کد خبر: 760426 A

اینبار فوتبال اسیر فاجعه باورنکردنی و غیرانسانی اسیدپاشی شد و بازیکن جوان ایرلندی قربانی این اتفاق شد.

به گزارش ایلنا، اسیدپاشی؛ پدیده شومی که هر از گاهی خبری تلخ درباره آن منتشر می‌شود. مراجعه به منابع قابل اعتماد نشان می‌دهد این واقعه ناگوار تقریبا همه جای دنیا رخ می‌دهد اما در برخی مناطق رواج بیشتری دارد مثل جنوب آسیا. انگیزه‌های آن را انتقامجویی و تسویه‌حساب‌های شخصی، نژادپرستی، جنسیت‌گرایی، خشونت‌گرایی و... برشمرده‌اند. بیشتر قربانیان آن زنان و اقلیت‌ها هستند. آمار بالای اسیدپاشی در کشوری مانند بنگلادش باعث تشکیل یک سازمان غیردولتی با نام «بنیاد نجات‌یافتگان اسیدپاشی» شده. قربانیان با آسیب‌دیدگی شدید جسمی از جمله در ناحیه چشم، گوش، دهان، بینی، صورت و دستان مواجه می‌شوند و باید چندین‌بار تحت عمل جراحی قرار گیرند، ضمن اینکه نباید از آثار مخرب اسیدپاشی بر روح و روان قربانیان نیز غافل شد.

تگا آگبرهیر نوجوان 16ساله و سیاه‌پوست ایرلندی، آخرین قربانی اسیدپاشی است. او که بازیکن تیم زیر 17 سال باشگاه لیگ برتری واترفورد یونایتد است، به‌همراه دو دوستش مورد این حمله وحشیانه قرار گرفته و دو نفر دیگر آسیب دیده‌اند. هر سه نفر به‌سرعت به بیمارستان کوک و بخش سوختگی آن انتقال یافته‌اند. تگا دچار سوختگی درجه اول شده زیرا مواد اسیدی خورنده روی صورتش پاشیده شده.

نیروی پلیس ایرلند موسوم به «گاردای» تحقیقات گسترده‌ای برای پیداکردن مجرمان آغاز کرده و چهار نفر را در ارتباط با این پرونده دستگیر کرده بود که بدون قید وثیقه آزاد شدند. گاردای با فراخوان عمومی خواسته تمام کسانی که اطلاعاتی درباره این جرم دارند، با شماره اعلام‌شده تماس بگیرند. با توجه به اینکه هنوز مجرمان پیدا نشده‌اند درباره انگیزه‌های ارتکاب جرم هم نمی‌توان اظهارنظر کرد.

چارلی فلاناگان وزیر دادگستری ایرلند هم گفت: «من به‌دنبال گزارش کامل ماجرا هستم. از نظر من یک اقدام جنایتکارانه رخ داده و از همه مردم می‌خواهم هر اطلاعاتی دارند در اختیار پلیس بگذارند. این نوع رفتار در هیچ جامعه متمدنی پذیرفته نیست.»

 

می ترسیدم دیگر نبینم

تگا در بیمارستان با خبرنگار شبکه رادیویی واترفورد صحبت کرد و گفت بعد از این حادثه می‌ترسیده دیگر هیچ‌وقت نتواند ببیند: «می‌توانم با هر دو چشمم ببینم اما ورم کرده و بازکردن‌شان واقعا سخت است. دکترها می‌گویند بینایی‌ام شاید مثل قبل شود، ممکن است نیازی به جراحی پوست نباشد. باید چند هفته تحت درمان باشم تا مشخص شود.»

او ادامه داد: «توصیف دردی که در آن لحظه داشتم، امکان ندارد. فکر می‌کردم هرگز نمی‌توانم در زندگی‌ام هیچ‌چیز را ببینم. تقریبا صددرصد مطمئن بودم. از همه کسانی که برایم پیام فرستادند و آروزی بهبودی‌ام را داشتند، تشکر می‌کنم. آنها به من کمک زیادی کردند تا این روزهای سخت را پشت سر بگذارم. هر روز دارم بهتر می‌شوم.»

 

وحشت مادر

کریستی، مادر تگا در رابطه با روند بهبودی این نوجوان گفت: «او بهتر شده اما همچنان در بیمارستان بستری است. اینکه می‌تواند از لنزهای تماسی استفاده کند خبر خوبی است. ورم چشم‌هایش خیلی بود تا جایی که چشم‌ها بسته شده بود.» او مدعی شد دو نفر از کسانی که این جرم را مرتکب شدند، با ماسک‌های ترسناک به شکل جیغ صورت خود را پوشانده بودند و یک نفر ماسک باشگاه گلف داشته.

مادر تگا می‌گوید پسرش سابقه تمرین در آکادمی کریستال‌پالاس و تاتنهام را دارد و مورد توجه این دو باشگاه بزرگ انگلیسی بوده ضمن اینکه در رده زیر 15 و زیر 16 سال ایرلند بازی کرده است. او ادامه داد: «پسر من الان باید در مدرسه باشد نه اینکه در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان به‌سر ببرد. در بیمارستان هر کاری از دست‌شان برآمده انجام داده‌اند، اما صورتش سوخته. من عصبانی هستم چون این اتفاق نه‌تنها برای پسر من، بلکه نباید برای هیچ‌کس دیگر بیفتد. این کار روی تمام جامعه اثر منفی می‌گذارد. من یک مادرم، من هنوز شوکه‌ام اما باید به او روحیه بدهم، باید کاری کنم نسبت به ادامه روند درمانش خوشبین باشد.» والدین او اصالتا اهل نیجریه هستند و در سال 2002 به ایرلند آمده‌اند.

 

دنیا روی سرم خراب شده

نفر دوم هم پادرایگ سولیوان بوده که او هم فوتبالیست است که بیشتر پایش سوخته. نفر سوم نیز بیشتر از ناحیه کمتر دچار سوختگی شده.

پدر پادرایگ هم به میرر ایرلند گفت: «حس می‌کنم دنیا روی سرم خراب شده. واقعا عصبانی هستم. توضیحش سخت است. چرا پسر من؟ چرا او؟ رانش به‌شدت دچار سوختگی شده و باید سه هفته صبر کنیم تا بتواند زندگی عادی را شروع کند. بعد از آن هم باید با جراحی زیبایی شرایطش بهتر شود. او باید شش هفته دیگر درسش را تمام کند و بعد وارد دانشگاه شود. امیدوارم این اتفاق هیچ تاثیر منفی روی زندگی‌اش نگذاشته باشد. امیدوارم مسببان هرچه زودتر پیدا شوند و عدالت درباره آنها حکم کند. تمام مردم ایرلند می‌خواهند اطلاعات درباره این پرونده با شفافیت به مردم اطلاع‌رسانی شود.» پادرایگ هم گفت: «مثل کسی بودم که آتش بین پایم روشن کرده بودند. خیلی می‌سوخت. بعد از لحظاتی عصب‌هایم سوخت اما دکترها که مورفین تزریق کردند، دیگر چیزی نفهمیدم.»

 

دعا و ابراز همدردی

میک مک کارتی مربی تیم ملی جمهوری ایرلند و لئو وارادکار نخست‌وزیر این کشور از جمله کسانی بودند که با ارسال پیام برای این فوتبالیست نوجوان آرزوی سلامتی کرده‌اند. مک کارتی گفت: «دعا می‌کنم این نوجوان بتواند بینایی خود را به‌طور کامل به‌دست آورد. واقعا از شنیدن این خبر شوکه شدم. من از طرف همه کسانی که با فوتبال ایرلند سر و کار دارند، آرزو می‌کنم او به‌طور کامل سلامت خود را باز یابد و هرچه زودتر به زمین فوتبال برگردد.»

کالین اوبراین مربی زیر 17 سال ایرلند هم گفت: «واقعا ناراحت‌کننده بود. امیدوارم ریکاوری‌اش با سرعت و موفقیت انجام شود. تگا بازیکن بااستعدادی است که قدرت جسمی و روحی بالایی دارد و برای تیم ما بازی هم کرده. همه اعضای تیم برای او آرزوی بهبودی دارند.»

نخست‌وزیر هم گفت: «من واقعا از شنیدن خبر اسیدپاشی وحشت دارم اما واقعا چه ماده خطرناکی در ذهن بعضی‌ها هست که دست به چنین اقدام خطرناکی می‌زنند؟ چرا می‌خواهند یک نفر دیگر را از ریخت بیندازند؟ راست می‌گویم، واقعا وحشتناک است. مجرمان به اشد مجازات محکوم خواهند شد.»

 

منابع: دیلی‌میل، میرر و آیریش‌تایمز

 

تگا آگبرهیر واترفورد یونایتد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر