کد خبر: 743708 A

به بهانه دیدار نوروزی استقلال و پرسپولیس؛

پرسپولیس و استقلال شش بار در نوروز به مصاف هم رفته‌اند.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، دربی پایتخت یا همان دیدار میان دو تیم استقلال و پرسپولیس حساس‌ترین بازی هر فصل فوتبال ایران محسوب می‌شود که همواره از چند هفته قبل تا چند هفته پس از آن شاهد اهمیت این دیدار در سطح جامعه و برای فوتبالدوستان سراسر کشور هستیم.

برگزاری این دیدار در اولین روزهای سال و در تعطیلات نوروزی اتفاق جالبی است که به نوروز ایرانیان حال و هوای کاملاً فوتبالی می‌دهد.

دربی 89 پایتخت هم طبق اعلام سازمان لیگ روز شنبه 10 فروردین‌ماه برگزار خواهد شد که هفتمین دیدار نوروزی دو تیم است و به همین بهانه به بررسی 6 دیدار قبلی دو تیم در تعطیلات پرداخته‌ایم:

 

شروع با نوروز

255585_993

نکته جالب درباره دربی های استقلال و پرسپولیس این است که اولین دربی تاریخ هم در ایام نوروز برگزار شد. وقتی که سال 1347 در شانزدهمین روز از فروردین اولین تساوی دو تیم که اتفاقا بدون گل بود در کارنامه بازی‌های شان رقم خورد.

 

اولین و آخرین برد نوروزی پرسپولیس

337056_549

دومین دربی نوروزی دربی شماره 10 دو تیم بود که سوم فروردین 51 برگزار شد. در این بازی دو گل از صفر ایرانپاک و حسین کلانی باعث شد قرمزها دربی را با برتری به سود خودشان به پایان برسانند. این اولین و آخرین باری بود که پرسپولیس در عید موفق به شکست استقلال شد.

 

بدون گل در سومین دیدار نوروزی

7 فروردین سال 1366 دو تیم برای بیست و نهمین بار به مصاف هم رفتند که این بازی گلی در پی نداشت و با تساوی صفر - صفر به پایان رسید. این دیدار در چهارچوب رقابت‌های جام باشگاه‌های تهران بود.

 

دیدار دوباره بعد از 20 سال

5160443

چهارمین دربی نوروزی با فاصله 20 ساله با دربی سوم انجام شد. سال 1386 هم دو تیم یکبار دیگر در دهمین روز از عید نوروز به مصاف هم رفتند. این دربی در شرایطی با تساوی 1-1 به پایان رسید که دو بازیکن به اصطلاح یاغی برای تیم های شان گلزنی کردند. علی علیزاده که سابقه بازی برای پرسپولیس را داشت در این مسابقه دروازه تیم سابقش را باز کرد و علیرضا نیکبخت هم با لباس پرسپولیس به تیم سابقش یعنی استقلال گل زد. حضور علی انصاریان به عنوان یکی دیگر از پرسپولیسی های سابق در ترکیب استقلال هم از نکات ویژه بازی بود.

 

دور روز بعد از تعطیلات

5160442

مرسوم است که دوران عید نوروز را از اول تا 13 فروردین در نظر می‌گیرند ولی بعضا به دلیل شرایط تقویمی این تاریخ تا چند روز بعد از آن هم ادامه دارد. مثل سال جاری که 13 فروردین روز سه‌‌شنبه است و به دلیل تقارنش با آخر هفته تا روز 16 فروردین ادامه دارد. در سال 1387 و در روز پانزدهم در حالیکه استقلال و پرسپولیس در دربی 63 با گل های امید روانخواه برای آبی ها و محسن خلیلی برای قرمزها به تساوی رسیده بودند، دو تیم بار دیگر با گلزنی همین دو بازیکن تساوی 1-1 را تجربه کردند. این دربی در نهایت با خاطره‌ای خوش در ذهن پرسپولیسی ها ثبت شد. چراکه شاگردان قطبی در انتهای فصل به قهرمانی لیگ رسیدند.

 

هشت سال پیش در چنین روزی

5160444

ششمین و آخرین دربی نوروزی سرخابی‌ها تا پیش از این مربوط سال 1390 است که این بازی هم درست مثل امسال در دهمین روز ماه فروردین برگزار شد. در حالیکه پرسپولیسی ها بازی قبلی را 2-1 برده بودند، شاگردان پرویز مظلومی با تک گل آرش برهانی پیروز دربی 70 شدند و انتقام خودشان را از حریف سنتی گرفتند. در این مسابقه صحنه مشکوک به پنالتی در محوطه جریمه استقلال روی غلامرضا رضایی باعث شد علی دایی و هواداران پرسپولیس اعتراض شدیدی به داوری داشته باشند.

 

آمار کلی

دو تیم در مجموع تاکنون شش بار در ایام نوروز به مصاف هم رفته‌اند که سهم هر یک از دو تیم یک برد بوده و چهار بازی هم با تساوی به پایان رسیده است.

پرسپولیس لیگ برتر فوتبال استقلال تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر