کد خبر: 772042 A

خرید با سلیقه فنی یا سلیقه مدیریتی؟!

مالک تراکتورسازی قصد دارد امسال یک تیم کهکشانی را برای لیگ فصل اتی ببندد.

به گزارش ایلنا، همان زمانی که زنوزی مالک پرسروصدای تراکتورسازی رسما اعلام کرد که در این فصل تیم را برای قهرمانی نبسته بوده و در فصل آینده از تراکتورسازی کهکشانی رونمایی خواهد کرد، می شد حدس زد که روزهای جنجالی و خاصی برای تیم تبریزی در راه است که می‌تواند برای هواداران پرشمار این تیم خوشحال کننده و خوشآیند باشد.

امسال تراکتورسازی با چهار خرید رسما وارد بازار نقل‌وانتقالات تابستانی فوتبال ایران شد. غلامرضا صادقیان، مدیرعامل این باشگاه با انتشار خبری تصویر خود را در لحظه عقد قرارداد با چهار بازیکن جدید منتشر کرد.

رشید مظاهری، دروازه‌بان سابق ذوب‌آهن و محمدرضا خانزاده مدافع فصل گذشته تیم الاهلی قطر، دو خرید پر سروصدا و سعید مهری، هافبک دفاعی فصل پیش ماشین سازی و مهدی تیکدری، یکی از بهترین‌های لیگ دسته اول در فصل گذشته که در باشگاه مس کرمان بازی می‌کرد، به تراکتور پیوستند.

نکته جالب این است که هر چهار قرارداد، 4 ساله بسته شده تا تراکتورسازی مثل سال گذشته، دست بالا را در قبال این بازیکنان داشته باشد. از جمع بازیکنان فعلی، رشید مظاهری از پرطرفدار ترین‌های فصل نقل‌وانتقالات بود که تراکتور خیلی زود و بلافاصله پس از اعلام جدایی او از ذوب‌آهن، با وی توافق کرد. همچنین محمدرضا خانزاده که صحبت هایی درباره حضورش در پرسپولیس شنیده می‌شد، در نهایت پذیرفت در فصل آینده در جمع تراکتوری‌ها توپ بزند و قلب دفاعی این تیم را کنار‌ایمان سلیمی جوان محکم‌تر کند.

سعید مهری هم یکی از پدیده‌های فصل گذشته لیگ است که در ماشین سازی درخشیده بود. او در پست هافبک دفاعی دست تراکتور را پر خواهد کرد. مهدی تیکدری نیز بعد از دوران حضور در مس کرمان از این تیم جدا شد و فصل آینده وینگر تراکتور خواهد بود.

تراکتورسازی در حال حاضر سرگرم انتخاب سرمربی جدید خود نیز هست و گزینه‌های مختلفی را مورد بررسی قرار داده تا یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در فصل آینده باشند. نکته جالب خریدهای تراکتور این است که آن‌ها تنها 2 سهمیه لیگ برتری خود را پر کرده و به‌اندازه چهار خرید لیگ برتری دیگر جا دارند و همچنین با جدایی استوکس، اروین و کنستانت، این تیم می‌تواند 3 بازیکن خارجی هم به خود اضافه کند.

در حال حاضر مهم ترین سوال نقل‌وانتقالاتی در تراکتور به حضور یا جدایی اشکان دژاگه و مسعود شجاعی برمی گردد که موضع باشگاه درباره این دو این است که آن‌ها بازیکنان تراکتورسازی هستند و تنها با پرداخت رقم 400 هزار یورویی قرارداد با پیشنهاد خارجی می‌توانند سرخپوشان تبریزی را ترک کنند.

اما در این رابطه سوالی مطرح است که نمیتوان از کنار آن به راحتی گذشت. در توان فنی بازیکنانی که به تبریزی‌ها اضافه شده‌اند هیچ جای شکی وجود ندارد اما این‌ها دقیقا انتخاب کدام سرمربی هستند؟ چگونه است که تیمی حرفه ای چون تراکتورسازی قبل از این‌که سرمربی اش را انتخاب کند، سراغ جذب بازیکنان تازه می‌رود و اصولا این بازیکنان با سلیقه فنی چه کسی جذب شده‌اند؟ اگر فرض را بر آن بگذاریم که سرمربی آینده علاقه و اعتقادی به این بازیکنان نداشته و مردان دیگری را مد نظر گرفته باشد، باشگاه چه خواهد کرد؟

این روزها شایعات متعددی از راه می‌رسند که حاکی از دخالت‌های فنی مالک تراکتورسازی دارد که به هیچ وجه حرفه ای و دوست داشتنی نیست. البته هنوز لیگ هفدهم به پایان نرسیده بود که دخالتهای فنی زنوزی به‌اشکال مختلف نمایان شدند طوریکه کار از برکناری مربیان هم گذشت و به رده بازیکنان رسید. برای تیم پرهوادار تبریزی که این روزها نقش بسیار مهمی در معادلات لیگ فوتبال ما دارد، آرزوی موفقیت روزافزون داریم اما در فوتبال حرفه ای، موفقیت فقط در سایه مدیریت صحیح به دست می‌آید و در مدیریت حرفه ای و صحیح فوتبالی روز جهان، جایی برای دخالت‌های مدیریتی در وظایف کادرفنی وجود ندارد.

 

 

تراکتورسازی رشید مظاهری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر