جایگاه‌های چهارم، ششم و هفتم جدول رده‌بندی تا پایان هفته دوم قرار دارند. به این ترتیب به جرات می‌توان گفت گروه ایران دشوارترین گروه هفته سوم لیگ ملت‌هاست و شاگردان کولاکوویچ حریفان قدرتمندی در این سه بازی خانگی پیش رو دارند.

روسیه؛ متحول شده اما قدرتمند

روس‌ها در دو هفته اول لیگ ملت‌ها، نتیجه‌ای مشابه با تیم ایران گرفتند و در پنج بازی به پیروزی رسیدند. با این حال به دلیل دو امتیاز کمتر نسبت به ایران و فرانسه رده سومی، در جایگاه چهارم قرار گرفتند.

روس‌ها در همان هفته اول تنها شکستشان در این تورنمنت را تجربه کردند و با نتیجه 3 بر یک به فرانسه باختند. پس از آن باخت روس‌ها پنج برد پشت سر هم را دشت کردند. ژاپن، صربستان، پرتغال، آمریکا و ایتالیا پنج تیمی بودند که به روسیه باختند و 14 امتیاز را به روسیه دادند.

روس‌ها در رقابت‌های امسال تیم متحول‌شده و متفاوتی را روانه رقابت‌ها کرده‌اند که تنها چند بازیکن از تیم قهرمانی جهان را در خود دارد. با این حال جوان‌هایی که سرمربی روس‌ها به لیگ ملت‌ها آورده، کیفیت فوق‌العاده‌ای دارند و به طور مشخص از دل والیبال غنی روسیه رشد کرده‌اند. تیمی که به طور قطع بخشی از آنها در رقابت‌های انتخابی المپیک برابر ایران قرار خواهند گرفت و در بازی‌های المپیک هم به میدان خواهند رفت.

اگرچه روسیه‌ای که در لیگ ملت‌ها به میدان می‌رود، فاصله قابل توجهی با تیم انتخابی المپیک خواهد داشت اما به هر ترتیب رقابت دو تیم در لیگ ملت‌ها می‌تواند محک خوبی برای تیم ایران باشد تا حساب کار برای آن مسابقه به دستش بیاید.

قهرمان جهان بدون کورک

لهستانی‌ها که سال گذشته برای دومین بار پیاپی روی سکوی اول رقابت‌های قهرمانی جهان ایستادند، در هفته سوم لیگ ملت‌ها میهمان ایران هستند. شاگردان ویتال هنین بر خلاف بسیاری از تیم‌های مدعی، با ترکیب نسبتا کاملی راهی این رقابت‌ها شده‌اند. با این حال لهستانی‌ها یک چهره بسیار شاخص هم دارند که در این تورنمنت آنها را همراهی نمی‌کند. بارتوژ کورک معروف که بهترین بازیکن رقابت‌های قهرمانی جهان در سال گذشته شد، لهستانی‌ها را در لیگ ملت‌ها همراهی نمی‌کند اما سایر بازیکنان شاخص لهستان یعنی کوبیاک، کونارسکی، درژیزگا و ... در ترکیب این تیم قرار دارند.

لهستانی‌ها از شش بازی اول خود در لیگ ملت‌ها چهار پیروزی و دو باخت را در کارنامه دارند. دو باخت به برزیل در هفته اول و فرانسه در هفته دوم بوده و چهار پیروزی هم برابر تیم‌های آمریکا، چین، بلغارستان و استرالیا کسب کرده‌اند.

لهستان در کنار برزیل و ایران شاید کاملترین ترکیب‌های این دوره از رقابت‌ها را داشته باشند. به همین ترتیب هم لهستان یکی از جدی‌ترین حریف‌های این تیم‌ها در طول این تورنمنت طولانی خواهد بود.

از طرف دیگر ماجرای کوبیاک و حرف‌های توهین‌آمیزش هم حساسیت‌های دیگری به مسابقه بین این دو تیم داده و خیلی‌ها به خاطر همین حاشیه منتظر این مسابقه هستند. بازیکنان ایران هم قطعا به دنبال صحبت‌های کوبیاک و کری قدیمی که با او دارند، انگیزه بیشتری برای شکست لهستانی‌ها در ارومیه پیدا کرده‌اند.

قدرت جدید دنیای والیبال

کانادا شاید تا چند سال پیش، اسم و رسمی در دنیای والیبال نداشت اما چندی بعد از تیم ایران، با شیب بسیار تندی به بالای هرم والیبال رسید و در چند تورنمنت گذشته خودش را به‌عنوان یکی از مدعیان و تیم‌های خوب معرفی کرده. آنها در رقابت‌های قهرمانی جهان تیم ایران را هم شکست دادند و در نهایت به جمع شش تیم برتر هم رسیدند. درست همان کاری که تیم ایران در سال 2014 انجام داده بود. به عبارت بهتر کانادا جایگاه سال‌های گذشته والیبال ایران را در اختیار دارد و با روند نزولی ایران در سال‌های گذشته، به جایگاه بهتری از ایران رسیده است.

با این حال تیم کنونی ایران به روزهای اوج خود نزدیک شده و البته که این‌بار در زمین خودی برابر کانادا به میدان می‌رود. کانادا هم در لیگ ملت‌های 2019 جزو تیم‌هایی است که تغییر چندانی در ترکیبش نداشته و با همان بازیکنان ثابت خود به این تورنمنت آمده است. کانادا هم مانند لهستان در دو بازی از شش مسابقه قبلی خود بازنده شده و مابقی را با پیروزی پشت سر گذاشته است.

آنها به بلغارستان و صربستان باخته‌اند و تیم‌های آلمان، استرالیا، آرژانتین و پرتغال را شکست داده‌اند. البته دیدارهای این تیم نشان می‌دهد بازی‌های دشوارش تازه از این مرحله آغاز می‌شود و باید با سه تیم قدرتمند این دوره یعنی ایران، لهستان و روسیه بازی کند و در ادامه هم به مصاف برزیل، فرانسه و ایتالیا برود که کارش را برای کسب امتیازهای لازم جهت صعود دشوار خواهد کرد.

روسیه کانادا لهستان تیم ملی والیبال ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر