کد خبر: 756327 A

یونایتد پس از هفته های خوبی که با سولسشیر داشت حالا به دوران نتایج ضعیف خود برگشته است.

به گزارش ایلنا، ماه عسل حالا مدت‌هاست به پایان رسیده و دیگر خبری از آن همه تعاریف اغراق‌آمیز و هیجانی روزهای نخست نیست. منچستر یونایتد با اوله گنار سولشر هم خوشبخت نشده و تنها ناکامی درو می‌کند. بعد از یک شروع جذاب و فوق‌العاده که همه را به شاگرد خلف مکتب فرگوسن کبیر امیدوار کرد، روزهای سخت و دشوار خیلی زود از راه رسیدند.

شکست‌های پی در پی، شیاطین سرخ را به همانجایی بازگردانده که بعد از رفتن فرگی آنجا ایستاده بودند؛ قعر دره ناکامی. 7 شکست تلخ در 9 بازی کارنامه حقیر اوله را تشکیل داده که سه شکست اخیر اما دردناک‌تر و تلخ‌تر از همیشه هستند. ابتدا باخت سه بر صفر برابر بارسا در نوکمپ و حذف از لیگ قهرمانان، سپس شکست تحقیرآمیز چهار گله برابر اورتون در گودیسون پارک و سرانجام باخت برابر سیتی در دربی منچستر در اولدترافورد. هت‌تریک ناکامی که کلکسیون شکست‌های مسلسل‌وار یونایتد را کامل کرد و سولشر را در لبه تیغ قرار داد. حالا و بعد از این ناکامی‌ها همه می‌پرسند آیا منچستر با سولشر به کرانه موفقیت خواهید رسید؟ پاسخ به این پرسش در حال حاضر یک «نه» بزرگ است. سولشر که بعد از اخراج مورینیو به‌عنوان سرمربی موقت منچستریونایتد منصوب شده بود بعد از نتایج بسیار خوبی که کسب کرد از ماه گذشته میلادی در این تیم دائمی شد اما بعد از آن یونایتد رو به افول گذاشته و نتایج بسیار ضعیف شیاطین سرخ در هفته‌های اخیر آینده سرمربی نروژی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است. اوله گنار سولشر که در بدو ورود از او به‌عنوان فرشته نجات منچستر نام برده می‌شد، حالا همه را نومید  کرده و تردیدهای جدی درباره آینده او به‌وجود آمده.

 

جاسوس در رختکن یونایتد؟

شکست 2 - صفر منچستریونایتد مقابل منچسترسیتی در دربی شهر منچستر، برای این تیم شکست تلخی بود و آنچه تلخی آن را بیشتر می‌کرد این واقعیت بود که شیاطین سرخ با این شکست، از 9 بازی اخیرشان در 7 بازی نتیجه‌ای جز شکست به دست نیاورده‌اند. دیلی‌میل می‌گوید بعد از این شکست، اد وودوارد، نایب‌رییس اجرایی باشگاه و مرد پشت پرده‌ و بسیار قدرتمند یونایتد، سرمربی تیم، اوله گنار سولشر را احضار و با او گفت‌وگو کرده است. دیلی‌میل از این اقدام وودوارد به‌عنوان تحقیق و تفحص از سولشر یاد کرده و آن را گفت‌وگویی برای عبور از بحران نامیده است. براساس این گزارش، دستیار سولشر، مایک فلان هم در این جلسه حضور داشته است.

یکی از دلایلی که مدیران یونایتد را بسیار نگران کرده این است که کمی پیش از شروع بازی با منچسترسیتی، آرایش تیمی سولشر و بخصوص تصمیم او برای بازی دادن به ماتئو دارمیان در خط دفاعی پنج ‌‌نفره به بیرون درز پیدا کرده بود. این در حالی بود که سولشر خواسته بود این اطلاعات کاملا سری مانده و کوچکترین خبری از آن به بیرون از باشگاه درز پیدا نکند. 9 بازی اخیر بدترین نتایجی بوده که باشگاه منچستریونایتد در 57 سال اخیر در یک دوره زمانی مشابه به دست آورده و مدیران این تیم به این نتیجه رسیده‌اند که تغییر و تحول اساسی تیم‌شان در تابستان پیش رو برای این تیم اهمیتی حیاتی دارد.

 

علم ثابت کرد مشکل سولشر نیست!

منچستریونایتد باخت بد دیگری را مقابل منچسترسیتی تجربه کرد اما علم داده درباره افت اخیر این تیم چه می‌گوید؟ اوله گنار سولشر مربی منچستریونایتد هنگامی که مربی موقت این تیم بود، عملکردی درخشان داشت و 74 درصد بازی‌هایش را با پیروزی پشت سر گذاشت اما از زمانی که قرارداد او دائمی شده، تیم او تنها 29 درصد بازی‌هایش را برده و اوضاع این تیم دقیقا مانند زمانی شده که او تازه مربی آنها شده بود. در علم داده، به این پدیده

Regression to the Mean می‌گویند. به زبان ساده، اگر یک تیم در بلندمدت 50 درصد بازی‌هایش را ببرد و ناگهان 10 بازی پشت سر هم را ببرد، احتمالا در 10 بازی بعدی نتیجه ضعیفی می‌گیرد تا به این ترتیب به میانگین همیشگی خود برگردد. آمدن سولشر باعث شد که منچستریونایتد تغییراتی سطحی داشته باشد اما این تغییرات بنیادین نبود. حضور او عملکرد منچستریونایتد را بهتر کرد اما سپس دوران افت یونایتد سر رسید و این تیم به میانگین همیشگی برگشت. جالب آنکه دیوید مویس، لوییس فان‌خال، ژوزه مورینیو و سولشر، همگی آمار حدود 50 درصد پیروزی را در یونایتد داشته‌اند!

یک تحقیق نشان می‌دهد که مربی در واقع تنها در 15 درصد امتیازات تیمش تاثیر دارد (هر چند که این 15 درصد می‌تواند تفاوت بین قهرمانی تا راهیابی به لیگ اروپا را رقم بزند) اما مشکل یونایتد مربی نیست، بلکه در مدیریت باشگاه است که به دنبال سودآوری محض به هر قیمتی است.

این پدیده به صورت عکس هم برقرار است. یعنی اگر یک تیم مدتی نتیجه ضعیفی بگیرد، بعد از آن مدت احتمالا نتایج خوبی خواهد گرفت. تحقیقی جامع در لیگ هلند این را نشان می‌دهد اما مدیران یک باشگاه، وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد مربی را برکنار می‌کنند و تصور می‌کنند که شوک ورود مربی جدید باعث بهتر شدن نتایج شده، در حالی که پژوهش‌ها نشان می‌دهند که در واقع پدیده بالا است که نتایج تیم را بهتر می‌کند و اگر مربی قبلی می‌ماند هم همین اتفاق می‌افتاد و نتایج بهتر می‌شد.

در شرکت‌ها هم همین موضوع برقرار است. اگر یک شرکت بدون آنکه تغییر بنیادین داشته باشد ناگهان به سود برسد، احتمالا در بازه بعدی ضرر خواهد کرد. تنها تغییرات بنیادین است که باعث می‌شود سودآوری شرکت پایدار باشد. تغییرات سطحی دیر یا زود روندی برعکس پیدا خواهند کرد.

نوستالژی فرگوسنی، بلای جان سولشر

پل اینس ستاره سابق منچستریونایتد به رویکرد اوله‌گنار سولشر، سرمربی این تیم انتقاد کرده و می‌گوید نوستالژی او نسبت به دوران سرالکس باعث عدم موفقیتش در یونایتد شده است. ستاره سابق و نام‌آشنای باشگاه منچستریونایتد می‌گوید نوستالژی شدیدی که اوله‌گنار سولشر سرمربی این روزهای شیاطین سرخ به روزهای سرالکس فرگوسن در این باشگاه دارد به عامل عدم موفقیت تیم تبدیل شده و او باید به جای نگاه به گذشته، رو به آینده داشته باشد.

پل اینس که از اسطوره‌های باشگاه منچستریونایتد محسوب شده و در دوران فوتبالی خود در این باشگاه دو قهرمانی لیگ برتر و روی هم ‌رفته 10 جام قهرمانی به دست آورده با انتقاد از رویکرد سولشر گفت: اوله باید از سرالکس عبور کند. او حالا سرمربی منچستریونایتد است. در این مدت سولشر نتوانسته خودش را از زیر سایه سنگین سرالکس خارج کند و او و دستیارانش فقط سعی کرده‌اند هر کاری که سرالکس انجام می‌داده را مو به مو تقلید کنند.

اسطوره منچستریونایتد در ادامه گفت: ولی آن روزها دیگر به تاریخ پیوسته و ما باید به سمت آینده حرکت کنیم. باید خاطره‌بازی را کنار بگذاریم. بله اوله در فینال چمپیونزلیگ 99، گل پیروزی‌بخش یونایتد را زده و آن زمان ستاره بزرگ شیاطین سرخ بوده ولی سولشر الان دیگر اسطوره باشگاه نیست بلکه به‌عنوان سرمربی منچستریونایتد فعالیت می‌کند.

 

کین علیه همه؛ رختکن پرآشوب، ستاره‌های بی‌صداقت

شکست منچستریونایتد مقابل حریف همشهری‌اش منچسترسیتی در اولدترافورد تئاتر رویاها و با نتیجه 2-0 بسیاری از هواداران، اسطوره‌ها و ستاره‌های سابق شیاطین سرخ را عصبانی و ناراحت کرده است. منچستریونایتد از زمان ترک باشگاه توسط سرالکس فرگوسن افسانه‌ای در سال 2013 دیگر هرگز نتوانسته مثل دوران سرالکس خود را به‌عنوان یکی از تیم‌های برتر دنیای فوتبال مطرح کند و این چیزی نیست که ستاره‌های سابق و اسطوره‌های باشگاه از آن دل خوشی داشته باشند.

شکست در دربی شهر منچستر برای منچستریونایتد همیشه تلخی بیشتری دارد. شاگردان سولشر در خانه خود در مقابل شاگردان گواردیولا حرفی برای گفتن نداشتند و 2-0 شکست خوردند تا کمک بزرگی به گواردیولا و تلاش‌هایش برای قهرمانی کرده باشند. روی کین ستاره سابق منچستریونایتد با انتقاد شدید از شرایط این تیم می‌گوید: با شرایط فعلی یونایتد هیچ بازیکنی که در کلاس جهانی باشد خواهان پیوستن به شیاطین سرخ نخواهد بود. روی کین که از اوضاع تیم سابقش ناراحت و عصبانی است می‌گوید: چیزی که من را نگران می‌کند این است که یونایتد الان به دو دفاع وسط و دو دفاع کناری احتیاج دارد. از این گذشته الان در تیم چه کسی تصمیم نهایی را می‌گیرد؟ از ظاهر امر که به نظر می‌رسد در رختکن آشوب و بی‌نظمی کامل حاکم است.

ستاره سابق یونایتد در ادامه گفت: نمی‌دانم اوله امسال تابستان حرف آخر را برای خرید بازیکن خواهد زد یا نه ولی این خیلی مهم است. از این گذشته سوال من این است که از بازیکنان درجه‌یکی که الان در بازار موجود است کدام یک حاضر است به یونایتد بیاید؟ در زمان ما اگر لب ‌تر می‌کردید، هر بازیکن بزرگی آرزویش بود به یونایتد بیاید ولی این روزها بازیکنان بزرگ به دنبال فتح جام و کسب موفقیت هستند و بنابراین بعید می‌دانم حاضر باشند یونایتد را به گزینه‌های دیگر ترجیح دهند.

ستاره سابق منچستریونایتد در واکنش به آخرین مصاحبه پل پوگبا ستاره این تیم می‌گوید پوگبا صادق نیست و برای منچستریونایتد به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است. پوگبا چند روز بعد از باخت تحقیرآمیز 4-0 یونایتد مقابل اورتون در مصاحبه‌ای گفته بود که عملکرد بازیکنان یونایتد در آن بازی بی‌احترامی به همه کسانی بوده که خود را با این باشگاه مرتبط می‌دانند. پوگبا همچنین گفته بود ذهنیت شیاطین سرخ باید تغییر کند. روی کین در واکنش به مصاحبه پوگبا می‌گوید حتی یک کلمه از حرف‌های او را نمی‌تواند باور کند. کین در ادامه از پوگبا به‌عنوان یکی از مشکلات بزرگ این روزهای منچستریونایتد نام می‌برد. اسطوره منچستریونایتد در این باره گفت: من حتی یک کلمه از حرف‌های پوگبا را باور نمی‌کنم. هیچ معنایی پشت این حرف‌ها نیست. بعید می‌دانم حتی خود او به این حرف‌هایش باور داشته باشد.

روی کین در ادامه گفت: پوگبا از هم‌تیمی خوب بودن صحبت می‌کند ولی کسی که می‌خواهد برای هم‌تیمی‌هایش یک هم‌تیمی خوب باشد باید وقتی تیم در حال دفاع کردن است، بدود و به عقب برگردد. شنیده‌ام بعد از بازی اورتون در رختکن جو متشنج بوده و حتی بازیکن‌ها برای هم ژل مو پرت کرده‌اند. یعنی جو تا این حد متشنج بوده.

کین در ادامه اضافه کرد: پوگبا پسر بااستعدادی است ولی ما بارها گفته‌ایم و باز هم می‌گوییم که در بازی‌های یونایتد بارها پیش آمده که او انگیزه ندارد و زمانی که لازم است به عقب برنمی‌گردد.

 

منچستر یونایتد سولسشیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر