کد خبر: 767632 A

بررسی عملکرد سایپا در فصل هجدهم؛

سایپا در فصل هجدهم نسبت به فصل گذشته 3 پله در جدول سقوط داشت.

به گزارش ایلنا، سایپا در فصل هجدهم توانست در جایگاه هفتم جدول قرار بگیرد و این به معنی سقوط 3 پله‌ای این تیم نسبت به فصل گذشته است. سایپا فصل قبل را با دایی شروع و با دایی تمام کرد ولی در فصل هجدهم در هفته‌های پایانی ترجیح به تغییر کادرفنی داد و صادقی جوان سکاندار هدایت این تیم شد.  به بررسی آماری عملکرد سایپا در فصلی که گذشت می‌پردازیم.

حذف مقابل تیم دسته دومی

سایپا در نخستین بازی جام حذفی به مصاف تیم دسته دومی سردار بوکان رفت. هدایت این تیم بر عهده پیروز قربانی بود. سایپا در نیمه اول دروازه‌اش باز شد اما در نیمه دوم گل تساوی را زد تا بازی به وقت اضافه کشیده شود. شاگردان دایی در زمان اضافه بازی گل پیروزی را از روی نقطه پنالتی زدند و حریف دیگر تیم دسته دومی یعنی داماش گیلان شدند. آنها این بازی را در رشت به حریف واگذار کردند.

15 دقیقه پرگل

آمار گل‌های زده و خورده سایپا قابل توجه است. آنها در نیم ساعت پایانی بازی‌های‌شان 11 گل زده و 16 گل (نزدیک به نیمی از گل‌های خورده) هم دریافت کرده‌اند. جالب اینکه از این تعداد گل‌های زده، هشت گل در 15 دقیقه پایانی بوده و 3 گل هم در همین زمان یعنی حدفاصل دقایق 76 تا 90 دریافت کرده‌اند.

14 بازی هشت امتیاز

تیم سایپا یک‌مرتبه در نیم‌فصل اول و یک‌مرتبه هم در نیم‌فصل دوم دچار افت شد. جالب اینکه هر دو مرحله هم در بازی‌های پایانی بود. شاگردان دایی از هشت بازی آخر نیم‌فصل اول یعنی از هفته هشتم تا پانزده چهار امتیاز به‌دست آوردند. آنها پایان خوبی هم نداشتند به‌طوری که در شش بازی آخرشان هم چهار امتیاز کسب کردند. از دست دادن 34 امتیاز در 14 بازی این تیم را از اهدافش دور کرد.

پرکارت‌ترین بازیکنان

در لیگ هجدهم 31 بازیکن برای سایپا به میدان رفتند که از میان آنها دو بازیکن رکورددار دریافت کارت‌های رنگی از داوران بودند. ساموئل سارفو مدافع غنایی این تیم شش کارت زرد و دو کارت قرمز و رضا علیاری هم هشت کارت زرد دریافت کردند. غیر از سارفو، امید خالدی هم دیگر اخراجی سایپا بود.

حذف در پلی‌آف آسیا

از مرحله دوم پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا، سایپا در ورزشگاه شهدای شهر قدس به مصاف مینروا پنجاب هند رفت. این بازی در نهایت با پیروزی ۴ بر صفر سایپا به پایان رسید. آرش رضاوند (دومرتبه)، آرمان رمضانی و ساموئل سارفو برای این تیم گل زدند. سایپا در دومین بازی در قطر به مصاف الریان رفت اما با نتیجه سنگین 3 بر یک شکست خورد و شانس حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را از دست داد.

اسدی موثرترین بازیکن

رضا اسدی هافبک دفاعی سایپا بیشترین گل‌ها را برای تیمش زده است. این بازیکن در مدت زمان 2016 دقیقه‌ای که در زمین حضور داشت شش گل زد و سه پاس گل داد. عملکرد او نسبت به مهاجمان تیمش بسیار بهتر بود. بعد از او علی دشتی و امیرحسین حسین‌زاده هر کدام با چهار گل زده قرار دارند.

ناکام مقابل پنج تیم

سایپا امتیازهای باارزش را مقابل پنج تیم در 10 بازی از دست داد. این تیم در شش بازی مقابل سپاهان، پدیده و نفت آبادان هیچ امتیازی به‌دست نیاورد. آنها از شش بازی دیگر مقابل تراکتورسازی، استقلال و پرسپولیس هم فقط سه امتیاز به‌دست آوردند. فقط دو تیم فولادخوزستان و نفت مسجدسلیمان بودند که در هر دو بازی رفت و برگشت مغلوب سایپا شدند.

بهترین هفته‌ها

تیم علی دایی دوران خوبی هم در لیگ برتر داشت. در واقع کم‌نوسان‌ترین هفته‌های این تیم از ابتدای نیم‌فصل دوم آغاز شد. آنها از 9 بازی متوالی 17 امتیاز به‌دست آوردند و همین باعث شد جایگاه خود را تا حدود زیادی در جدول ارتقا داده و خیال‌شان راحت شود.

اخراج علی دایی

شاید مهمترین اتفاق برای تیم سایپا در فصل هجدهم لیگ برتر، اخراج علی دایی بود. بعد از دو شکست متوالی سنگین مقابل پرسپولیس و سپاهان و تساوی با ماشین‌سازی در تبریز علی دایی مصاحبه‌ای علیه مدیریت باشگاه انجام داد. البته پیش از آن هم او انتقادهایی را در این خصوص مطرح کرده بود اما این‌بار مسوولان باشگاه دیگر تحمل نکرده و خیلی زود تشکیل جلسه داده و حکم اخراج او قبل از بازی با پدیده در هفته بیست‌وهشتم را صادر کردند. همانطور که پیش‌بینی هم می‌شد ابراهیم صادقی جای او را گرفت و از سه بازی پایانی فصل با پدیده، استقلال خوزستان و صنعت‌نفت آبادان فقط یک امتیاز به‌دست آورد.

داوران بازی‌های خانگی:

عرب براقی، وحید کاظمی، زرگر (2)، سعید رحیمی‌مقدم، مرجان‌زاده، عادل، زاهدی‌فر، صفایی، اکرمی، بنیادی‌فر، سیدمهدی سیدعلی، همرنگ

کمک داوران بازی‌های خانگی:

داوری، عالیقدر، کنعانی، علی‌نژادیان، غلامزاده، یعقوب سخندان، اسعدی (2)، شاهین، مبشر، ظهیری، داودزاده، طوری، میرزابیگی، مولوی، علی احمدی، قاسمی، عطایی، جفی، دودانگه، انتظاری، بهرامی، پناهی، رضا سخندان

نحوه بیشترین گل‌های زده: پاس در عمق: هرکدام 5 تا

نحوه بیشترین گل‌های خورده:  ارسال از سمت چپ: یکی، پاس در عمق: 5تا    

تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه اول: یک گل

تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه دوم: 4 گل

تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه اول: -

تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه دوم: 2 گل

تعداد تماشاگران بازی‌های خانگی: 29100 نفر

برای تماشای 15 بازی خانگی سایپا حدود 29100 نفر به ورزشگاه رفتند که به‌طور میانگین 1940 نفر برای هر بازی می‌شود.

علی دایی لیگ برتر فوتبال ابراهیم صادقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر