کد خبر: 754907 A

هشدار به تیم‌های انتهای جدول لیگ برتر؛

سقوط به لیگ پایین‌تر در همه جای دنیا اتفاقی تلخ و ناراحت‌کننده است اما در ایران داستان فراتر از این حرف‌هاست؛ سقوط به لیگ دسته اول در فوتبال مریض ما می‌تواند به معنی نابودی ابدی تمام شود.

به گزارش ایلنا، تیم شاهین شهرداری بوشهر با پیروزی دیروز خود برابر سرخپوشان پاکدشت موفق شد بعد از 7 سال به لیگ برتر بازگردد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که شاید خیلی‌ها فراموش کرده بودند این تیم روزی در لیگ برتر حضور داشت و با هواداران پر شورش یکی از زیبایی‌های لیگ کشورمان را به وجود آورده بود.

اما فوتبال ما با این اتفاق چندان هم غریبه نیست. فوتبال ایران پر است از تیم‌هایی که روزی تیتر یک اخبار و روزنامه‌ها بوده‌اند اما امروز یا بطور کلی نابود شده‌‌اند یا از آن‌ها چیزی جز نام‌شان باقی نمانده است.

اگر در اروپا سقوط به لیگ پایین‌تر فقط یک شکست محسوب شود این اتفاق در فوتبال ایران می‌تواند به معنی پایانی همیشگی بر فعالیت یک تیم باشد. کم نبوده‌اند تیم‌هایی که سقوط کرده‌اند و سال‌ها در لیگ دسته اول دست و پا زده‌اند. تیم‌هایی که بسیاری از آن‌ها نتوانسته‌اند به لیگ برتر بازگردند و چه بسا تا مرز نابودی هم پیش رفته‌اند.   

بازگشت به لیگ برتر؛ آرزوی محال تیم‌های ریشه‌دار

در میان تیم‌هایی که در سال‌های اخیر به لیگ آزادگان سقوط کرده‌اند نام دو تیم بیشتر از همه توجهات را به خود جلب می‌کند: ملوان بندر انزلی و فجرسپاسی.

295a9823087944eac04c7e2bb781f017

تیم‌هایی که روزی نقش ثابتی در معرفی استعدادها به فوتبال ایران داشتند و همواره نام چند بازیکن ملی‌پوش در لیست آن‌ها به چشم می‌آمد حالا در لیگ دسته اول روزگار می‌گذرانند و چند سالی است که در تکاپو برای صعود به لیگ برتر هستند.  

فجر سپاسی و ملوان که در سال‌های آخر حضورشان در لیگ برتر هم با مشکلات مالی روبرور شده‌بودند با سقوط به لیگ آزادگان به کلی فراموش شده‌اند و شاید بود و نبودشان برای مسولان فوتبال شیراز و گیلان چندان هم مهم نباشد. اتفاقی که ادامه آن می‌تواند نتیجه ناگواری را در پی داشته‌باشد و به نابودی همیشگی آن‌ها منجر شود.

ghayeghran

مس کرمان و شهرداری تبریز نیز از تیم‌هایی هستند که در سال‌های اخیر به لیگ یک سقوط کرده‌اند و هنوز نتوانسته‌اند به لیگ برتر بازگردند. تیم‌هایی که شاید غیبت‌شان در سطح اول فوتبال ایران به اندازه ملوان و فجرسپاسی دردناک نباشد اما حداقل برای هواداران این تیم‌ها تحمل این وضع دردناک است.

سقوط به لیگ دسته دوم؛ آغازی برای فراموشی کامل یک تیم

اگرچه سقوط به لیگ یک می‌تواند برای هواداران یک تیم تراژیک ‌‌ترین اتفاق ممکن به نظر برسد اما تجربه نشان می‌دهد در لیگ ایران اوضاع می‌تواند بدتر هم بشود.

در سال‌های اخیر کم نبودند تیم‌هایی که ابتدا به لیگ دسته دوم سقوط کرده و در نهایت تا مرز نابودی کامل پیش رفته‌اند. روندی که تعدادی از تیم‌هایی که سابقه حضور در فصول قبل لیگ برتر را داشتند در پیش گرفته و به نظر می‌رسد به سرنوشتی مشابه دچار شوند.

نفت تهران که روزگاری برای قهرمانی در لیگ برتر می‌جنگید و حتی توانست خودش را به 8 تیم برتر لیگ قهرمانان آسیا هم برساند زودتر از آن چیزی که تصور می‌شد به مرز نابودی رسید. آن‌ها ابتدا از تیمی که چندین سال جزو مدعیان لیگ بود و در آسیا حضور داشت به یک تیم میانه جدولی تبدیل شد.

1721961

مشکلات مالی این تیم و خروج ستاره‌های ملی‌پوش (علیرضا بیرانوند، سید جلال حسینی، وحید امیری، کمال کامیابی نیا مرتضی پور علی گنجی و ...) آن‌ها را به تیمی میانه جدولی تبدیل کرد و در نهایت فصل قبل به لیگ یک سقوط کردند.

سیاه جامگان مشهد دیگر تیمی بود که فصل قبل به لیگ یک سقوط کرد. نکته جالب این است این دو تیم در این فصل هم سرنوشتی مشابه هم داشتند؛ انصراف از مسابقات و سقوط به لیگ دسته دوم.

تیم‌هایی که کاملا فراموش شده‌اند

در فوتبال ایران هیچ وقت پایانی بر تاریکی‌ها وجود ندارد و همیشه اوضاع می‌تواند بدتر از گذشته شود مگر اینکه تیمی به طور کامل منحل شده و به حیاتش پایان بدهد ... اتفاقی که برای گهر دورود و صبای قم رخ داد و راه‌آهن و استقلال اهواز هم در آستانه تجربه آن هستند.

راه‌آهن که این فصل از حضور در مسابقات لیگ دسته دوم انصراف داد حالا باید در لیگ استانی به میدان برود. اتفاقی که به نظر می‎‌رسد رخ ندهد و این تیم برای همیشه به حیاتش پایان دهد. صبای قم هم به سرنوشتی مشابه دچار شد و با سقوط به لیگ استانی تیم بزرگسالانش را به شکل کلی منحل کرد.

استقلال اهواز هم که روزی با فیروز کریمی برای قهرمانی در لیگ برتر می‌جنگید چیزی نمانده بود به لیگ استانی سقوط کند اما در لحظات آخر توانست خودش را در لیگ دسته دوم نگه دارد. اتفاقی که شاید بتواند امید را برای هواداران این تیم ریشه‌دار خوزستانی زنده کند اما بعید است نقطه روشنی در انتظار این تیم باشد.

2wok6fr

البته داماش گیلان هم می‌توانست در این لیست قرار بگیرد اما آن‌ها با قرار گرفتن در بالای جدول لیگ دسته دوم در آستانه صعود به لیگ آزادگان قرار دارند تا اینظور به نظر برسد فعلا خودشان را از مهلکه نجات داده‌اند ولی مسولان فوتبال گیلان نباید فراموش کنند عدم حمایت از این تیم آن‌ها را هم در آستانه رسیدن به سرنوشتی مشابه قرار می‌دهد.

همیشه استثنایی وجود دارد

حتی بنیانی‌ترین قوانین علمی هم شامل استثنائاتی هستند. فوتبال ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و تیم‌هایی وجود داشته‌اند که با وجود سقوط به لیگ دسته یک دوباره خودشان را بازیابی کرده و از مهلکه نجات داده‌اند.

در بین تیم‌هایی که در سال‌های اخیر سقوط کرده‌اند شش تیم توانسته‌اند مجددا به لیگ برتر بازگردند: پدیده شهر خودرو، پیکان تهران، صنعت نفت آبادان، نفت مسجد سلیمان، ماشین سازی تبریز، شاهین بوشهر

البته نباید فراموش کرد داستان ماشین‌سازی تبریز کمی متفاوت است و ماشین سازی که در لیگ برتر حضور دارد عملا همان گسترش فولاد است تا تعداد واقعی تیم‌هایی که به لیگ برتر بازگشته‌اند پنج تیم باشد.  

تعدادی که در برابر 11 تیمی که دیگر نام و نشانی از آن‌ها باقی نمانده است عدد بزرگی به نظر نمی‌رسد.

 

داماش گیلان مس کرمان نفت تهران ملوان بندر انزلی فجر سپاسی شیراز پدیده شهر خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر