کد خبر: 763720 A

40 درصد قراردادم را نداده‌اند باید پرداخت کنند تا بمانم

هافبک عراقی پرسپولیس در مورد شرایطش در این تیم، مصدومیتش، تمدید قراردادش و زندگی در ایران صحبت کرد.

به گزارش ایلنا، ماجرای مصدومیت بشار رسن که کار او را برای رفع آن به تیغ جراحی کشید به یکباره بحث اتمام کارش با سرخپوشان را به میان آورد و این‌که او در پرسپولیس فصل آینده شاگردان برانکو را همراهی نخواهد کرد. خیلی‌ها دلیل این مساله را مدت درمان این بازیکن دانستند اما در این بین بحث مباحث مالی و این‌که به خاطر مشکلات ارزی تامین پول برای باشگاه مقدور نیست هم به میان آمد. با این حال بشار عمل کرد و قبل از جراحی در گفت‌وگو با گل از علاقه‌اش به ادامه کار با پرسپولیس گفت و این‌که قرارداد او منوط به حل مشکلات مالی اش از سوی باشگاه و انجام تعهدات آن‌هاست. در این بین او اشاره ای هم به شرایط طارق داشت و ضمن فوق العاده دانستن این بازیکن از دلایلی که شاید او در جمع آبی پوشان موفق نشد، گفت.

 

* از مصدومیتی که کار تو را به جراحی کشاند بگو.

این مصدومیت از قبل و چیزی حدود دو سال و شاید هم بیشتر همراه من بوده است. هر بازی درد آن بیشتر می‌شد و مجبور بود به خاطر آن با ترس بازی کنم. هر ضربه و هر حرکتی که داشتم باعث می‌شد درد زیادی داشته باشم. هیچ وقت زمان مناسبی برای عمل پیدا نکردم چون در آسیا پرسپولیس بازی داشت و همراه تیم‌ملی عراق مقدماتی جام جهانی را داشتیم. در ضمن در پرسپولیس هم که یک تیم بزرگ است مسوولیت زیادی در لیگ داشتم. خدا را شکر به جایی رسیدیم که می‌توانیم سومین قهرمانی لیگ را به دست بیاوریم که واقعا لیاقت آن را داشتیم. همین مساله موجب شد که این وقت را پیدا کنم تا برای رفع مصدومیتم بتوانم آن را جراحی کنم تا برای فصل بعد آماده باشم.

 

* از زندگی در ایران و اوضاع و احوال آن برای مان بگو.

زندگی در ایران در ابتدا برایم سخت بود اما خدا را شکر توانستم با بازیکنان ارتباط خوبی برقرار کنم و کم‌کم به شرایط عادت کنم. محبت مردم ایران به‌خصوص چون فارسی را تقریبا می‌فهمم خیلی به من کمک کرد تا یک زندگی امن و آرام را داشتم و راحت در تهران زندگی می‌کنم. طی این دو سال خدا را شکر مشکلی نداشتم و همه چیز به خوبی برایم گذاشت و انگار کنار خانواده‌ام زندگی می‌کنم. با بازیکنان و رابطه خوبم با آن‌ها باعث شد که به هیچ وجه حس غربت نداشته باشم. در این دو سال لذت زیادی بردم و امیدوارم این شرایط همچنان ادامه داشته باشد.

 

* ویژگی‌های ایران را در این مدت چطور ارزیابی می‌کنی؟

ایران واقعا طبیعت فوق العاده ای دارد. آب و هوای عالی و مردم خوب، همبازیان همراه همه و همه کمک کرد از زندگی در ایران لذت ببرم. از جمله تجربه‌های خوبی که در ایران داشتم به زمانی بر می‌گردد که مادرم به رحمت خدا رفت. خیلی از مردم ایران که با اخلاق و صمیمی بودند با من همراهی کردند و کمک آن‌ها باعث شد آن درد سنگین بیش از اندازه من را از پا نیندازد.

 

* غذاهای ایران چطور؟

راستش را بخواهید این‌که غذاهای ایران به غذاهای ما نزدیک است برایم لذت بخش بود اما این‌که دلمه و فلافل عراقی ندارند یک مقدار من را اذیت کرد. در عین حال عاشق قرمه سبزی هستم. با این حال یک رستوران عراقی می‌شناسم که هر هفته به آنجا می‌روم و آنجا حسابی غذای عراقی می‌خورم.

 

* به عنوان یکی از بازیکنان شاخص پرسپولیس با استقلالی‌ها چالش یا مشکلی طی این مدت داشتی؟

در همه کشورها رقابت بین تیم‌های بزرگ و هواداران آن‌ها وجود دارد. در این مدت هیچ برخورد بدی هواداران استقلال با من نداشتند و هر موقع برخوردی هم بود محترمانه با من رفتار می‌کردند. دوستان استقلالی زیادی دارم و دوست صمیمی ام در ایران که همیشه همراه من هست یک استقلالی است. با این حال در زمین مسابقه همیشه با هم رقابت سنگینی داریم و هر اتفاقی که در استادیوم می‌افتد یک امر طبیعی است.

 

* ایران 85 میلیون جمعیت دارد و عراق 35 اما در فضای فوتبال خیلی شبیه یکدیگر هستند.

در عراق علاقه مند به فوتبال زیاد اما بدون شک در ایران این تعداد به مراتب بیشتر است. به‌خصوص سه تیم پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی که برای همه بازی‌ها حتی در شهرهای دیگر هم هوادار به ورزشگاه می‌آید. در ایران تجربه بازی با حضور 100 هزار هوادار را داشتم و این یک اتفاق فوق العاده برای من بود. همه در عراق از دوستانم گرفته تا خانواده‌ام از این جو و بازی در حضور این همه تماشاگر می‌پرسند. واقعا در ابتدا بازی در این فضا برای من استرس داشت اما حالا از این میزان جمعیت فقط لذت می‌برم. در هر بازی به طور میانگین 40 تا 50 هزار هوادار داریم که این مساله برای نتیجه گیری کمک زیادی به ما کرده است.

 

* طارق مثل تو نتوانست در ایران و فوتبال کشورمان موفق شود.

به نظر من طارق همام یک بازیکن با کیفیت است که متاسفانه مصدومیت طولانی او باعث شد زیاد نتواند در استقلال بازی کند تا توانایی هایش را بیش از این نشان دهد. اگر فرصت به طارق بیشتر می‌رسید شک نکنید بازی‌های فوق العاده و زیبایی را از او می‌دیدید. بدشانس بود و این اتفاق نیفتاد.

 

* به نظرت چه شد که طارق نتوانست در استقلال فوتبالی که از آن صحبت می‌کنی به نمایش بگذارد؟

واقعا نمی‌دانم چه‌اتفاقی برای طارق در استقلال افتاد. مشکلی او با باشگاه بود یا کادرفنی و یا بازیکنان؟ اما مطمئن هستم که طارق نتوانست خودش را با لیگ ایران وفق دهد ولی اگر این اتفاق می‌افتاد و حضور بیشتری در بازی‌ها داشت بازیکنی به مراتب بهتر از بشار رسن است. همام یک بازیکن تکنیکی و فنی است و همیشه نقش مهمی در تیم‌ملی عراق در 5، 6 سال اخیر داشته است. همه مربیان تیم‌ملی به حضور طارق اهمیت می‌دهند و همچنان نقش پررنگی در تیم دارد.

 

* این اواخر هم که گویا با فرهاد مجیدی مشکل پیدا کرد از ماهیت آن خبر داری؟

مصدومیت طارق در طول فصل به او ضربه زد و در همین چند وقت اخیر هم تغییر مربی استقلال و حضور فرهاد مجیدی جوان به عنوان سرمربی برای همام مشکل ایجاد کرد. دلیل مشکل به وجود آمده بین مجیدی و طارق را نمی‌دانم اما واقعا او بازیکن فوق‌العاده‌ای است. اگر حضورش در ایران ادامه داشته باشد شک نکنید خودش را ثابت می‌کند و حتی به راحتی می‌تواند به تیم اروپایی ترانسفر شود.

 

* قبل از حضور طارق در ایران صحبتی با تو داشت؟

به من زنگ زد و از حال و هوای ایران، کیفیت لیگ و شرایط مالی باشگاه‌ها پرسید و همه چیز را به او گفتم. حتی به طارق گفتم به پرسپولیس بیاید اما متاسفانه آن زمان تیم ما قادر به گرفتن بازیکن نبود و آن دوست داشت به ایران بیاید و در نهایت مقصد او استقلال شد. قطعا استقلال باشگاه بزرگی است اما اگر این شرایط را پرسپولیس در آن مقطع نداشت همام را به پرسپولیس می‌آوردم. اگر طارق از استقلال برود قطعا یک شکست برای این تیم است. همام بازیکنی است که هرکسی نمی‌تواند به توانایی هایش پی ببرد و مربیان بزرگ بازی او را درک می‌کنند. طارق شاید بازی چشم نوازی نداشته باشد اما با تاکتیک فوق العاده‌اش به حرکت هجومی تیم کمک زیادی می‌کند. دلیل ناکامی همام شرایطی زندگی اش شاید باشد. طارق متاهل و بچه دارد و کمی رفت و آمد برایش سخت بود. قطعا این موضوع در آینده همام می‌تواند تاثیرگذار باشد و به خاطر همین مساله مجبور شود به تیم‌های عربی برگردد. برای طارق به هرحال در باشگاه بزرگ استقلال یا هر تیم دیگری آرزوی موفقیت دارم.

 

* در این فصل بازیکن مهمی برای پرسپولیس و به‌خصوص برانکو بودی.

برانکو به همه بازیکنان پرسپولیس اهمیت می‌دهد. ما با 10 بازیکن به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیدیم. همین که توانستیم برای سومین سال پیاپی مدعی قهرمانی باشیم نشان از کیفیت بالای برانکو دارد. جایی که من در زمین بازی می‌کنم منطقه مهمی است و برانکو روی آن حساسیت دارد و خدا را شکر توانستم عملکرد خوبی برای پرسپولیس داشتم. هر بازیکنی که جای من بود شاید سنگینی و حساسیت این پست او را اذیت می‌کرد و خوشحالم که خودم را نشان دادم. نقطه ای که باید تیم را در چپ و راست در فاز هجومی راه بیندازی و در دفاع هم حضور پررنگی داشته باشی. خوشحالم که با لطف خدا توانستم اعتماد برانکو را در این پست جلب کنم. برانکو با اعتمادی که به من داشت کمک زیادی به من کرد و از او ممنون هستم.

 

* در پستی که حضور داشتی با این‌که عملکرد خیلی خوبی داشتی اما در گلزنی و دادن پاس گل موفق ظاهر نشدی؟

باور می‌کنید هیچ وقت در پستی که در آن بازی می‌کنم به گلزنی فکر نمی‌کنم و خیلی کم به این موضوع فکر می‌کنم. با این حال برای پاس گل همیشه تلاش دارم و پاس‌های خوبی هم دادم که مهاجمان ما گل نکردند و در این زمینه من مقصر نیستم. بارها هم من البته برای گلزنی فرصت هایی را از دست دادم. بازیکنی که در پست من تا محوطه جریمه برسد تقریبا 70 درصد راه را برای گلزنی رفته است. مهم راضی بودن کادرفنی است و فیکس بازی کردن من یعنی برانکو از من رضایت دارد. گل زدن مساله ای فراتر از وظیفه من است که‌امیدوارم در آینده در این زمینه هم موفق باشم.

 

* دلیل ناکامی‌های پرسپولیس را در هفته‌های اخیر چه می‌دانی؟‌

در شش بازی اخیر نتیجه نگرفتیم اما ببینید جلوی تیم هایی مثل تراکتورسازی، ذوب‌آهن، ماشین سازی و سپاهان بازی داشتیم که رقابت واقعا نزدیک و سخت بود. ما تیمی هستیم که بیشترین فشار روی ما هست و به راحتی به صدر رسیدیم اما نگهداری و حفظ آن برای ما خیلی سخت شد و فشار زیادی را تحمل کردیم.

بازیکنان پرسپولیس تلاش زیادی داشتند و در همه بازی‌ها برای ما مهم بود چرا که می‌خواستیم به قهرمانی برسیم اما کار دشوار بود. در ابتدای فصل بازی‌های سختی مقابل الدحیل، السد و کاشیما داشتیم که موفق بودیم و روزهای خوبی بود اما در پایان فصل واقعا تیم بابت این همه فشار خسته است و این مساله باعث افت تیم شده است. امیدوارم که بتوانیم مقابل پارس‌جنوبی نتیجه بگیریم و حداقل با گرفتن یک امتیاز قهرمانی را مسجل کنیم. بچه‌ها بدون شک برای برد به میدان می‌رویم تا بازی آخر را با قدرت تمام و سومین قهرمانی پیاپی را جشن بگیریم.

 

* خیلی از هواداران نگران آینده قرارداد تو با باشگاه پرسپولیس هستند. برای آن‌ها چه پیامی داری و این‌که پیشنهاد داری و یا دوست داری بازهم در پرسپولیس بمانی؟

قطعا پیشنهاد دارم اما مطمئنا دوست دارم در پرسپولیس بمانم. با این حال شرایط مالی بسیار مهم است و 5‌ماه است که به کشورم نرفته‌ام. دلیل آن هم مشکلات مالی است و طی این مدت از باشگاه پولی نگرفته‌ام. من بازیکن حرفه ای هستم و به نظر شما پول برای من مهم نیست؟ متاسفانه شرایط خیلی سخت است و اگر هم تا الان بازی کرده‌ام فقط به خاطر هواداران و احترامی است که برای آن‌ها قائل هستم. هر بازیکن حرفه ای جای من بود با شکایت به فیفا پولش را می‌گرفت و تمام. اما من به خاطر محبتی که از هواداران دیدم منتظر شدم تا فصل تمام شود و امیدوارم بتوانم مطالباتم را بگیرم. 40 درصد از قرارداد من مانده است و اگر آن را دریافت کنم دوست دارم کارم را با تیم بزرگ پرسپولیس ادامه دهم تا برای خوشحالی هواداران و کمک به این تیم تلاش کنم. هیچ وقت در مورد مسایل مالی صحبت نکردم و تمام تمرکزم را گذاشته‌ام تا تیم موفق باشد و به موفقیت برسد. تنها مشکل من با باشگاه مسایل مالی است. قراردادم را امضا کرده‌ام اما اگر تعهداتش را باشگاه عمل نکند این امکان وجود دارد که یکطرفه آن را فسخ کنم. بازهم می‌گویم پرسپولیس تیمی بود که پا به پای من همراه بود و برایم افتخار است که این هواداران را دارم. آن‌ها را بالای سرم می‌گذارم کما این‌که بعد از فوت مادرم تنها بعد از شش روز برای این تیم بازی کردم و خدا را شکر به مرحله بعد لیگ قهرمانان آسیا رسیدیم و 2 میلیون دلار برای باشگاه درآمدزایی داشتیم. به من قول دادند که پول‌ها را بگیرند به تعهدات‌شان عمل کنند و امیدوارم این اتفاق بیفتد تا برای یک یا دو سال دیگر همراه پرسپولیس باشم.

 

* در این دو سال که در ایران حضور داری کدام بازیکنان را با کیفیت دیدی و این‌که بتوانی کنار آن‌ها بازی کنی؟

به نظرم سردار آزمون و مهدی طارمی بازیکنان با کیفیتی هستند.

 

* زمان برگشت تو چه موقع خواهد بود و این‌که می‌گویند 3 تا 4‌ماه طول می‌کشد، درست است؟

(خنده) مگر رباط پاره کرده‌ام. من 2 ماه دیگر بر می‌گردم.

 

 

گفتگو از: مهدی ابراهیمی

پرسپولیس لیگ برتر فوتبال استقلال تهران بشار رسن طارق همام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر