کد خبر: 744863 A

فاصله عرش تا فرش هافبک مغرور از دربی 85 تا به امروز؛

حالا چند ساعت پس از شکست استقلال تهران مقابل پرسپولیس فرصت طلایی که شماره 8 آبی‌ها از دست داده در خاطره‌ها ماندگار می‌شود و طرفداران این تیم به یاد خواهند داشت که چگونه فرصت صدرنشینی را از دست دادند.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، مسابقه هفته بیست و سوم لیگ برتر دیداری بود که استقلال و پرسپولیس و خیل عظیم طرفداران این دو تیم در آغاز سال جدید انتظار آن را می‌کشیدند. بازی حساس دو تیم در حالی قابل توجه‌تر از تمام رقابت‌های آنها در سال‌های اخیر داشت که استقلال تا صدر جدول که در اختیار پرسپولیس قرار داشت تنها دو امتیاز فاصله داشت و در صورت برتری در این مسابقه پس از مدت‌ها به رتبه اول ایران می‌رسید و بالاتر از رقیب دیرینه خود می‌ایستاد.

استقلال تهران که با مصدومیت طارق همام، محمد دانشگر، وریا غفوری و اللهیار صیادمنش پا با به این بازی گذاشته بود با گل دقیقه احمد نورالهی از حریف عقب افتاد و فشار حملات را روی دروازه حریف زیاد کرد. همکاری بازیکنان استقلال و ارسال پاس‌های کوتاه پشت محوطه جریمه پرسپولیس در نهایت منجر به خطای کمال کامیابی نیا روی فرشید اسماعیلی شد تا پس از کش و قوس‌های فراوان اشکان خورشیدی دستور به خطاب پنالتی بدهد و شانس به استقلالی‌ها رو کند.

در فاصله بازه زمانی که دوربین فیلمبرداری مسابقه منتظر تصمیم داور بود و بازیکنان دو تیم با یکدیگر درگیری داشتند، آیاندا پاتوسی که به عنوان بازیکن طراح استقلال در این مسابقه تلاش زیادی برای ایجاد فرصت گلزنی کرده بود توپ را در اختیار گرفت تا در غیبت وریا غفوری که در فصل جاری به عنوان پنالتی زن آبی‌ها شناخته می‌شد پشت توپ ایستاده و حساب کار را یک بر یک کند.

پاتوسی پس از اینکه توپ را در اختیار گرفت با هجوم اسماعیلی مواجه شد و بازیکن باانگیزه آبی پوشان با دخالت مهدی رحمتی که از دروازه خارج شده بود به دور از تصمیمات وینفرد شفر این موقعیت را به دست آورد تا با پنالتی گلزنی کند. طبق رسمی که در مسابقات فوتبالی اخیر دیده شده اسماعیلی تصمیم گرفت با ضربه چیپ دروازه علیرضا بیرانوند را باز کند که ناکام ماند و به یکباره آب سردی را به پیکر بازیکنان مشتاق استقلال و هواداران حاضر در ورزشگاه ریخت.

اسماعیلی تصمیم گرفت ضربه را مستقیم به تور دروازه حریف بچسباند اما با اعتماد به نفس فراوانی که تبدیل به غرور شده بود با یک ضربه محکم در حالیکه همه منتظر یک تصمیم منطقی و حساب شده بودند توپ را به از بالای دروازه به اوت فرستاد تا بهترین و حیاتی ترین موقعیت گلزنی در 45 دقیقه نخست استقلال و به تساوی رسیدن پیش از رفتن به رختکن به این شکل هدر برود.

نیمه دوم شفر بدون تغییر ترکیبش را روانه میدان کرد و در حالیکه بازیکنان این تیم از هر نظر برابر تیم حریف برتر بودند در نهایت با وجود حملاتی که شکل گرفت در روزی که سانترهای متدوامی روی دروازه پرسپولیس ارسال می‌شد استقلال با نتیجه یک بر صفر شکست خورد. در جریان این بازی فرشید اسماعیلی که در آخرین بازی لیگ برتر مقابل نساجی یکی از بهترین‌های استقلال بود هرگز نتوانست به روند خوبی برسد تا اشتباهش را جبران کند و دل هواداران را به دست بیاورد. همبازیان اسماعیلی هم به این شکل بازی را پیگیری کردند و انگیزه زیادی که در نیمه نخست از آنها دیده می‌شد دیگر وجود نداشت تا سه امتیاز حیاتی برای رسیدن به صدر جدول و در دست داشتن شانس زیاد برای عنوان قهرمانی کمرنگ‌تر شود.

نکته اصلی درباره پررنگ‌ترین اتفاق شهرآورد 89 این بود که شفر اعلام کرد هرگز قرار نبوده اسماعیلی پنالتی را بزند! شفر در نشست خبری در این خصوص گفت: "من نمی‌دانم رحمتی به پاتوسی و اسماعیلی چه گفت. من نمی‌توانم به وسط زمین بروم و به بازیکنم بگویم که تو پنالتی را باید بزنی. قرار بود پاتوسی پنالتی را بزند، اما اسماعیلی توپ را از او گرفت و پنالتی را زد، در حالی که قرار بود پاتوسی پنالتی را بزند. این مسائل را هم ما باید در جلسات خودمان حل کنیم نه در مصاحبه."

همین چند جمله کافی است تا غرور و عدم پیروی از دستور سرمربی را توسط فرشید اسماعیلی نشان بدهد و البته سه امتیاز مهمی که به راحتی پرسپولیس در اختیار گرفت و فاصله با استقلال را به عدد 5 رساند.

ماجرای اشتباهات ضربات پنالتی برای استقلال در سال گذشته هم با حضور اسماعیلی و حذفی تلخ همراه شده بود. استقلال که از بازی مقابل سایپا در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی تمرکزش را روی لیگ برتر بیشتر کرده بود در آن مسابقه هم با حضور اسماعیلی و ضربه پنالتی او شانس رسیدن به مرحله بعد و یک پیروزی بزرگ را از دست داده بود. بازی با نتیجه دو بر دو به پایان رسیده بود و پس از تداوم همین نتیجه در وقت‌های اضافه این ضربات پنالتی بود که مشخص می‌کرد کدام تیم به دور بعدی می‌رود. سایپا در این ضربات با نتیجه سه بر یک به برتری رسیده بود. آرمین سهرابیان موفق شد تنها گلزن ضربات پنالتی برای استقلال باشد و مهدی قائدی، روح اله باقری و فرشید اسماعیلی موفق به گشودن دروازه منادی نشدند. آخرین ضربه پنالتی را اسماعیلی به ثمر رسانده بود که اگر گل می‌شد شانس صعود استقلال زنده باقی می‌ماند.

حالا استقلال و پرسپولیس 5 امتیاز در جدول رده بندی با یکدیگر فاصله دارند و اسماعیلی فرسنگ‌ها از هافبکی که در شهرآورد هشتاد و چهارم گلزنی کرده بود، فاصله دارد. تیم شفر برای ادامه مسابقات کماکان شانس رسیدن به صدر جدول را پیش رو خود می‌بیند اما افسوس این مسابقه و اتفاق فراموش نشدنی دربی 89 با طرفداران این تیم باقی می‌ماند که فرصت بی نظیر برای رسیدن به صدر جدول را به راحتی از دست دادند.

استقلال تهران فرشید اسماعیلی دربی 89
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر