کد خبر: 746115 A

یک معادله و چند مجهول؛

رقابت تیم‌ها در بالای جدول لیگ برتر حسابی داغ است و نمی‌توان تا قبل از سوت پایان لیگ تیم قهرمان را حدس زد. هیجان لیگ برتر در هفته‌های آینده احتمالا از چیزی که الآن تجربه می‌کنیم هم بیشتر خواهدشد.

به گزارش ایلنا، لیگ برتر امسال یکی از جذاب‌ترین فصول تاریخ خودش را می‌گذراند و رقابت شانه به شانه 5 تیم در بالای جدول تنور مسابقات را حسابی داغ کرده‌است. در این گزارش قصد داریم نگاهی به چند نکته جالب و البته سرنوشت‌ساز داشته باشیم. اتفاقاتی که می‌تواند مشخص کند در پایان فصل نام کدام تیم بر روی جام قهرمانی حک خواهدشد.

سایپا و ماشین سازی؛ تبریزی‌ها دست به دامن همشهری 

سایپا و ماشین سازی در ادامه لیگ برنامه تقریبا مشابهی دارند و البته نکته جالب این است که این دو تیم برابر 4 تیم مدعی استقلال، پرسپولیس، پدیده و سپاهان قرار می‌گیرند و به نوعی می‌توان آن‌ها را تعیین کننده سرنوشت قهرمانی دانست. 

درست است که این دو تیم نه سقوط می‌کنند و نه می‌توانند سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند اما حضور آن‌ها با تمام قوا در بازی‌های آینده بسیار مهم است چون اگرچه نتایج بازی‌ها شاید برای خودشان مهم نباشد اما سایر تیم‌ها قطعا به دیدارهای این دو تیم چشم دوخته‌اند.

البته زیاد هم لازم نیست نگران این موضوع باشیم چون هدایت سایپا را کسی برعهده دارد که نشان داده همیشه با تمام قوا به مصاف حریفان می‌رود و برای پیروزی می‌جنگد. بازی سایپا و پرسپولیس در هفته بعد مطمئنا جذاب و البته جنجالی خواهدبود. علی دایی از تمام توانش برای جلوگیری کردن از قهرمانی پرسپولیس استفاده می‌کند. اتفاقی که چندان به مذاق هواداران سرخ خوش نمی‌آید.

تکلیف ماشین‌سازی هم کاملا روشن است. سبزهای تبریزی اگرچه انگیزه شخصی برای برد در بازی‌های پیشرو ندارند اما از هیچ تلاشی برای موفقیت همشهری دریغ نخواهند کرد. حتی سرمربی و بازیکنان این تیم به وضوح در ماحبه‌های خود گفته‌اند دوست دارند تراکتورسازی قهرمان شود و بر هیچ کس پوشیده نیست برای تراکتور بازی خواهندکرد.

برنامه بازی‌های این تیم بسیار جالب است. ماشین سازی در 4 بازی از 5 بازی آخر خود برابر تیم‌های مدعی قرار می‌گیرد و باید دید موفق خواهندشد راه قهرمانی برادر بزرگتر خود را فراهم کنند یا نه ؟!

پرسپولیس؛ تیمی که سرنوشتش دست خودش است

پرسپولیس اکنون با 48 امتیاز در صدر جدول رده‌بندی قرار دارد و هواداران این تیم بسیار امیدوارند که این تیم در قهرمانی هت‌تریک کند.

برتری قرمزها نسبت به حریفان این است که آن‌ها به عنوان تیم صدرنشین سرنوشتشان در دست خودشان است و اگر بتوانند امتیازات لازم را کسب کنند بدون دغدغه قهرمان لیگ برتر می‌شوند.

البته نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که قرمزها برنامه به شدت فشرده‌ای دارند و تنها تیمی هستند که در سه جام حضور دارند. اتفاقی که ممکن است به قیمت از دست دادن قهرمانی لیگ برای آن‌ها تمام شود.

تراکتورسازی روی کاغذ بیش‌ترین شانس را دارد

شاگردان جورج لیکنز در نیم فصل دوم برابر استقلال، سپاهان و پدیده قرار گرفته‌اند و هر سه این تیم‌ها را شکست داده‌اند. با این اوصاف فقط با پرسپولیس بازی مستقیم دارند و این دیدار هم در تبریز برگزار می‌شود که می‌توانند با برد در آن بازی صدرنشین شوند.

تبریزی‌ها در 4 بازی از 7 بازی آینده خود میزبان هستند و امید زیادی دارند که بتوانند با حمایت هوادارانشان راه خود را به سوی اولین قهرمانی در لیگ برتر پیدا کنند.

تیم‌هایی که باید شرافتمندانه بازی کنند

همیشه با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی این نگرانی در بین اهالی فوتبال وجود داشته که تیم‌هایی که نتیجه بازی‌ها برایشان فرقی ندارد با تمام قوا وارد زمین شوند و به قول فوتبالی‌ها شرافتمندانه بازی کنند. باتوجه به رقابت جذاب تیم‌های بالای جدول این موضوع در این فصل نمود بیشتری پیدا می‌کند.

سپیدرود، پیکان، ذوب آهن، پارس جنوبی و استقلال خوزستان تیم‌هایی هستند که حداقل با دو مدعی قهرمانی دیدار خواهند کرد. باتوجه به اینکه احتمال قطعی شدن سقوط سپیدرود و خصوصا استقلال خوزستان قبل از هفته‌های پایانی زیاد است همه نگران کم شدن انگیزه این دو تیم برای بازی‌های پایانی هستند.

 تکلیف پیکان، ذوب‌آهن و پارس جنوبی هم که مشخص است. این سه تیم شانسی برای کسب سهمیه آسیا ندارند و از طرفی خطر سقوط هم آن‌ها را تهدید نمی‌کند و این موضوع ممکن است باعث شود با تمام قوا در بازی‌های پیش رو حاضر نشوند. این اتفاق در مورد ذوب‌آهن که در رقابت‌های آسیایی حضور دارد نمود بیشتری دارد چون ممکن است علیرضا منصوریان تصمیم بگیرد به ذخیره انرژی بازیکنانش برای دیدارهای آسیایی بپردازد.

رسیدن به امتیاز ۶۵ تضمین کننده قهرمانی

معمولا برای لیگ ایران چنین معیاری وجود دارد که اگر یک تیم از هر بازی میانگین ۲ امتیاز داشته‌باشد قهرمانی‌اش تضمین شده‌است اما باتوجه به کیفیت بالای لیگ امسال احتمالا تیم قهرمان بیشتر از ۶۰ امتیاز داشته باشد

برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس در مصاحبه‌اش اعلام کرده بود تیم قهرمان باید حداقل ۶۵ امتیاز داشته باشد.

البته به نظر نمی‌رسد چنین امتیازی برای قهرمانی نیاز باشد اما رسیدن به امتیازی نزدیک به ۶۵ حیاتی به نظر می‌آید

باتوجه به اینکه صدرنشین لیگ اکنون ۴۸ امتیاز دارد و ۷ بازی تا پایان فصل باقی مانده سپاهان و تراکتورسازی برای رسیدن به قهرمانی حداقل باید در ۵ بازی از ۷ بازی خود برنده باشند.

پرسپولیس باتوجه به ۲ امتیاز فاصله در صدر جدول ممکن است با ۴ برد هم بتواند قهرمان شود

کار برای استقلال و پدیده اما خیلی سخت است. این دو تیم حتی ممکن است با برد در تمام بازی‌های آینده خود هم قهرمان نشوند.

تیمی قهرمان است که در بازی‌های رودررو برنده باشد

بازی‌های مستقیم بین مدعیان همیشه در تعیین تیم قهرمان تاثیرگذار بوده‌اند و داستان این فصل نیست چیزی غیر از این نیست.

اگر استقلال و پدیده را باتوجه به فاصله زیاد آن‌ها نسبت به مدعیان فاکتور بگیریم جنگ اصلی برای قهرمانی بین سه تیم پرسپولیس، سپاهان و تراکتورسازی خواهد بود.

در این بین دو بازی تاثیر زیادی در تعیین قهرمان خواهند داشت بازی اول دیدار پرسپولیس - سپاهان در هفته بیست و هفتم و دیدار دوم بازی تراکتورسازی - پرسپولیس در هفته بیست و هشتم.

پرسپولیسی‌ها باتوجه‌ به اینکه نسبت به دو تیم دیگر امتیاز بیشتری دارند شاید به مساوی در این بازی‌ها هم رضایت داشته باشند اما تراکتورسازی و سپاهان اگر می‌خواهند بدون اما و اگر قهرمان شوند باید در بازی خود برابر تیم برانکو با برد از زمین خارج شوند.

شاید کار به تفاضل گل بکشد

احتمال اینکه اتفاق لیگ پانزدهم تکرار شود و تفاضل گل تیم قهرمان را مشخص کند بسیار زیاد است.

تیم‌های مدعی خصوصا سه تیم اول جدول یعنی پرسپولیس، تراکتورسازی و سپاهان در بازی‌های خود علاوه بر اینکه باید پیروز شوند قطعا نیم نگاهی به بهتر کردن تفاضل گل خود هم خواهند داشت زیرا از دست دادن جام به خاطر تفاضل گل کمتر بسیار دردناک خواهدبود. خصوصا برای پرسپولیسی‌ها که دو سال قبل این اتفاق را تجربه کرده‌اند

 

استقلال پرسپولیس تراکتورسازی تبریز سپاهان اصفهان پدیده شهر خودرو پدیده شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر