کد خبر: 769771 A

سرمربی پرسپولیس بعد از 3 سال ناکامی فرصت بالا بردن جام حذفی را دارد.

به گزارش ایلنا، بعد از سه فصل ناکامی در جام حذفی، حالا پرسپولیس به یک قدمی قهرمانی رسیده است. تیم برانکو در جام حذفی فصل ۹۵-۹۴ بعد از حذف پیکان و ملوان، در یک‌چهارم نهایی به ذوب‌آهن باخت و فصل بعد از آن در همان بازی اول حذفی و در کمال شگفتی، در مرحله یک‌سی‌و‌دوم در ورزشگاه حافظیه شیراز در ضربات پنالتی به قشقایی باخت و حذف شد. در جام حذفی فصل گذشته هم پرسپولیس برانکو بعد از حذف کردن تیم‌های نفت طلاییه و بادران، در یک‌چهارم نهایی در تهران و در ضربات پنالتی مغلوب صنعت‌نفت آبادان شد. این برای نخستین بار است که برانکو به فینال جام حذفی رسیده و می‌خواهد با نخستین قهرمانی در این رقابت‌ها، سومین جامِ این فصل فوتبال ایران را هم بالای سر ببرد.

برای پی بردن به اهمیت این بازی و دشواری‌اش برای پرسپولیس کافی است رویارویی قرمزها با شگفتی‌سازهای گمنام جام حذفی را به یاد بیاوریم. برق تهران، نوژن ساری، گل‌گهر سیرجان و قشقایی شیراز تیم‌هایی هستند که در یک دهه اخیر پرسپولیس را در جام حذفی غافلگیر کرده‌اند و البته اگر چند سال عقب‌تر برویم، به بازی با خیبر خرم‌آباد، شاهین اهواز، فتح تهران و شموشک هم می‌رسیم.

این بار حریف پرسپولیس در جام حذفی داماش است که از لیگ دو آمده. در درک سختی کارِ برانکو و تیمش مقابل این حریفی که ما از پیش‌باخته می‌خوانیمش همین بس که بدانیم داماش در هر مرحله یک شگفتی خلق کرده تا رسیده به فینال.

تیمِ سیامک فراهانی مرحله یک‌شانزدهم نهایی جام حذفی را بعد از تساوی بدون گل برابر چوکای تالش در ۱۲۰ دقیقه، با پیروزی ۴ بر ۳ در ضربات پنالتی پشت سر گذاشت و در یک‌هشتم نهایی مقاومت تهران را ۲ بر صفر شکست داد. در یک‌چهارم نهایی بود که داماش با تیم لیگ برتری ماشین‌سازی روبه‌رو شد و نخستین شگفتی را همانجا رقم زد وقتی پس از تساوی یک - یک، باز هم در ضربات پنالتی برنده شد و به سایپای علی دایی رسید. داماش را شگفتی‌ساز جام حذفی لقب داده‌اند چرا که سایپا را هم ۲ بر یک شکست داد تا متفاوت‌ترین روز خود را تجربه کند؛ رویارویی با قهرمان سه دوره اخیر لیگ برتر در فینال جام حذفی.

قهرمانی که البته مسیر دشوارتری را تا فینال گذرانده و بعد از هت‌تریک در قهرمانی‌های متوالی لیگ برتر حالا می‌خواهد در تصاحب جام‌های فوتبال ایران هت‌تریک کند. تیم برانکو بعد از پیروزی یک بر صفر برابر سپیدرود و نود ارومیه در مراحل یک‌شانزدهم و یک‌هشتم و همینطور پیروزی سه بر یک برابر پدیده در ضربات پنالتی، نیمه نهایی را با پیروزی یک گله برابر سپاهان پشت سر گذاشت و حالا به یک بازی به ظاهر ساده رسیده است.

بازی مهمی که اگر چه یک طرف آن تیمی از لیگ دو ایستاده اما دست‌کم گرفتن این تیم که قطعا بدش نمی‌آید معرفی قهرمان را تا ضربات پنالتی به تعویق بیندازد، حاصلی جز از دست رفتن جام حذفی نخواهد داشت. جامی که جایش در ویترین افتخارات پرسپولیسِ برانکو خالی است. قرمزها اگر جام حذفی را هم بالای سر ببرند نه تنها در قهرمانی همه تورنمنت‌های داخلی فوتبال ایران هت‌تریک می‌کنند، بلکه قهرمانی‌ همزمان در لیگ و حذفی هم که آخرین بار پرسپولیس تجربه‌اش کرده بود، بعد از ‌بیست سال به دست آنها تکرار خواهد شد.

پرسپولیس و داماش البته پیش از این هم در جام حذفی با هم دیدار کرده‌اند اما نه در فینال. آنها دو بازی حذفی با هم داشته‌اند که هر دو را پرسپولیس برده و یکی از پیروزی‌هایش هم در ضربات پنالتی رقم خورده است. در ۶ دیدار لیگ برتری هم ۴ بار پرسپولیس برنده شده و ۲ بار داماش که این بار برای رویارویی با قرمزها از لیگ دسته دو می‌آید.

 

پرسپولیس جام حذفی برانکو ایوانکوویچ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر