کد خبر: 755293 A

چرا سرخ‌های تبریزی از جمع مدعیان خارج شدند؟

تراکتورسازی با مشکلات خود ساخته از جمع مدعیان لیگ برتر خارج شد.

به گزارش ایلنا، تراکتورسازی تبریز با نتایجی که در دو هفته گذشته در رویارویی با حریفان کسب کرد، عملاً از جرگه مدعیان قهرمانی خارج شد. حتی با شرایطی که این تیم هم اکنون از نظر روحی و حاشیه‌های مختلف دارد، ممکن است کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم از دست بدهد. در واقع در سالی که قرار بود دوره شکوفایی این تیم شروع شود و با شرایط جدید، اوضاع متفاوتی در لیگ برتر داشته باشد، تراکتورسازی حتی به خواسته‌های حداقلی و نتایج سال‌های گذشته نیز دست پیدا نکرد تا هوادارانش بیش از پیش ناامید بازی‌های تیمشان را دنبال کنند.

با نگاهی به گذشته به خوبی درک خواهیم کرد که این مسائل برای تراکتورسازی تازگی ندارد. این تیم بارها تا پای فینال رفته اما به چیزی که هوادارانش می‌خواستند، دست پیدا نکرده است. تراکتورسازی تبریز حتی با مربیانی مثل امیر قلعه‌نویی و ... هم موفق به کسب قهرمانی نشده است و این نشان می‌دهد بعد از حضور چندین ساله تراکتورسازی در لیگ برتر و البته تغییر و تحولات زیاد در این تیم، یک جای کار این تیم ایراد دارد که تراکتورسازی نمی‌تواند جام را به هوادارانش هدیه بدهد.

 اما مشکل کجاست؟ در حالی که تیمی مثل استقلال خوزستان با شایستگی می‌تواند قهرمان لیگ برتر شود و یا سپاهان در اوج ضعف و ناباوری قهرمان لیگ برتر می‌شود، چرا باید تراکتورسازی به طور مداوم در کسب مقام قهرمانی ناکام بماند؟ برای پاسخ به این سوال باید به چند موضوع اشاره کرد.

 

بازیکنان حاشیه‌ساز و ضربه‌ای که به تراکتور می‌زدند

بررسی نتایج و عملکرد تراکتورسازی در سال‌های گذشته به خوبی نشان می‌دهد که این تیم با حضور بازیکنان حاشیه‌ساز هیچ‌گاه نتوانسته عملکرد خوبی ارائه دهد و به جهت حساسیتی که در این تیم وجود دارد، حضور بازیکنان حاشیه‌ساز حتی در صورت داشتن عملکرد قابل قبول، در نهایت به ضرر این تیم تمام شده است. متأسفانه تعداد این بازیکنان هم کم نبوده. بازیکنانی مثل حامد لک که اگر یادمان باشد، با حاشیه‌سازی در تیم، قهرمانی را از تراکتورسازی گرفت. این تیم در لیگ دهم و چهاردهم فقط با یک امتیاز اختلاف قهرمانی را تقدیم سپاهان کرد و در طول این دو دوره مخصوصاً لیگ چهاردهم در بهترین شرایط برای قهرمانی بود اما حاشیه‌سازی بازیکنان مثلاً ستاره این تیم را از رسیدن به قهرمانی بازداشت. شاید هیچ تیمی قابل مقایسه با تیم دیگر نباشد اما مطمئناً تیم‌های پرطرفدار لیگ برتر، شباهت‌های زیادی با هم دارند، پرسپولیس بعد از چند سال ناکامی، دو سه سالی است که بدون تکیه بر بازیکنان حاشیه‌ساز، نتایج درخشانی گرفته است و یا قهرمانی استقلال خوزستان در لیگ برتر در حالی رقم خورد که این تیم با کمترین حاشیه به کارش ادامه داد و در حضور تیم‌هایی مثل پرسپولیس، استقلال، سپاهان و حتی تراکتورسازی توانست قهرمانی را در کارنامه خود ثبت کند اما تراکتورسازی با همه هزینه‌های انجام شده و حمایت هواداران هنوز در رسیدن به این عنوان ناکام مانده است. به طور حتم تبریزی‌ها برای کسب عنوان قهرمانی بیش از هر چیزی به دوری از حواشی نیاز دارند که قطعاً با جذب بازیکنان با سابقه حاشیه‌سازی به نتیجه‌ای نخواهند رسید.

 

خصوصی‌سازی نصفه و نیمه خوشبختی نیاورد

هواداران تراکتورسازی منتظر نمایشی بسیار بهتر از تیم‌شان در این دوره از لیگ برتر بودند چرا که با واگذاری این تیم به بخش خصوصی و مهیا شدن شرایط مالی خوب و البته جذب بازیکنان ستاره، این امیدواری به وجود آمده بود که تراکتورسازی با عبور از سد بزرگ تیم‌های مدعی، به صدر جدول رسیده و لیگ هجدهم را از آن خود خواهد کرد اما حالا در سه چهار هفته مانده به پایان لیگ، تراکتورسازی چیزی برای از دست دادن ندارد و خصوصی‌سازی نصفه‌ونیمه نه تنها خوشبختی برای این تیم به ارمغان نیاورده است، بلکه شرایط را سخت‌تر نیز کرده است. اگر تا‌کنون تراکتورسازی برای قهرمان نشدن بهانه‌هایی از قبیل مشکلات مالی و... داشت، این روزها همه شواهد نشان می‌دهد که این تیم هیچ چیزی برای قهرمانی کم ندارد اما نه تنها قهرمانی از دست رفته است، بلکه حتی تراکتورسازی شاید نتواند به سهمیه لیگ قهرمانان آسیا هم دست پیدا کند.

 

راهبرد، تاکتیک و اهداف اشتباه سد بزرگ تراکتورسازی

انتخاب راهبردها، تاکتیک‌ها و اهداف اشتباه برای تراکتورسازی، سد بزرگی مقابل این تیم ایجاد کرده است که به نظر می‌رسد تراکتورسازی نیازمند بازخوانی آنها است تا بتواند جایگاهش را در لیگ برتر مشخص کند. به طور حتم قهرمانی برای تیم‌هایی مثل تراکتورسازی، یک موضوع ایده‌آل است اما باید گفت که تنها ایده‌آل تیم‌هایی با ظرفیت تراکتورسازی نیست. بازتعریف اهداف تراکتورسازی برای هواداران و مسوولان این تیم می‌تواند حتی در رسیدن تراکتورسازی به قهرمانی نیز کمک زیادی کند. تراکتورسازی با ظرفیت‌هایی که دارد، شرایط بسیار مناسبی برای کشف و شکوفایی فوتبالیست‌های جوان و بخصوص فوتبالیست‌های نخبه استان‌های شمال غربی کشورمان را دارد که نه تنها منافع‌اش کمتر از قهرمانی نخواهد بود بلکه به طور حتم منفعت‌های بی‌شماری برای تراکتورسازی خواهد داشت.

حضور یک ساله تراکتورسازی در لیگ برتر با بخش خصوصی و تغییرات و تحولات زیاد در این تیم و گاهی تک‌روی‌های خانمان‌سوز در تراکتورسازی به خوبی نشان می‌دهد که راهبرد خصوصی‌سازی این تیم موفق نبوده و همین موضوع باعث اتخاذ تاکتیک‌های اشتباه مثل جذب حداکثری ستاره‌های فوتبال شده است که در نهایت نه تنها نتیجه فوق‌العاده‌‌ای برای تراکتورسازی نداشته بلکه اکنون این تیم با بازی‌های باقیمانده از لیگ هجدهم روبه‌رو است. همانطور که گفته شد تراکتورسازی اکنون گرفتار حواشی است که سخت است به سلامت از این حواشی عبور کند

 

اکبر منتشلو

 

تراکتورسازی تبریز لیگ برتر فوتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر