کد خبر: 752016 A

مدافع جدید پرسپولیس همانطور که پیش بینی می‌شد در این تیم موفق نبوده است.

به گزارش ایلنا، پرسپولیس به تغییر دادن چند باره بازیکن پست مدافع چپ خود طی سال‌های اخیر خو گرفته ولی جدیدترین محصولش در این زمینه فردی است که خیلی‌ها مطمئن بودند صددرصد زمین می‌خورد و فقط یک مرجوعی سریع و پرسر‌و‌صدا و یک گزینه تأسفبار خواهد بود. وقتی محمد نادری در تعطیلات میان‌فصل لیگ هجدهم جذب سرخ‌ها شد صرفاً بازیکنی بود که در تراکتورسازی ندرخشیده و در کورترای بلژیک نیز بیشتر باری بر دوش نشان داده بود تا یار خاطر. خیلی‌ها می‌پرسیدند آیا او صاحب کلاس و مدارجی هست که برای کسب موفقیت در تیم‌های پرطمطراق پرسپولیس و استقلال به آن نیاز مبرم وجود دارد و بسیاری دیگر می‌گفتند تیمی که امثال رضا وطنخواه و مجتبی محرمی را در گذشته دور و میناوند و شاهرودی را در گذشته نزدیک‌تر در اختیار داشته و در سال‌های اخیر محمد انصاری را نیز در این پست گماشته، چه بهره‌ای را می‌تواند در جوانی جست‌و‌جو کند که یک هندوانه دربسته کامل نشان می‌دهد و کارش نه به دار است و نه به بار

 

تشدید تردیدها

وقتی هم که نادری در نخستین بازی ثابت خود در ترکیب پرسپولیس سوتی بدی داد و بانی اعلام پنالتی و گل شدن موقعیتی شد که صرفاً از ناپختگی و عدم برآورد صحیح شرایط از جانب وی طی دیدار با فولاد در شهر اهواز نشأت می‌گرفت و نخستین و تنها شکست این فصل قرمزها را به تصویر کشید، سوالات و ابهام‌های فوق تشدید شد و طیف فزون‌تری به این باور رسیدند که گزینه جدید برانکو ایوانکوویچ به وضوح از شایان مصلح مدافع چپ کوچ کرده از سپیدرود به پرسپولیس پایین‌تر است و چون محسن ربیع‌خواه هم برگشته و حسین ماهینی نیز کم و بیش آماده بازی شده است، چه نیازی به جذب نادری بوده است. تازه پرسپولیس در روزهای انتحاری خود که مجبور بود با تعداد اندک‌تری از نفراتش به میدان آید و بقیه را محروم و یا مصدوم می‌دید، از حضور موقتی شجاع خلیل‌زاده و سیامک نعمتی در پست‌های مدافع کناری هم متأثر نشده و گلیمش را با آنها هم از آب بیرون کشیده و در یک چشم به هم زدن پدیده‌ای مثل صادق محرمی را رو کرده بود.

 

قوه تشخیص درست

آنچه بعداً و در دیدارهای آتی سرخ‌ها روی داد، کاملاً نافی باورهای فوق و خارج از تصورات قبلی و نشانگر قدرت نادری و حس و قوه تشخیص درست باشگاه در جذب وی بوده است. در شرایطی که مصلح در روزهای نبود ربیع‌خواه و ماهینی (مرتبط با مصدومیت‌های طولانی‌مدت‌شان) به خوبی توانسته بود یک جانشین شایسته برای آنها در دفاع چپ جلوه کند و حتی غیبت انصاری دیگر مدافع چپ بالقوه سرخ‌ها را نیز پوشش بدهد، نادری با استفاده درست و کامل از مصدومیت این مدافع بلندبالا از سوی برانکو در ترکیب اصلی قرار گرفت و هر روز بهتر از روز قبل نشان داد و در دو سه بازی قبلی طوری قوی و مطمئن کار کرده که انگار نه فقط 3 ماه بلکه حداقل 3 سال در ترکیب پرسپولیس جای داشته و کاملاً با شرایط موجود همسو و با یارانش از ده‌ها سال پیش آشنا است. بازی نادری چنان قوی و دارای هویت و عمق بوده که مصلح هر موقع به‌طور تام و تمام آماده و از نو در کورس قرار گیرد، برای پس گرفتن پست مدافع چپ از نادری کار سختی خواهد داشت. این البته در صورتی است که طبق شایعات و اخبار روزهای اخیر کار مصلح به عمل جراحی کشیده نشود که در آن صورت غیبت وی طولانی‌تر و مجال نادری برای جلب نظر و کوبیدن میخ خود در تار و پود بازی سرخ‌ها بیشتر و فراخ‌تر خواهد شد.

 

اگر پروفسور صلاح بداند

شاید برای اینکه نادری با یک تغییر پست مواجه و به نقطه‌ای دیگر از زمین گسیل شود فقط رجعت مردی در اندازه‌های انصاری کارساز و مؤثر باشد و یا پروفسور به هر دلیل صلاح بداند که در دیدارهایی خاص و سنگین از ماهینی و ربیع‌خواه در پست پیستون چپ بازی بگیرد. هرچه در این ارتباط روی بدهد، شکی نیست که  یک بار دیگر فرضیه‌ها و روش‌های برخورد ایوانکوویچ با مصلحت‌های تیمش به موفقیت گراییده است و او با داشتن این باور که «هرگز به پشت‌سر نگاه نکن»، اشتباهات موقتی و لغزش‌های لحظه‌ای را مبنای تصمیم‌گیری‌های خود قرار نداده و به هر یک از نفرات انتخابی خود فرصت داده تا به دل دریای حوادث بزنند و آنهایی را که غرق نشده و روی آب مانده‌اند سزاوار طی طریق در مسیرهای نا‌امن دانسته و از استعداد فردی این نفرات برای تحقق بهره‌ها و اهداف تیمی خود سود جسته است.

 

به جوانان تشنه میدان بده

در سیستم کاری برانکو مهم نیست که نادری تازه‌وارد مدافع چپ را پر می‌کند و یا مصلح، انصاری، ربیع‌خواه و ماهینی کهنه‌کار و مهم‌تر این است که همیشه کسی هست تا پرچم سرخ‌ها را در این منطقه در اهتزاز نگه دارد و از ضایعات بکاهد. روش و تاکتیک این مربی 65 ساله کروات ایجاد و ارائه فرصت‌های رشد به جوانان تشنه افتخار است و هرچند امثال بابک حاتمی، محمد آرام‌طبع و البته رامین رضاییان در این عرصه‌ها یا به دلایل فنی و یا اخلاقی کم آورده و رفتنی شده‌اند اما پرسپولیس در اخص و فوتبال ما اعم از همین طریق صاحب ثروت‌هایی ماندگار مثل انصاری، مصلح و اینک نادری شده است. افرادی که حتی از سطح رایج بازی در تیم ملی نیز فاصله‌ای عمیق ندارند.

 

پرسپولیس لیگ برتر فوتبال محمد نادری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر