کد خبر: 766621 A

ستاره سابق بارسلونا که سابقه حضور در لیگ قطر را هم دارد بعد از آویختن کفش هایش درباره مسائل مختلف دوران فوتبالش اظهار نظر کرد.

به گزارش ایلنا، ژاوی ارناندس اخیرا از فوتبال خداحافظی کرده است. او در گفت ‌و گویی با روزنامه اسپورت از موضوعات مختلفی صحبت کرده است.

بارسلونا بهترین بازیکن دنیا، لیونل مسی را دارد و با او تنها چهار بار فاتح لیگ قهرمانان شده است...

 البته ما پیش‌تر تنها یک بار قهرمان اروپا شده بودیم. ما توانستیم قهرمانی‌های بیشتری به دست بیاوریم اما فتح لیگ قهرمانان کار دشواری است. بارسای گواردیولا بهتر از بارسای سایر مربیان بود با این حال ما در دوران او تنها دو بار قهرمان اروپا شدیم. چلسی و اینتر هم در دو فصل ما را حذف کردند اما آرام باشید، مسی هنوز تمام نشده است.

چقدر مانده است؟

 ما همیشه درباره دوران پسامسی صحبت می‌کنیم اما هنوز از دوران بازی لئو دست کم سه، چهار سال باقی مانده است. او همچنان در سطحی بالا است چون از خودش مراقبت می‌کند، فوق‌العاده حرفه‌ای است، از نظر فیزیکی قوی است، از نظر ذهنی هیولا است و در همه چیز شماره یک است.

بازگشتت به نوکمپ را چطور تصور می‌کنی؟

 هر کسی می‌خواهد در یک تیم بزرگ حضور داشته باشد. برایم راحت‌تر است به یک تیم دسته دومی بروم اما من فردی رقابت‌جو هستم و چالش‌های بزرگ را دوست دارم. می‌دانم چه اتفاقاتی در راه است. موهایم خواهد ریخت یا سفید خواهد شد (می‌خندد) اما اوضاع همین است.

آیا می‌خواهی در انتخابات باشگاه شرکت کنی؟

 قرار نیست پستی بگیرم اما دوست خوب ویکتور فونت هستم. ما دوستی بسیار خوبی داریم. او می‌تواند رییسی عالی برای باشگاه باشد. ذاتا یک رهبر بوده، باهوش است و احساس همدلی دارد. اجازه می‌دهد افرادی که اهل فوتبال هستند کار خودشان را انجام دهند که این مساله مهمی است. او تجربه کاری خوبی هم دارد و بسیار آماده است. شاید گزینه‌های دیگری هم باشند اما او خیلی خیلی خوب است.

آیا از او حمایت می‌کنی؟

 اگر حرف‌هایی که زدم یعنی حمایت، بله اما من به دنبال بهترین چیزها برای بارسا هستم. به نظرم او یکی از افرادی است که می‌تواند در بارسا عالی کار کند.

آرتور را با تو مقایسه می‌کنند. چطور فصل اول او در بارسا را ارزیابی می‌کنی؟

 شما باید آرتور 22ساله را با ژاوی در 22سالگی مقایسه کنید. شما نمی‌توانید آرتور 22ساله را با ژاوی 30ساله مقایسه کنید. این منصفانه نیست. او فصل خوبی را گذراند، توپ را از دست نمی‌دهد و بهترین راهکارها را می‌بیند. بازیکن باهوشی است و می‌تواند در سطحی فوق‌العاده 10 سال در بارسا بازی کند. او باید حمله کند، آن پاس‌های کشنده را بدهد، شوت بزند اما من هم در سن او باید همین کارها را می‌کردم. من انعکاس خودم را در بازی او می‌بینم، البته او در بارسلونا پرورش نیافته است. با او و د‌یونگ 21ساله، بارسلونا دو بازیکن خیلی خوب را در اختیار دارد. د‌لیخت را هم باید بخرند.

اگر تو بودی و اگر گریزمان را رختکن بارسلونا نمی‌خواست، او را می‌خریدی؟

 من درک می‌کنم که کار او در تابستان گذشته به بارسلونا آسیب رساند. اگر اینکه بازیکنان بارسلونا او را نمی‌خواهند به دلیل مسائل فوتبالی باشد، با رختکن صحبت می‌کنم تا به آنها نشان دهم که این بازیکن می‌تواند به بارسا کمک کند. ما باید ببینیم چه کسی او را می‌خرد؟ مدیر ورزشی؟ والورده؟ رییس؟ اگر من در بارسا بودم به دنبال خرید بازیکن بودم و اگر رختکن با من موافق نبودند با آنها صحبت می‌کردم اما در نهایت خودم تصمیم می‌گرفتم. چه گریزمان باشد و چه بازیکنی دیگر اما اگر مربی او را نخواهد مساله فرق دارد. در این حالت به مشکل می‌خوریم.

اتفاق بعدی برای تو چیست؟

 وقتی بارسا را ترک می‌کنید بدنتان آزاد می‌شود. زمانی که سال‌ها در این تیم بازی می‌کنید این موضوع را درک نمی‌کنید چون در استرس غرق شده‌اید و همه چیز برایتان طبیعی به نظر می‌رسد. این استرس را هر روز تجربه می‌کنید اما زمانی که از تیم می‌روید، به خود می‌گویید: عجب، چه جایی بودم و در چه فشاری زندگی می‌کردم! هر سه روز آزمونی برای شما برقرار است که در آن 20 تا 90 دقیقه قضاوت می‌شوید. این موضوع دیوانه‌‌کننده است.

بارسا برای بازیکن، مربی و رییس، آزمون نهایی است. آنها با ذره‌بین به شما نگاه می‌کنند. اگر کوچکترین اشتباهی داشته باشید، بوم! شما باید عالی باشید و اگر عالی نباشید، به هیچ دردی نمی‌خورید. زندگی به این سبک افتضاح است اما ما افرادی اهل رقابت هستیم و عاشق این موضوع هستیم. به همین دلیل، پس از چند سال دوری از تیم، می‌خواهم به تیم برگردم و دوباره آدرنالین در صدر دنیا بودن را داشته باشم.

قطر را چطور می‌بینی؟

در یک بازی در قطر مساوی کردیم و من عصبانی شدم، چون هم‌تیمی‌هایم بسیار خونسرد بودند. توقع در قطر متفاوت است اما شما به چیزهای دیگری در زندگی پی می‌برید. قطر چشمان من را باز کرد. این تصمیم تنها خودم نبود و تصمیم خانواده‌ام نیز بود. ما واقعا خوشحال هستیم. نوریا به من می‌گوید: «اگر بتوانیم اینجا بمانیم حتی از اینکه برگردیم هم بهتر است». من عاشق زندگی در قطر هستم. آنها به من همه چیز می‌دهند. آنها به من احترام می‌گذارند و تیم قدرتمندی هم دارند. این فرصتی عالی است چون من نیاز به تجربه داشتم تا خودم را به محک بگذارم و خودم را روی نیمکت ببینم. اگر در تیم بارسای ب بودم، فشار بیشتری را حس می‌کردم.

در بارسا انتظارات زیادی از تو می‌رود و تو را گواردیولای بعدی می‌بینند. آیا این موضوع تو را می‌ترساند؟

 از این موضوع خبر دارم و این برایم ترسناک نیست. زمانی که بازیکن بودم هم چنین اتفاقی برایم روی داده است و اصلا آسان نیست و وقتی برگردم هم اوضاع آسان نخواهد بود. می‌دانم که انتظارات در چه حدی است. همه آنچه در بارسا روی می‌دهد را دنبال می‌کنم و یک نظرسنجی در سایت اسپورت بود که در آن طرفداران گفته بودند همین حالا گزینه اصلی بازگشت به نیمکت بارسا هستم. من از این بابت سپاسگزارم اما این موضوع صحیح نیست و من نیاز به تجربه دارم.

اگر بارسا امروز به تو پیشنهاد می‌داد...

 تمام تلاشم را می‌کنم اما حالا زمان این کار نیست. من از صفر شروع می‌کنم. تصور کنید تازه دوره لیسانس مهندسی را آغاز کرده‌اید و از شما بخواهند تونل‌های وایویدررا را بسازید. این هم همین است. امکانش نیست. من نیاز به پایه و تجربه دارم که حالا ندارم.

می‌گویند ژاوی تا وقتی هیات مدیره فعلی هست به بارسلونا برنمی‌گردد، یا تا زمانی که مسی بازی می‌کند.

 نه، اینها کاملا دروغ است. در خداحافظی‌ام گفتم که با هیچ‌کس دشمن نیستم. هیچ رابطه بدی با بارتومئو و هیات مدیره فعلی ندارم. از آنها بسیار ممنونم. زمانی که از تیم رفتم آنها می‌خواستند قراردادم را تمدید کنم! با آنها بد نیستم. لئو را هم دوست خودم می‌دانم. با او هم هیچ مشکلی ندارم. اگر در بارسا بودم اول از همه با او حرف می‌زدم. او فردی است که همیشه رک و صادق است. من با او دوست هستم و مربیگری او برایم افتخار است.

می‌گویند که در بارسا فتح دوگانه کار بزرگی نیست.

 متاسفانه از لیگ قهرمانان حذف شدیم. تمرکز زیادی روی این مسابقات بود و فصل پیش هم همین شد. طرفداران احساس تلخی دارند. آنها ناراحت هستند که در بازی رفت و برگشت مقابل لیورپول، حاکم میدان نبودیم. آنها از این جهت عصبانی هستند. در دوران پپ حس و حال متفاوت بود.

 

بارسلونا ژاوی السد خداحافظی ژاوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر