کد خبر: 765060 A

بعد از اتمام فصل و پایان همکاری ناگهانی با وینفرد شفر حالا نوبت انتخاب سرمربی جدید استقلال رسیده.

به گزارش ایلنا، کانون استقلال به‌جهت انتخاب سرمربی جدید عمیقا ملتهب است. برخی فرهاد مجیدی را گزینه می‌دانند و برخی مربی خارجی را. نام امیر قلعه‌نویی هم در خفا مطرح است که نشست چند روز پیش امیرحسین فتحی با این مربی نشان از احتمال وقوع این تصمیم دارد. مساله استقلال وقتی پیچیده‌تر می‌شود که به تصمیم‌گیران این باشگاه گفته شده اگر می‌‌خواهند سرمربی جدید خارجی استخدام کنند پرداختی به گزینه جدید نباید از 500هزار دلار تجاوز کند. این توصیه بی‌ارتباط با ریخت و پاش‌هایی نیست که در زمان مربیگری وینفرد شفر شد. شاید اگر آن قرارداد بسته نمی‌شد امیرحسین فتحی می‌توانست با دست بازتری گزینه جدید خارجی انتخاب کند.

از نام سرمربی جدید استقلال هیچ اطلاعی در دست نیست. تنها جسته و گریخته شایعاتی درباره انتخاب مجیدی به‌عنوان سرمربی شنیده می‌شود که مورد تایید اعضای هیات مدیره، کمیته فنی و مدیرعامل باشگاه استقلال نیست.

 فتحی ماه‌ها پیش با مجیدی قرار گذاشته بود فصل بعد به‌عنوان مربی در استقلال فعالیت کند اما مصاحبه‌ای که فرهاد بعد از آخرین بازی استقلال در لیگ انجام داد در منافات با آن قول و قرار‌ها بود.

 مجیدی در آن مصاحبه طوری درباره آینده استقلال حرف زد که انگار خودش سرمربی استقلال است و قرار است تمام امور را در دست بگیرد، اما اظهارات او تاییدی بر انتخابش به‌عنوان سرمربی نیست و واقعیت این است که فرهاد در این برهه کم مخالف در هیات مدیره، کمیته فنی و دیگر سطوح مدیریتی باشگاه برای تایید سرمربیگری‌اش در استقلال ندارد.

انتخاب مجیدی به‌عنوان سرمربی استقلال را با توجه به فضای موجود و تجربه ناکافی این چهره باید منتفی دانست، شواهد نیز نشان می‌دهد مسوولان باشگاه استقلال (به‌جز علی خطیر که ظاهرا تنها حامی مجیدی است) هیچ‌یک اعتمادی کامل به سرمربیگری فرهاد ندارند.

از سویی دست تصمیم‌گیران در داخل باشگاه استقلال برای انتخاب سرمربی جدید چندان باز نیست.

 استقلال همین حالا برای فرار از شکایت وینفرد شفر باید یک میلیون دلار به این مربی آلمانی بپردازد تا تازه به نقطه اول بازگردد.

در عین حال بالادستی‌ها نیز به تصمیم‌گیران باشگاه استقلال توصیه‌هایی درباره مدیریت مالی باشگاه داشته‌اند و از آنها خواسته‌اند حتی‌المقدور با کمترین هزینه تیم را آماده و مهیای فصل بعد کنند و حتی انتخاب گزینه‌های وطنی را که بار مالی کمتری روی دوش باشگاه می‌گذارند نیز در برنامه‌های خود بگنجانند.

شاید به همین دلیل بود که دو هفته پیش امیرحسین فتحی ملاقاتی با امیر قلعه‌نویی داشت و با سرمربی سپاهان درباره فصل بعد حرف‌هایی زد.

 البته در عین حال که فتحی با امیر نشست و برخاست داشت برخی دیگر از مسوولان باشگاه گزینه‌های خارجی را مورد ارزیابی قرار دادند و حتی به توافق‌های اولیه رسیدند اما در نهایت به‌دلیل مسائل مختلف منتج به عقد قرارداد نشد.

مساله‌ای که استقلال را برای انتخاب سرمربی جدید با مشکل مواجه می‌کند، مالی است و این باشگاه برای اینکه دوباره با سرمربی خارجی به توافق برسد، بودجه کافی در اختیار ندارد.

 طبق آخرین صحبت‌هایی که از سوی بالادستی‌ها با مسوولان باشگاه استقلال شده به آنها تاکید کرده‌اند گزینه‌ای را برگزینند که از لحاظ مالی فشار کمتری روی دوش باشگاه ایجاد کند. حتی در این راستا به مسوولان باشگاه استقلال گفته شده بیش از 500هزار دلار برای سرمربی جدید خارجی هزینه نکنند که با این رقم کاملا روشن است که باشگاه استقلال نمی‌تواند سرمربی بزرگی را به خدمت بگیرد.

اگر نگاهی به دستمزد‌های مربیان خارجی در فوتبال ایران بیندازیم به این نتیجه می‌رسیم که مربیان از دسته اسکوچیچ یا بگوویچ حاضر به فعالیت با چنین ارقامی می‌شوند و به‌واقع باشگاه استقلال اگر بخواهد به وعده خود که انتخاب سرمربی درجه یک و بالاتر از وینفرد شفر است، عمل کند باید لااقل مبلغ یک میلیون دلار برای این پروژه هزینه کند که اکنون در توان باشگاه نیست مگر آنکه در روزهای آتی اتفاق خاصی رخ دهد و از جایی جز کانال‌های همیشگی به حساب باشگاه استقلال پولی واریز شود.

فتحی در تلاش است با کمک گرفتن از برخی هواداران سرمایه‌دار باشگاه استقلال بتواند این مشکل را برطرف کند.

 او حتی دست به دامان برخی استقلالی‌های خارج‌نشین که تمکن مالی مناسبی هم دارند شده است تا شاید از این مسیر پرپیچ و خم عبور کند و بتواند در فصل دیگری از مدیریتش با انتخابی بهتر استقلال را به جام برساند، اما او تا امروز هیچ موفقیتی در این راه به‌دست نیاورده است و هیچ بعید نیست در روزهای آتی تصمیم‌ها طور دیگری رقم بخورد و شاهد انتخاب یک سرمربی ایرانی باشیم.

بدون شک فتحی اگر بخواهد سرمربی ایرانی انتخاب کند هرطور شده زمینه بازگشت امیر قلعه‌نویی به استقلال را فراهم می‌کند. گرچه امیر هم با سپاهانی‌ها قرارداد دارد اما اگر استقلال خواهانش باشد، او هم رضایتنامه‌اش را از سران باشگاه سپاهان خواهد گرفت تا استقلال که دچار سردرگمی بزرگی در انتخاب سرمربی شده قدری اوضاعش آرام شود و مجبور نباشد با بودجه‌ای که یقینا برای انتخاب یک سرمربی درجه یک خارجی مناسب نیست، سرمربی بی‌کیفیت خارجی استخدام کند.

فرهاد مجیدی سرمربی استقلال تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر