کد خبر: 765406 A

پیشنهاد سرمربی پرسپولیس از لیگ مصر خبر نگران کننده‌ای برای این تیم و هوادارانش بود ولی این خبر تا چه حد جدی است؟

به گزارش ایلنا، همین چند روز پیش بود که برانکو گفت پیشنهادهای جدیدی به دستش رسیده و حالا مصری‌ها او را به‌عنوان یکی از گزینه‌های سرمربیگری الاهلی معرفی کرده‌اند. یک سایت اماراتی البته پا را فراتر گذاشته و ادعا کرده که آنها حتی به توافق اولیه هم رسیده‌اند اما شاید نمی‌دانسته که یک فصل دیگر از قرارداد مرد کروات با پرسپولیس باقی مانده و او جز با توافق و جلب رضایت باشگاه، نمی‌تواند برود. تنها دو بند در قرارداد ایوانکوویچ آمده که به او اجازه فسخ می‌دهد: اول اینکه از یک تیم‌ملی پیشنهاد داشته باشد و دوم، پرداخت نشدن پول قراردادش. در غیر اینصورت، تنها توافق با پرسپولیسی‌ها به او اجازه رفتن می‌دهد. با این حال برانکو آنقدر به خبر توافقش با الاهلی واکنش نشان نداد تا باشگاه مجبور به تکذیب شد.

شایعه قطع همکاری برانکو و پرسپولیس آنقدر تکراری شده که دیگر متعجب‌مان نمی‌کند. حتی جذاب هم نیست شنیدنش وقتی می‌دانیم بدون پاسخ کلامی هم تکذیب خواهد شد. شاید حتی نیازی نباشد به یادآوری یک سال باقی‌مانده از قرارداد مرد کروات که جز با توافق، نمی‌تواند پرسپولیس را ترک کند. او البته گفته بود که چند پیشنهاد جدید به دستش رسیده اما از باشگاه‌های خواهانش در کرواسی، چین، ازبکستان و مصر نامی نبرد تا اینکه خودِ مصری‌ها علاقه‌شان به همکاری با او را فاش کردند.

درست همان موقعی که مدیرعامل باشگاه پرسپولیس از تمدید طولانی‌مدت قرارداد مرد کروات می‌گفت، سایت القاهره 24 ادعا کرد که الاهلی مصر نام برانکو ایوانکوویچ را هم در فهرست گزینه‌های جانشینی سرمربی اروگوئه‌ای‌ خود نوشته است: «باشگاه الاهلی در اندیشه انتصاب برانکو ایوانکوویچ به‌عنوان جانشین سرمربی اروگوئه‌ای خود مارتین لاسارتی است.»

این سایت سپس در تکمیل گزارش خود در مورد رقبای سرمربی پرسپولیس نوشته: «البته برانکو در حال حاضر تنها گزینه سران باشگاه الاهلی نیست و این احتمال وجود دارد که مقامات این باشگاه بار دیگر به سراغ خوان کارلوس گاریدو سرمربی اسپانیایی پیشین خود که در حال حاضر هدایت تیم العین امارات را بر عهده دارد، بروند. کسی که گزینه مورد اعتماد محمود الخطیب، رییس باشگاه هم هست. قاهره 24 در همین حال از طریق منابعی مطلع شده که زوران مامیچ، بازیکن سابق تیم الهلال عربستان و سرمربی سابق تیم العین امارات هم جزو دیگر گزینه‌های الاهلی برای جانشینی لاسارتی بوده است. با این حال وضعیت مالی قرارداد مامیچ به گونه‌ای است که او را از دسترس مصری‌ها دور نگه می‌دارد زیرا این باشگاه سقف معینی برای استخدام سرمربی بعدی‌اش دارد.»

ادعای القاهره 24 هنوز پاسخی نگرفته بود که ارم‌نیوز با تأیید خبر پیشنهاد الاهلی، از توافق برانکو با این باشگاه مصری نوشت: «باشگاه الاهلی مصر به دنبال جذب برانکو ایوانکوویچ برای جانشینی مارتین لاسارتی اروگوئه‌ای است و برانکو با توجه به اینکه قراردادی با پرسپولیس ندارد، موافقت اولیه خود را برای هدایت الاهلی اعلام کرده است. یکی از شروط مهم او این بوده که کادر‌فنی تیم الاهلی را خودش به صورت کامل مشخص کند.»

جالب‌تر وقتی است که این سایت اماراتی از قول یک منبع خبری در باشگاه الاهلی آورده: «این باشگاه توانسته رضایت ایوانکوویچ را برای حضور در اردوی پیش‌فصل خود جلب کند و این مربی کروات در پایان قراردادش با پرسپولیس، راهی مصر خواهد شد.»

البته که پیشنهاد الاهلی که در فصل جاری در آستانه چهل و یکمین قهرمانی خود در لیگ مصر قرار گرفته، جذابیت‌های خودش را دارد اما موضوع این است که برانکو ایوانکوویچ نمی‌تواند به قراردادش با پرسپولیس پشت کند. می‌تواند اما شرط دارد. مثلا از یکی از تیم‌های ملی پیشنهاد داشته باشد یا حق و حقوقش سر وقت پرداخت نشود.

خارج از این دو شرط، سرمربی پرسپولیس تنها در صورت توافق با باشگاه است که می‌‌تواند برود. یعنی با پرداخت خسارت، رضایت باشگاه پرسپولیس را بگیرد و قراردادش را فسخ کند. با این حال او خبر مذاکره و حتی توافقش با الاهلی را که برای باشگاه تهدید به حساب می‌آید، تکذیب نکرد و زحمت آن را انداخت گردن مدیر رسانه‌ای پرسپولیس که به سایت رسمی این باشگاه گفته: «پس از جلسه هماهنگی بازی پرسپولیس و السد آقای برانکو را دیدم و اتفاقا این خبر را به ایشان نشان دادم. او خندید و گفت من مدت‌ها قبل پیشنهادی از یک تیم مصری دریافت کرده بودم که الاهلی نبود. از طرفی ما اصلا صحبتی نداشتیم که توافقی در کار باشد.»

خلاصه به هر زوری بود، باشگاه خبر جدایی ایوانکوویچ را از زبان او تکذیب کرد. همانطور که آقای مدیرعامل شایعه سرمربیگری‌اش در تیم‌ملی را دروغ خوانده بود: «چهار پنج ماه است که داریم به این شایعه دروغ پاسخ می‌دهیم. چقدر باید بگویم که برانکو به تیم‌ملی نمی‌رود؟ در این رابطه هیچ مذاکره رسمی و غیر‌رسمی‌ با باشگاه پرسپولیس انجام نشده و چیزی که در مورد حضور برانکو در تیم‌ملی می‌گویند، اصلاً صحت ندارد. خدا کند ویلموتس زودتر سر کارش مستقر شود تا ما هم از این سوال‌ها راحت شویم.»

این تکذیبیه‌ها را وقتی می‌گذاریم کنار قرارداد برانکو ایوانکوویچ، مطمئن می‌شویم از ماندنش. بعد فقط یک سوال در ذهن‌مان می‌ماند و آن اینکه پرسپولیسی‌ها اگر به همکاری با این مربی بعد از لیگ نوزدهم تمایل دارند، چرا مذاکره برای تمدید قرارداد را سپرده‌اند به بعد از جام حذفی؟

مدیرعامل پرسپولیس گفته: «دنبال قرارداد بلندمدت با برانکو هستیم و فعلاً غیررسمی تمایل خود را نشان داده‌ایم اما مذاکره مفصل را گذاشته‌ایم برای بعد از جام حذفی.» درست همان موقعی که برانکو می‌خواهد برای استراحت به کرواسی برود و این یعنی حالا حالاها نمی‌توانیم مذاکره آنها را ببینیم. البته آقای سرمربی هم پالس‌های مثبتی به باشگاه فرستاده اما شرطش این است که برای فصل آینده، تیم دلخواه او را در اختیارش بگذارند. درست است که برانکو گفته بازیکن جدید نمی‌خواهد اما یک فهرست خرید چهارنفره دارد و گفته اگر آن را تأمین کنند، قراردادش را تا 2022 تمدید خواهد کرد.

پرسپولیس برانکو ایوانکوویچ الاهلی مصر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر