کد خبر: 761272 A

طبق وعده مدیران فدراسیون فوتبال امروز باید نام سرمربی تیم ملی را بشنویم. خبری که سه ماه است منتظر شنیدنش هستیم و کلی اشتیاق داریم تا ببینیم این همه تلاش بی سر و صدای فدراسیون فوتبال چه فرجامی داشته است. تلاشی که در نهایت سکوت مدیران فدراسیون فوتبال پیش رفت و حالا قرار است ثمره‌اش را در قالب اعلام یک اسم ببینیم و بشنویم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، البته به نظر می‌رسد بعد از دو ماه شخص رییس فدراسیون فوتبال در آخرین مراحل پیش بردن پروسه انتخاب سرمربی، اعضای هیات رییسه و مدیران درجه یک وزارت ورزش را در جریان امور قرار داده‌اند اما ظاهرا تا لحظه اعلام رسمی خبر هیچ کس کد یا نشانی از گزینه نهایی نخواهد داد

 بعد از اعلام مهدی تاج مبنی بر اینکه سرمربی جدید تیم ملی می‌تواند نام ایران را تبدیل به یک برند معتبر کند ذهن‌ها به سمت مربیان درجه اول و نامدار دنیای فوتبال رفت که تیم ندارند اما در عین حال برخی اسم‌ها نیز در گمانه‌زنی‌ها به چشم می‌خورد که در این معیار جای نمی‌گرفت.

 از مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی بلژیک که مربی برجسته‌ای در فوتبال اروپا به حساب نمی‌آید تا الکساندر نوری که یکی دو بار اسمش برای هدایت تیم ملی مطرح شده اما واقعیت این است که حتی در فوتبال آلمان نیز مربی درجه دومی هم نیست و ماه‌هاست تیم ندارد.

اگر این بار روی حرف‌های مهدی تاج حساب باز کنیم امروز باید سرمربی تیم ملی معرفی شود و این آخر هفته قبل از شروع هفته ماقبل پایانی لیگ برتر و حساسیت‌های آن، تب فوتبال ملی بدون هیچ مسابقه و تورنمنتی برای تیم ملی بالا خواهد گرفت چرا که بعد از سه ماه بلاتکلیفی صاحب سرمربی شده‌ایم که همه امیدواریم صاحب رزومه، پر اشتیاق، فنی و البته کاریزماتیک باشد.

شاید پیدا کردن همه این ویژگی‌ها در یک نفر که با معیارهای مالی فوتبال ایران همخوانی داشته باشد و بتواند در ایران کار کند و دوام بیاورد سخت باشد اما باید منتظر ماند و دید دستپخت مهدی تاج و همکارانش چه خواهد بود.

طی دو روز اخیر و با اعلام زمان معرفی سرمربی تیم ملی - که البته بین گفته‌های تاج و اسلامیان در این خصوص اختلاف زیادی وجود دارد - بعد از تغییر اطلاعات ویکی‌پدیای مارک ویلموتس و قطعی نشان دادن حضور این مربی در راس تیم ملی نوبت به انتشار شایعه‌ای در خصوص حضور ژوزه مورینیو در تهران رسید.

 یادمان نرفته وقتی حدود سه ماه قبل مازیار ناظمی از مورینیو به‌عنوان یکی از کاندیداهای حضور در راس کادر فنی تیم ملی نام برد با چه واکنش‌هایی مواجه شد اما حالا برخی سایت‌ها از مورینیو به‌عنوان گزینه نهایی فدراسیون یاد کرده‌اند که با توجه به متوسط رقم قراردادهای دریافتی این مربی چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

در حال حاضر صدها مربی قابل دسترس برای مذاکره و عقد قرارداد بدون تیم منتظر گوشه چشم تیم‌های فوتبال هستند اما خب تیم ملی ایران سراغ برترین‌های این لیست می‌رود و به احتمال زیاد انتخاب نهایی‌اش را از بین 100 نفر این لیست انجام می‌دهد.

با سرکی به فهرست مربیان در دسترس به گزینه‌های معتبر و نامداری برمی‌خورید که آرزو می‌کردید یکی از آنها انتخاب نهایی مهدی تاج باشد اما تصور اینکه یکی از آنها حاضر به حضور در ایران و قبول هدایت تیم ملی شود شبیه غیر ممکن است. با این حال یادمان می‌افتد 8 سال قبل هم کسی فکر نمی‌کرد مربی‌ با رزومه و اعتبار کارلوس کی روش هدایت تیم ملی را به عهده بگیرد.

با این حال شاید غیر از عده محدودی اسم‌های بزرگ تصور اینکه یکی از مربیان درجه یک اروپایی که صاحب رزومه هستند در تهران رویت شوند چندان هم عجیب نخواهد بود و می‌توانیم تصور کنیم سرمربی بعدی تیم ملی یک گزینه آبرومند معتبر خواهد بود که احتمالا با شنیدن نامش برای نخستین بار جا نخواهیم خورد.

البته این مساله وقتی وجه مثبتی به خود خواهد گرفت که اگر اسم مربی اعلام شده به گوش‌مان آشنا بود آنقدر هیجان انگیز و جذاب باشد که بعد از اتفاقات یکی دو سال اخیر برای دیدن نخستین بازی دوستانه تیم ملی در خردادماه لحظه شماری کنیم و با شور و شوق فراوان اتفاقات مربوط به تیم ملی را پی بگیریم.

شاید مورینیو و کونته با رقم‌هایی که در استطاعت مالی فدراسیون فوتبال ماست به تهران نیایند یا تصور کنیم که مربیان بزرگی مثل کاپلو و ونگر برای تغییر در تیم ما اشتیاق و انگیزه لازم را ندارند اما گزینه جذاب، کاریزماتیک، فنی، بین‌المللی و صاحب رزومه آنقدرها هم دور از دسترس نیست که در منوی درخواستی تاج و همکارانش قرار نگیرد؛ پس به این امید می‌مانیم که خبر این آخر هفته جذاب‌ترین خبر فوتبال ایران در سال 98 باشد.

 خبری که از عجیب بودنش جا نخوریم و با مثبت ارزیابی کردنش برای دیدن تیم ملی جدید و تغییراتش ذوق زده شویم و سر شوق بیاییم. یعنی می‌شود؟

خبرنگار: محمد قراگزلو

بازی سرمربی تیم ملی فدراسیون فوتبال کادر فنی تیم ملی وزارت ورزش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر