کد خبر: 749604 A

سرمربیان استقلال و سپاهان شیوه مشترکی برای به گل رسیدن دارند.

به گزارش ایلنا، سانتر مقابل سانتر! این حربه مشترک قلعه‌نویی و شفر در بازی جمعه شب است. دو سرمربی علاقه وافری به بازی با این شیوه دارند و به واسطه برخورداری از ظرفیت‌های اجرای این تاکتیک می‌کوشند با این شیوه دروازه تیم مقابل را تسخیر کنند. در استقلال کم بازیکن برای اجرای این روش نیست و سپاهان نیز قصد بازی با اجرای چنین شیوه‌ای دارد. یک جشنواره تمام عیار از ارسال‌های متعدد فوتبال ایران را انتظار می‌کشد و چنانچه شکل اجرا نیز مطلوب باشد یکی از پرموقعیت‌ترین بازی‌های سال، پیش‌روی‌مان به نمایش درخواهد آمد. استقلال و سپاهان که همواره خالق بازی‌های زیبایی در لیگ بوده‌اند باز هم می‌توانند تماشاگران فوتبال را از تقابل خود سیراب کنند. به این بازی باید جور دیگری نگریست. این بازی دو مربی با تفکرات یکسان را مقابل هم قرار خواهد داد

سپاهان میزبان که تا همین 4 هفته پیش و پس از برتری مقابل نفت مسجدسلیمان صدرنشین لیگ بود حالا در رتبه سوم قرار دارد. جایگاهی که رهایی از آن و رسیدن به صدر جدول بسیار سخت می‌نماید.

سپاهان برای اینکه دوباره به همان نقطه‌ای برسد که پرسپولیس با اختلاف 4 امتیاز در اختیار خود دارد، باید همه بازی‌های بزرگش را با پیروزی سپری کند و در عین حال دلخوش به شکست‌های مکرر تیم‌های بالای سرش باشد.

یکی از بازی‌های بزرگ همین دیدار جمعه شب است.

تقابل با استقلال؛ حریفی که شانس‌های خود را برای قهرمانی در لیگ برتر بسیار اندک می‌بیند و به دلیل شکستی که در شهرآورد متحمل شد، امیدهای آنچنانی برای قهرمانی در لیگ هجدهم ندارد.

استقلال اما هر قدر هم که کم اقبال باشد و قهرمانی در لیگ هجدهم را ناممکن ببیند، بازی با سپاهان را جدی خواهد گرفت، بخصوص اینکه وینفرد شفر اوضاع نابسامانی در کادرفنی استقلال دارد و به دلیل از دست دادن قهرمانی لیگ فرصت‌های چندانی برای بقا روی نیمکت استقلال در برابر خود نمی‌بیند، مگر آنکه استقلال با ظرفیت‌های تازه در لیگ دیده شود و برای مثال همین سپاهان را در نقش جهان شکست دهد و آن باخت نیم فصل اول را جبران کند.

پیروزی مقابل الهلال عربستان تا حد زیادی استقلال را احیا کرد و امیر قلعه‌نویی نیک می‌داند که همتایش روی نیمکت استقلال سراسر انگیزه است تا این بازی بیرون خانه را هم به سود خود خاتمه دهد و احتمال برکناری‌اش از استقلال را به حداقل ممکن برساند.

قلعه‌نویی خود نیز وسوسه‌های بسیاری برای تصاحب جایگاه شفر دارد و اگر تصور کنیم که او در همه سال‌هایی که از استقلال دور بوده میلی به بازگشت نداشته و این هدف را در ذهن خود پاک کرده عمیقا در اشتباهیم.

بازگشت قلعه‌نویی به استقلال اما منوط به کسب موفقیت‌های تازه است.

بدون شک قهرمانی او در لیگ هجدهم می‌تواند این مسیر را پیش رویش همواره کرده و جریان بازگشتش را پررنگ‌تر کند اما راه برگشت به استقلال باز نمی‌شود جز آنکه سرمربی سپاهان مقدمه قهرمانی تیمش را با پیروزی در این بازی بزرگ فراهم کند و دوباره جانی تازه به تیمش ببخشد.

قلعه‌نویی با تیمی مقابل شفر قرار می‌گیرد که از لحاظ فنی یکی از بهترین‌های این فصل بوده و با نمایش‌های کم نقص فتوحات قابل توجهی در لیگ هجدهم داشته است.

سرمربی سپاهان اما از ابتدای فصل با همان تاکتیک سنتی خود تیمش را راهی رقابت‌های لیگ کرده که تا 4 هفته پیش نتایج بر وفق مرادش بود.

امیر با تاکتیک سانترهای فریبنده و بهره‌برداری از شم گلزنی کی‌روش استنلی به برد‌های بزرگی رسیده بود و او حالا در شرایطی که چند هفته‌ای است اجرای تاکتیک‌هایش را در بن‌بست می‌بیند مقابل استقلالی قرار می‌گیرد که خود در نیم فصل دوم با همین حربه توانسته بردهای مهمی به دست آورد.

آخرین دستاورد شفر در بازی با الهلال عربستان با همین تاکتیک به دست آمد و استقلال با دو ارسال و ضربه سر توانست از سد نماینده سعودی بگذرد.

 این حربه در شهرآورد هم بارها تکرار شد و تیم شفر می‌کوشید به واسطه این شیوه دروازه رقیب سنتی‌اش را باز کند که البته ناموفق بود.

تاکتیک شفر اما برای بازی با سپاهان نیز همان است که از ابتدای نیم فصل دوم آغاز شده و در نتیجه دو مربی با الهام گرفتن از یک تاکتیک مشترک مقابل هم قرار می‌گیرند و راه آسمان را برای گشودن دروازه حریف انتخاب خواهند کرد.

جمعه شب استقلال با محوریت آیاندا پاتوسی و احتمالا خسرو حیدری ارسال‌هایش را مقدمه‌چینی خواهد کرد و سپاهان نیز می‌کوشد این شیوه را با سانترهای کیانی، آقایی، جعفری و احتمالا کومان پیاده کند تا شاه مهره این تیم در خط حمله دروازه استقلال را به مانند بازی رفت باز کند.

البته نباید فراموش کرد که هر دو تیم قابلیت گلزنی از مسیرهای دیگر را هم دارند اما پایه‌های تاکتیک هجومی آنها بر همین اصل استوار شده: سانتر کن، گل بزن.

 

امیر قلعه نویی سپاهان استقلال تهران وینفرد شفر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر