کد خبر: 761031 A

تقریبا یک دهه پیش بود که قطر به عنوان میزبان جام‌جهانی ۲۰۲۲ انتخاب شد. حالا عربستان به شکلی دیرهنگام تصمیم گرفته از طریق فوتبال برای خودش در سطح جهانی آبرو بخرد.

به گزارش ایلنا، سعودی‌ها به کمک فیفا می‌خواهند بخشی از میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ را بر عهده بگیرند و برخی دیدارها را در خاک کشورشان برگزار کنند. آن‌ها دست‌کم می‌خواهند قطر را مجبور کنند میزبانی را با برخی دیگر از کشورهای حوزه خلیج‌فارس شریک شود؛ چیزی که اوضاع را عوض می‌کند و باعث می‌شود جاه‌طلبی‌ سعودی‌ها جدی باشد.

479

برای این است که جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا که دوست آن‌هاست می‌خواهد تعداد تیم‌های جام‌جهانی ۲۰۲۲ را از ۳۲ به ۴۸ تیم افزایش دهد. امکان‌سنجی فیفا نشان می‌دهد در این صورت باید دست‌کم 2 ورزشگاه در یک کشور دیگر هم میزبان جام‌جهانی باشند. طرح توسعه جام‌جهانی در کنگره بعدی فیفا در پاریس در ۱۵ خرداد بررسی خواهد شد یعنی 2 سال بعد از روزی که عربستان محاصره اقتصادی قطر را آغاز کرد. افزایش تعداد دیدارها باعث می‌شود درآمد جام‌جهانی حدود ۴۰۰ میلیون دلار افزایش یابد. روسای فدراسیون‌های بیش از ۲۰۰ کشور عضو فیفا همیشه به دنبال پول بیشتر هستند و می‌خواهند تیم‌های بیشتری در جام‌جهانی حضور پیدا کنند، پس اگر آن‌ها رای بدهند این طرح تصویب خواهد شد.

قطر از این موضوع بیزار است اما نمی‌‌خواهد فیفا را خشمگین کند و مانع جاه‌طلبی دیگران شود.

 

جام جهانی دلار عربستان فوتبال قطر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر