کد خبر: 762714 A

تمام احتمالات و شرایط 16 تیم لیگ برتر در هفته پایانی؛

تیم‌های لیگ برتر پنجشنه آخرین فرصت را برای رقم زدن بهترین جایگاه ممکن در جدول دارند.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، دوره هجدهم لیگ برتر به ایستگاه پایانی خودش رسیده است و حالا تیم‌ها برای رقم زدن عملکرد این فصل خود تنها یک بازی دیگر فرصت دارند. برخی از تیم‌ها با کسب 3 امتیاز می‌توانند چند پله صعود کنند ولی جایگاه برخی از تیم‌ها تغییری نخواهد کرد. در این میان تکلیف قهرمانی، سهمیه و یکی از تیم‌های سقوط کننده به لیگ یک هنوز به طور قطع مشخص نشده است. به بررسی شرایط تیم‌ها در هفته پایانی می‌پردازیم:

 

توضیح: سهمیه ایران در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا همان 2+2 است که طبق قانون قهرمانی جام حذفی و قهرمان لیگ به صورت مستقیم و تیم‌های دوم و سوم جدول لیگ به صورت غیر مستقیم صعود خواهند کرد. با توجه به حضور سپاهان و پرسپولیس در نیمه نهایی جام حذفی و شانس بالای قهرمانی یکی از این دو تیم، تداخل سهمیه ایجاد شده و احتمالا تیم چهارم لیگ هم شانس کسب سهمیه دارد ولی در این متن کسب سهمیه بر اساس 3 تیم بالای جدول بررسی شده است.

 

پرسپولیس

سرخپوشان با 58 امتیاز صدرنشین هستند ولی تساوی مقابل ماشین‌سازی در ورزشگاه آزادی و البته به ثمر رسیدن گل تساوی سپاهان مقابل پدیده باعث شد قهرمانی آنها قطعی نشود و کار به هفته آخر برسد. پرسپولیس در صورت پیروزی و یا تساوی مقابل پارس جنوبی در جم قهرمانی خود را قطعی می‌کند و در صورت شکست در این بازی باید منتظر نتیجه دیدار سپاهان - استقلال خوزستان بنشیند و اگر تیم اصفهان هر نتیجه‌ای جز پیروزی کسب کند بازهم جایگاه سرخپوشان حفظ می‌شود. سهمیه آسیا برای پرسپولیس قطعی است.

رتبه کنونی: اول

بهترین رتبه ممکن: اول

بدترین رتبه ممکن: دوم

 

سپاهان

شاگردان قلعه‌نویی تنها رقیب پرسپولیس هستند که به گرفتن جایگاه این تیم در صدر جدول امیدوارند. سپاهان با 55 امتیاز باید منتظر این باشد که پرسپولیس در جم ببازد تا آنها با برتری خانگی مقابل استقلال خوزستان صدر جدول و عنوان قهرمانی با تصاحب کنند. از طرفی سپاهان برای کسب سهمیه قطعی حداقل یک امتیاز لازم دارند.

رتبه کنونی: دوم

بهترین رتبه ممکن: اول

بدترین رتبه ممکن: چهارم

 

استقلال تهران

آبی‌پوشان با تساوی در هفته بیست و نهم مقابل صنعت نفت از کورس قهرمانی خارج شده و تنها باید به فکر کسب سهمیه آسیایی باشند. آنها با 54 امتیاز در رتبه سوم جدول قرار گرفته‌اند و باید در هفته پایانی باید در آزادی به مصاف سپیدرودی بروند که برای بقا می‌جنگد و چیزی برای از دست دادن ندارد.

رتبه کنونی: سوم

بهترین رتبه ممکن: دوم

بدترین رتبه ممکن: سوم (اختلاف تفاضل با تراکتورسازی زیاد است)

 

پدیده شهرخودرو

شاگردان گل‌محمدی 3 امتیاز با ارزش  برابر سپاهان را با بدشانسی و درخشش نیازمند از دست دادند تا اوضاعشان که می‌توانست خیلی بهتر از این باشد در شرایط سختی قرار بگیرد. پدیده با 53 امتیاز تیم چهارم جدول رده‌بندی است و برای کسب سهمیه باید ماشین‌سازی را در تبریز شکست دهد و در انتظار امتیاز دادن استقلال باشد چرا که تفاضل استقلال بهتر از آنهاست. پدیده شانس نایب قهرمانی هم دارد، به این صورت که سپاهان ببازد، استقلال نبرد و پدیده پیروز شود.

رتبه کنونی: چهارم

بهترین رتبه ممکن: دوم

بدترین رتبه ممکن: پنجم

 

تراکتورسازی تبریز

دو تساوی 3 شکست از 5 بازی اخیر باعث شده یکی از مدعیان اصلی و جدی قهرمانی تا چند هفته قبل، در حال حاضر برای کسب سهمیه هم کار سختی دارد.  تراکتورسازی با 51 امتیاز در رتبه پنجم جدول است و تنها یک پله قابلیت صعود دارد که در آن صورت هم باید منتظر جام حذفی باشد تا یکی از دو تیم پرسپولیس و سپاهان قهرمان شود و سهمیه غیر مستقیم رتبه چهارم جدول را بگیرد. آنها پایین‌تر از جایگاه کنونی خود نخواهند رفت. آنها در اهواز میهمان فولاد هستند.

رتبه کنونی: پنجم

بهترین رتبه ممکن: چهارم

بدترین رتبه ممکن: پنجم

 

ذوب‌آهن اصفهان

شاگردان منصوریان این روزها حسابی روی اوج هستند و به عقیده خیلی‌ها بهترین تیم لیگ در حال حاضر آنها هستند. کسب نتایج درخشان در آسیا و لیگ باعث شده یکی از قعر نشینان نیم فصل اول الان در جمع 6 تیم بالای جدول باشد و شاید اگر تغییرات زودتر رقم خورده بود الان ذوبی‌ها شانس کسب سهمیه هم داشتند. آنها در مسجد سلیمان میهمان نفت هستند. ذوبی‌ها با 39 امتیاز و اختلاف 12 امتیازی با تراکتور بالاتر از رتبه کنونی نخواهند رفت.

رتبه کنونی: ششم

بهترین رتبه ممکن: ششم

بدترین رتبه ممکن: هشتم

 

سایپا

نارنجی‌پوشان برابر استقلال خوزستان اولین پیروزی خود را با هدایت ابراهیم صادقی جوان تجربه کردند و حالا جنگ نزدیکی با ذوبی‌ها برای کسب رتبه ششم دارند. سایپا در تهران میزبان صنعت نفت است.

رتبه کنونی: هفتم

بهترین رتبه ممکن: ششم

بدترین رتبه ممکن: نهم (در صورت از دست رفتن 4 تفاضل گل بیشتر نسبت به پیکان)

 

فولاد خوزستان

نبرد سختی با تراکتورسازی در خانه دارد و می‌تواند در صورت برتری در این دیدار به رتبه ششم هم برسد. برای این کار نیاز دارد ذوب آهن ببازد و سایپا هم پیروز نشود.

رتبه کنونی: هشتم

بهترین رتبه ممکن: ششم

بدترین رتبه ممکن: دهم (در صورت از دست رفتن 5 تفاضل گل بیشتر نسبت به صنعت نفت)

 

پیکان تهران

شاگردان فرکی در مازندران میهمان نساجی هستند و بین بهترین و بدترین جایگاه ممکن‌شان 4 پله تفاوت وجود دارد.

رتبه کنونی: نهم

بهترین رتبه ممکن: هفتم

بدترین رتبه ممکن: یازدهم

 

صنعت نفت آبادان

آنها نبرد سختی با سایپا در تهران دارند ولی تساوی مقابل استقلال و خارج کردن این تیم از کورس قهرمانی امید زیادی به آنها داده تا فصل را با قهرمانی به پایان ببرند.

رتبه کنونی: دهم

بهترین رتبه ممکن: هشتم

بدترین رتبه ممکن: یازدهم

 

نساجی مازندران

جلالی در ایستگاه پایانی لیگ نبردی انتقامی مقابل پیکان خواهد داشت و انگیزه زیادی دارد تا تیم سابقش را شکست دهد و در جدول هم بالاتر از آنها قرار بگیرد.

رتبه کنونی: یازدهم

بهترین رتبه ممکن: نهم

بدترین رتبه ممکن: دوازدهم

 

پارس جم جنوبی

تساوی مقابل تراکتورسازی در هفته بیست و نهم برای این تیم جنجالی شد چرا که می‌گفتند پنالتی درست نبوده است. حالا پارس جم دیداری سرنوشت‌ساز با پرسپولیس دارد که می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تعیین کند و تارتار انگیزه زیادی دارد تا خودش را در این بازی بزرگ محک زده و به اثبات برساند. آنها نمی‌توانند تک رقمی شوند.

رتبه کنونی: دوازدهم

بهترین رتبه ممکن: یازدهم

بدترین رتبه ممکن: سیزدهم

 

ماشین‌سازی تبریز

ماشین‌سازان تلاش زیادی کردند تا پرسپولیس را در تهران شکست داده و رقابت قهرمانی در هفته آخر داغ شود ولی یک پنالتی کار را خراب کرد. آنها در هفته آخر هم با پدیده‌ای بازی دارند که می‌خواهد آخرین امیدهایش را زنده نگه دارد. ماشین‌سازی آخرین تیمی است که خطر سقوط ندارد.

رتبه کنونی: سیزدهم

بهترین رتبه ممکن: دوازدهم

بدترین رتبه ممکن: سیزدهم

 

نفت مسجدسلیمان

نفتی‌ها اصلاً دوست ندارند در اولین فصل بازگشت به لیگ برتر مجدداً سقوط کنند و برای این کار یک راه حل دارند و آن هم برتری خانگی مقابل ذوب آهن است. در صورت پیروزی نفت این تیم قطعاً سقوط نخواهد کرد ولی اگر مساوی کند یا ببازد باید در انتظار نتیجه بازی سپیدرود مقابل استقلال تهران باشد. تفاضل گل هم می‌تواند در اختلاف امتیاز یک امتیازی به کمک نفت بیاید چرا که آنها اوضاع بهتری دارند.

رتبه کنونی: چهاردهم

بهترین رتبه ممکن: چهاردهم

بدترین رتبه ممکن: پانزدهم

 

سپیدرود رشت

شاید تنها بازی این هفته باشد که نتیجه آن برای دو تیم حیاتی است. استقلال به دنبال سهمیه و سپیدرود به دنبال بقا است و هر دو با تمام وجود برای 3 امتیاز می‌جنگند و باید دید کدام تیم موفق خواهد شد. سپیدرود در صورت شکست و حتی تساوی در این بازی سقوط خواهد کرد چرا که 10 تفاضل گل ضعیف‌تر از نفت است.

رتبه کنونی: پانزدهم

بهترین رتبه ممکن: چهاردهم

بدترین رتبه ممکن: پانزدهم

 

استقلال خوزستان

تنها تیم لیگ برتر است که جایگاهش هیچ تغییری نخواهد کرد و بدون استرس به مصاف سپاهان می‌رود. این دیدار ولی برای حریف به جهت داشتن شانس قهرمانی و کورس سهمیه اهمیت زیادی دارد.

رتبه کنونی: شانزدهم

بهترین رتبه ممکن: شانزدهم

بدترین رتبه ممکن: شانزدهم

استقلال پرسپولیس تراکتورسازی تبریز ذوب آهن سایپا صنعت نفت آبادان فولاد خوزستان نساجی مازندران استقلال خوزستان سپاهان پیکان پدیده مشهد نفت مسجد سلیمان ماشین سازی تبریز سپیدرود رشت پارس جم جنوبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر