کد خبر: 758554 A

لیگ یک در فصلی که گذشت

وینگوبگوویچ که با فولاد خوزستان به فوتبال ایران معرفی شد، بعد از بیست سال حضور در فوتبال ایران بالاخره موفق شد طعم قهرمانی را بچشد

به گزارش ایلنا،ماراتن لیگ دسته یک فوتبال باشگاه‌های ایران بالاخره بعد از فراز و نشیب هایی که داشت، مسایل حاشیه ای، کنار گذاشتن دو تیم از جدول مسابقات و.... با برگزاری 30 بازی در طول 34 هفته به پایان رسید!

لیگ امسال با توجه به فراز و نشیب هایی که داشت باید بگوییم بسیار با کیفیت و جذاب برگزار شد، چرا که تا یک هفته مانده به پایان رقابت‌ها چهره تیم‌های صعود کننده مشخص نبود.

6 تیم گل گهرسیرجان، شاهین بوشهر، گل ریحان البرز، آلومینیوم اراک، سرخپوشان پاکدشت و مس کرمان جزو مدعیان قهرمانی بودند که تا هفته‌های پایانی رقابتی سخت و فشرده با هم داشتند.

رقابت‌ها درحدی فشرده بود، که هیچ تیمی در جدول حاشیه‌امنیت نداشت و با یک نتیجه شاهد جا‌به‌جایی مدعیان در جدول بودیم به همین جهت هیچ تیمی ریسک نمی‌کرد.

البته این شرایط در انتهای جدول هم حاکم بود. بعداز این‌که کمیته مسابقات دوتیم نفت تهران و سیاه‌جامگان مشهد را از جدول مسابقات کنار گذاشت و مشخص شد این فصل فقط یک تیم در پایان فصل سقوط می کند رقابت در انتهای جدول حساس‌تر از قبل شد . فاصله کم تیم‌ها با یکدیگر و رقابت‌شانه به‌شانه برای بقا باعث شده بود شاهد رقابت سختی مثل صدر جدول باشیم که در نهایت تیم شهرداری ماهشهر بعد از 2 سال حضور در لیگ یک دوباره به لیگ دسته دوم برگشت.

قهرمانی نیم‌فصل صعود نکرد

سرخپوشان پاکدشت تیم تازه وارد لیگ یک که با هدایت فرهاد کاظمی قدم به رقابت‌ها گذاشته بود، به رغم شروع متزلزل موفق شد در پایان نیم‌فصل اول قهرمان شود و بخت نخست صعود به لیگ برتر باشد ولی مسائل مالی و مدیریتی باعث شد کاظمی از این تیم جدا شود و آمدن فکری و پاشازاده هم نتوانست این تیم را لیگ برتری کند و در نهایت به جایگاه پنجم بسنده کرد.

فکری و رکوردی که از دست داد

محمود فکری که فصل گذشته موفق شده بود، نفت مسجد سلیمان را به لیگ برتر بیاورد، در این فصل هدایت شاهین بوشهر را به عهده گرفت و از قضا تیم خوبی درست کرد و در نیم‌فصل نخست در جایگاه چهارم قرار گرفت و در هفته های ابتدایی نیم‌فصل دوم هم در این تیم ماندگار بود تا جایی که در رتبه دوم قرار گرفت ولی به دلیل اختلاف با مدیران بوشهری از جمع شاهینی‌ها جدا شد تا افتخار صعود در روز آخر به نام اوثبت نشود و بتواند با دومین صعود متوالی در این رده رکورد دار شود.

نخستین قهرمانی و صعود وینگو

وینگوبگوویچ که با فولاد خوزستان به فوتبال ایران معرفی شد، بعد از بیست سال حضور در فوتبال ایران بالاخره موفق شد طعم قهرمانی را بچشد.وینگو سابقه هدایت فولادخوزستان، پرسپولیس و پاس همدان را در لیگ برتر و پگاه گیلان، آلومینیوم هرمزگان، مس رفسنجان، مس کرمان، پاس همدان و گل گهر سیرجان را در کارنامه دارد بعد از سالها توانست ابتدا قهرمان شود و سپس به لیگ برتر صعود کند. وینگو در طول حضورش در لیگ یک و هدایت تیم هایی را که به عهده داشت همیشه در روزهای آخر از صعود باز می‌ماند و این مسئله تبدیل به یک نقطه ضعف در کارنامه او شده بود که بالاخره با صعود گل گهر این طلسم را شکست.

چرخه محدود جا‌به‌جایی مربیان بین چند تیم

در فصلی که گذشت برای نخستین بار شاهد جا‌به‌جایی سرمربیان بین چند تیم خاص بودیم که درنوع خود بسیار عجیب بود. فکری، پاشازاده، کاظمی، مهابادی کمالوند، میثاقیان مربیانی بودند که حداقل هدایت دوتیم را در این فصل در لیگ یک به عهده داشتنند و یا این‌که جای یک دیگر را در چند تیم گرفتند مثل پاشازاده و فکری و یا کاظمی با پاشازاده و.....

ثبات بر روی نیمکت 3 تیم

3 تیم گل گهرسیرجان، نودارومیه و شهرداری تبریزتیم هایی بودند که در فصل(96 -97 ) سرمربی خود را عوض نکردند واز ابتدا تا انتهای فصل با یک سرمربی ادامه دادند و به عبارتی بر روی نیمکت ثبات داشتند. گل گهر با وینگو شروع کرد و با وینگو هم با قهرمانی تمام کرد. نود ارومیه هم با تمام مشکلات مالی با بیاتلو شروع کرد و با بیاتلو هم تمام کرد که به رتبه دوازدهم قناعت کرد. و شهرداری تبریز هم با جعفری شروع کرد و با او هم فصل را به پایان برد و در رتبه پانزدهم ایستاد.

خط حمله‌اتشین گل گهر

گل گهر سیرجان در 30 بازی موفق شد 47 گل به ثمر برساند که‌امار بسیار خوبی برای این تیم سیرجانی به شمار می‌رود. وقتی آمار گل گهری‌ها را با نفت مسجد سلیمان قهرمان فصل گذشته مقایسه می‌کنیم می‌بینم از آن تیم که 34 بازی انجام داده بیشتر گل زده است و این رمز موفقیت تیم بگوویچ برای صعود به لیگ برتر بوده‌اشت. نفت مسجد سلیمان فصل گذشته در 34 بازی 46 گل به ثمر رسانده بود.

آقای گلی مشترک

بهترین گلزن لیگ بازهم به صورت مشترک به دست آمد مانند فصل گذشته، فقط با این تفاوت که یک گل از سال گذشته کمتر به ثمر رساندند و هم این‌که یکی از گلزنان این فصل از تیم قهرمان بود ولی در فصل گذشته هیچ کدام از گلزنان تیمشان در جمع مدعیان قهرمانی نبود. پیمان رنجبری مهاجم گل گهرسیرجان در هفته پایانی رقابت‌ها در امر گلزنی ناکام ماند تا شهریار مقانلو رقیب او در تیم ملوان بندرانزلی با گلزنی برابر نود ارومیه تعداد گل هایش به عدد ۱۶ برساند و در کنار پیمان رنجبری به عنوان مشترک آقای گلی لیگ یک دست یابند. بنابراین شهریار مقانلو و پیمان رنجبری هرکدام با زدن 16 گل و 2 گل بیشتر از اکبر صغیری عنوان آقای گلی را تصاحب کردند. فرزاد محمدی و محمد مهری نیز با 14 گل در رده سوم ایستادند.

قهرمان تمام عناوین را درو کرد!

گل گهر سیرجان نه تنها یک هفته زود‌تر قهرمان لیگ دسته یک شد بلکه در جدول لیگ در پایان فصل بیشتر عناوین جدول را به خود اختصاص داد. بیشترین برد در طول فصل به گل گهر رسید شاگردان وینگو با 15 برد بیشترین برد رادارند. آن‌ها با دو شکست کمترین شکست را هم به خود اختصاص دادند. بیشترین تساوی هم در طول مسابقات به گل گهری‌ها اختصاص دارد. شاگردان وینگو با 13 تساوی رکود دار تساوی‌ها بودند. بیشترین گل زده هم به گل گهری‌ها اختصاص داشت. آن‌هابازدن 47 گل از سایر تیم بیشتر گل زدند.

بازگشت ملوان با ( 6- ) امتیاز

تیم فوتبال ملوان که فصل را با منفی 6 امتیاز شروع کرده بود و حتی یک نیم‌فصل هم در قعر جدول قرار داشت موفق شد در پایان فصل با 35 امتیاز در رتبه یازدهم قرار بگیرد. ملوانان که کار را با پورغلامی شروع کرده بودند بعد از 8 هفته ناکامی سکان تیم را به دست محمد احمدزاده و مازیار زارع دادند تا حداقل در لیگ بمانند. البته ملوانان در نیم‌فصل اول با سرمربیان جدید نتایج خوبی نگرفتند و حسرت به دل پیروزی ماندند تا در قعر جدول قرار بگیرند. اما با شروع نیم‌فصل دوم موفق شدند با نتایج خوب در لیگ باقی بمانند.

میثاقیان ونگهداشتن یک تیم دیگر شمالی

اکبرمیثاقیان که فصل را با کارون اروند خرمشهر شروع کرده بود، بعد از 8هفته از این تیم کنار گذاشته شد، تا در ادامه سومین مربی باشد که هدایت خونه به خونه بابل را به عهده گرفته است. میثاقیان بعد از یکسال درحالی دوباره به بابل برگشته بود که خونه به خونه در رتبه پانزدهم قرارداشت و یکی از کاندیداهای اصلی سقوط به شمار می‌رفت، به همین جهت میثاقیان را آوردند تا باتوجه به پیشینه‌اش مانع سقوط این تیم شود، که در این مهم هم موفق بودند. میثاقیان وقتی که به بابل آمد گفت خونه به خونه را نگه می‌دارم و در نهایت با فصل پر فراز نشیبی که پشت سر گذاشت موفق شد، که با حضور در رتبه سیزدهم خونه به خونه را لیگ یکی نگه دارد.

 

 

لیگ دسته یک فوتبال گل گهرسیرجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر