کد خبر: 751241 A

اگر فرکی از ابتدای فصل سرمربی پیکان بود

وقتی پرونده حضور آقامعلم در پیکان بسته شد او این تیم را در رتبه نهم جدول با 16 امتیاز در نیم‌فصل تحویل حسین فرکی داد.

به گزارش ایلنا،پیکان با فرکی هم فرجی برای موفق شدن پیدا نکرد و مدیران این تیم که به خیال عبور از جلالی و رسیدن به موفقیت با این مربی به نظر بازنشسته دنبال اتفاقات خوب بودند حالا شاید از انتخاب خودشان پشیمان باشند. پیشیمانی بابت فکر نکردن به گزینه‌های دیگری که شاید حضور آن‌ها می‌توانست روندی به مراتب بهتر برای پیکان بعد از 2.5 فصل همکاری با مجید جلالی به وجود بیاورد. فرکی که این روزها زمین و زمان را به هم می‌دوزد تا خودش را از تقصیرات باخت و شرایط بد پیکان مصون نگه دارد بعد از کنار گذاشتن چند بازیکن از جمله محمد قاضی و سجاد مشکل‌پور بازهم باخت. در روزی که مقصران شرایط پیکان به زعم او نبودند و این بار با اعتماد به جوانان هم طرف نیست، حسین فرکی به یکباره یک تیم متحول شده را مقابل ذوب‌آهن منصوریان آماده کرد.

تیمی که یکدفعه سامان نریمان جهان را که به خاطر اعتراض و بطری پرتاب کردن از تیم کنار گذاشته شده بود، علی حمودی که آنقدر بازی نکرده بود که شاید به فکرش رسیده بود عمر بازی اش تمام شده، ابوالفضل جلالی که یکدفعه بخشیده شد و مگنو باتیستا که بعد از مدت‌ها نیمکت نشینی به ترکیب راه یافته بود را برای این بازی در چیدمان جدید فرکی می‌دید. این سیستم هم جواب نداد و تا در برگ دیگری از اعتراض‌ها حسین فرکی در بین یادداشت‌های خودش به یک گزینه دیگر برسد این‌که علت نتیجه نگرفتن او با پیکان این است که تیم را او نبسته است. همین بهانه جدید حسین فرکی باعث شد نگاهی به عملکرد مربیانی همچون منصوریان و مجیدجلالی سرمربی سابق پیکان بیندازیم که این روزها در تیم هایی کار می‌کنند که این تیم را آن‌ها نبسته‌اند و کار را با شرایط خوبی دنبال می‌کنند و آن‌ها را با هم مقایسه کنیم.

جلالی این‌طوری شروع کرده بود قعر جدول بود

وقتی پرونده حضور آقامعلم در پیکان بسته شد او این تیم را در رتبه نهم جدول با 16 امتیاز در نیم‌فصل تحویل حسین فرکی داد. جلالی که به یکباره بعد شروع خوبش در لیگ هجدهم با بدشانسی مواجه شد در 10 هفته ابتدایی توانست 4 برد، 4 تساوی و 2 باخت به دست آورد و در رتبه چهارم جدول قرار گرفت. هرچند تیم مدعی او به یکباره طلسم شد و 5 باخت پیاپی پایان همکاری اش با پیکان بود اما در همان 10 هفته ابتدایی خوب برای این تیم صنعتی امتیاز جمع کرد. در مقابل اما حسین فرکی که این روزها بهانه جدیدش نبستن پیکان است و به نوعی جلالی را مقصر این شرایط می‌داند در 10 هفته ای که هدایت این تیم را برعهده دارد تنها شش امتیاز به دست آورده است و حالا تیم نهم جدول را در جایگاه دوازدهم جدول پانزده تیمی قرار داده است.

شرایطی که اگر اتفاق خاصی نیفتد و پیکان فرکی با همین فرمان پیش برود رتبه‌های پایین‌تر در انتظار آن‌هاست و چه بسا اگر در نیم‌فصل اول این تیم صنعتی خوب امتیاز جمع نکرده بود با این اوصاف باید برای ماندن در لیگ دست و پا می‌زد. این در حالی است که استقلال خوزستان با شش امتیاز کسر شده در قعر جدول تقریبا سقوطش محتمل است و تیم‌های دیگر هم به کمی خوش‌شانسی برای ماندن احتیاج دارند. هرچند که روی کاغذ تیم فرکی می‌تواند مدعی سقوط باشد. با این حال نکته جالب است که اگر نیم‌فصل اول را فرکی با این شرایط شروع کرده بود با این میانگین امتیازی 9 امتیاز به دست می‌آورد در پایان نیمه اول لیگ شاید فانوس به دستی پیکان را شاهد بودیم.

جلالی و منصوریان هم تیم را نبستند

هرچند که منصوریان در هفته سیزدهم به جای امید نمازی هدایت ذوب‌آهن را به دست گرفت و در نیم‌فصل اندک تغییراتی داشت و از سوی دیگر جلالی هم از نیم‌فصل هدایت نساجی قائمشهر را برعهده گرفتند اما در شروع‌های خودشان هیچ وقت بهانه این‌که تیم را آن‌ها نبسته‌اند به میان نیاوردند.

منصوریان که در آسیا یکی از خوب‌های لیگ قهرمانان است و برای فوتبال ایران آبروداری کرده در لیگ هم هرچند شروع خوبی نداشت اما به یکباره تیم او به یک نباز تبدیل شد و حالا تیمی که در رتبه دوازدهم تحویل گرفته بود را در جایگاه نهم قرار داده و حتی این‌شانس را دارد که با این روند یکی، دو پله دیگر هم صعود را در جدول تجربه کند. هرچند که اگر بازی هفته سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم را از کارنامه منصوریان حذف کنیم او کلا دو امتیاز را از دست می‌دهد و با توجه به یک بازی کمتر سبزپوشان اصفهانی مقابل سایپا که قرار است دهم اردیبهشت برگزار شود شرایط کارنامه ای علیمنصور به مراتب بهتر از این هم خواهد شد.

مجید جلالی هم که در نیم‌فصل نساجی را در رتبه دهم از جواد نکونام تحویل گرفت حالا تیمش طی 10 هفته از نیم‌فصل دوم 10 امتیاز به دست آورده در همان حوالی جایگاه قبلی و در رتبه یازدهم است تا خیالش از ماندن راحت باشد و نیم نگاهی به رتبه یک رقمی جدول داشته باشد که اصلا ادعای دور از انتظاری نیست. هرچه هست نگاهی به کارنامه این دو مربی نشان می‌دهد که آن‌ها با داشته‌هایی که دارند توانستند کار را پیش ببرند و به جای عقبگرد یا شرایط را حفظ و یا یک جهش چشمگیر داشتند.

نگاهی به عملکرد فرکی در مقابل برخی مربیانی که نیم‌فصل آمدند

نام مربی

تعداد بازی

برد

باخت

مساوی

زده

خورده

امتیاز

منصوریان

12

4

2

6

8

7

18

جلالی

10

1

2

7

7

8

10

فرکی

10

1

6

3

8

15

6

 

 

 

 

حسین فرکی پیکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر