کد خبر: 767606 A

حتی اگر ذهن ما برای یادآوری یاری نکند، تاریخ به خاطرمان خواهد آورد که پرسپولیس و سپاهان پیش از این دو مرتبه دیگر در روز هشتم خرداد در همین جام حذفی با هم دیدار کرده‌اند و این بازی حساس برای سومین بار است که در این مرحله و این تاریخ تکرار می‌شود.

بازی حساس و مهم سپاهان و پرسپولیس در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی، چهارشنبه‌شب هشتم خردادماه به میزبانی ورزشگاه نقش جهان اصفهان برگزار خواهد شد. مسابقه‌ای که نتیجه نهایی آن با توجه به احتمال کشیده شدنش به وقت‌های اضافه و همینطور ضربات پنالتی، برنده‌اش شاید بامداد روز نهم خرداد مشخص شود.

نکته جالب اینجاست که پرسپولیس و سپاهان پیش از این دو بار در تاریخ هشتم خرداد در همین جام حذفی به مصاف هم رفته‌اند و برای سومین بار در همین تاریخ، در دو مرحله حساس این رقابت‌ها بازی خواهند کرد.

درست ۲۰ سال پیش از بازی این هفته پرسپولیس و سپاهان، دو تیم در بازی رفت مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی در تهران به مصاف هم رفتند که آن مسابقه ۲-۲ مساوی شد.

در آن بازی پرسپولیس در خانه خودش با گل‌های مجید بصیرت و عبدا... ویسی مقابل تک‌گل علیرضا امامی‌فر از حریف عقب افتاده بود که اخراج بهنام سراج هم کارش را سخت‌تر کرد. با این حال پرسپولیس با ضربه پنالتی اسماعیل حلالی به گل مساوی رسید. البته توپ بعد از برخورد به تیر افقی، پشت خط دروازه فرود آمد اما سپاهانی‌ها با وجود اعلام گل توسط کمک داور به شدت معترض شدند و اعتقاد داشتند توپ از خط عبور نکرده است.

هر چند داور همان زمان با دیدن فیلم صحنه پنالتی مثل سیستم کمک‌داور ویدیویی امروزی گل را تأیید کرد و مشخص شد که توپ به طور کامل از خط دروازه عبور کرده است.

جالب اینکه پرسپولیس بازی برگشت آن مرحله را در اصفهان با تک گل ادموند بزیک برد و در فینال هم استقلال را ۲ بر یک شکست داد تا در قهرمانی لیگ و حذفی دبل کند. اتفاقی که بیست سال بعد، شانس تکرار آن را پیدا کرده است.

بازی دوم دو تیم درست به ۸ سال قبل برمی‌گردد. پرسپولیس در تاریخ ۸ خرداد سال ۱۳۹۰ در ورزشگاه آزادی تهران و در مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی میزبان سپاهان بود که بعد از تساوی بدون گل در ۱۲۰ دقیقه بازی پرهیجان و پرالتهاب، در ضربات پنالتی ۴ بر ۲ برنده شد. آن بازی در حضور ۷۷ هزار تماشاگر برگزار شد.

سپاهان به‌عنوان قهرمان لیگ برتر با یک لشگر از ستاره‌ها به رهبری امیر قلعه‌نویی به پایتخت آمد اما تیم آن روزهای علی دایی که اتفاقا بازیکنان کم‌نام و نشان‌تری داشت، در نهایت برنده شد و به مرحله بعدی جام حذفی صعود کرد. در آن مسابقه سیدجلال حسینی برای سپاهان بازی می‌کرد که یک کارت زرد هم از محسن ترکی گرفت و مهدی رحمتی هم درون دروازه تیم پرستاره سپاهان ایستاده بود.

جالب اینکه در ضربات پنالتی، مجتبی شیری ضربه‌اش را با برخورد توپ به تیر دروازه از دست داد اما در تیم حریف هم ابراهیم توره که از پرسپولیس به سپاهان رفته بود و همینطور هادی عقیلی که تقریبا همیشه پنالتی‌هایش را گل می‌کرد، ضربات‌شان را به اوت زدند تا پرسپولیس برنده این بازی نفسگیر لقب بگیرد.

آن سال پرسپولیس اجازه نداد که سپاهان فوق‌العاده قدرتمند و پرمهره در قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی دبل کند و خودش با شکست دادن فولاد در نیمه‌نهایی و سپس ملوان در بازی فینال، برای دومین سال متوالی با علی دایی قهرمان جام حذفی شد که این آخرین قهرمانی قرمزها در این رقابت‌ها تا امسال بوده است.

پرسپولیس ال‌کلاسیکو سپاهان جام حذفی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر