کد خبر: 739086 A

با بازگشت تدریجی ماهینی

مهدی شیری یکی از بازیکنان اصلی برانکو در بازی‌های گذشته بوده و جدال با السد یکی از سخت‌ترین بازی‌های اوست.

به گزارش ایلنا، مهدی شیری مدافع راست فیکس و بدون جانشین این هفته‌های پرسپولیس که با تیم نفت‌تهران سابقه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دارد احتمالا در بازی با السد دشوارترین روز فوتبالی‌اش را تجربه خواهد کرد. شیری که در هر 9 بازی اخیر پرسپولیس ثابت بوده (5 بازی لیگ برتر، دو مسابقه در جام حذفی و یک دیدار در لیگ قهرمانان آسیا) و با ثبت 840 دقیقه بازی بیشتر از تمام همبازیانش طی این 9 دیدار بازی کرده و قاعدتا باید خسته‌تر از بقیه باشد، سه‌شنبه شب کار دشواری مقابل دو بازیکن برتر فوتبال قطر خواهد داشت.

مهدی شیری در این بازی مقابل اکرم عفیف هافبک چپ تکنیکی و سریع السد قرار خواهد گرفت که با 10 پاس گل در جام ملت‌های آسیا کولاک کرد و یکی از ارکان قهرمانی عنابی‌ها در آن مسابقات بود. عفیف که در سال 2018 مرد سال فوتبال قطر شد استارت‌های انفجاری وحشتناکی دارد اما در سه دیدار اخیر مقابل پرسپولیس کاری از پیش نبرده است.

پشت سر او در دفاع چپ السد، عبدالکریم حسن مدافع بلند قامت و گلزنی بازی می‌کند که مرد سال فوتبال آسیا شد و در جام ملت‌ها نیز ثابت کرد لیاقت کسب این عنوان را داشته است. مدافعی که زیاد نفوذ می‌کند و از لحاظ فیزیکی می‌تواند چالش بزرگی برای شیری ایجاد کند. هر چند عفیف در جریان بازی‌های السد به صورت متوالی جای خود را با حسن الهیدوس عوض می‌کند و به جناح راست می‌رود اما همکاری این دو بازیکن و کارهای ترکیبی‌شان با ژاوی می‌تواند مهدی شیری را در معرض آزمون فوق‌العاده دشواری قرار بدهد که شاید تا اینجای فوتبالش تجربه نکرده باشد.

شیری در 9 بازی انجام داده برای پرسپولیس به صورت نسبی از استانداردهای کافی به‌عنوان یک مدافع راست بهره‌مند بوده است. او در دفاع با وجود قامت کوتاهش و ضعف در شیفت کردن به میانه خط دفاع برای پوشش فضای پشت سر مدافع نزدیک به خود، در بازگشت‌ها و توپگیری‌ها موفق عمل کرده و اشتباه بزرگی مرتکب نشده. مهدی شیری در حمله نیز بعضا در کارهای ترکیبی موفق عمل کرده و با اینکه هافبک‌های روی دستش مدام تغییر می‌کنند و برانکو هنوز موفق به زوج سازی در این جناح نشده حضور فعالی در نیمه زمین حریفان داشته و چنانچه ارسال‌های دقیق‌تر و هدفمندتری داشته باشد برای پرسپولیس در فاز حمله هم بازیکن تاثیرگذارتری خواهد بود.

شیری طی یک ماه گذشته و از زمان رسمیت یافتن به‌عنوان بازیکن پرسپولیس، بی‌رقیب‌ترین مهره این تیم بوده چرا که ماهینی مصدوم بود و مدافع راست دیگری در جمع سرخ‌ها وجود نداشت اما حالا شماره 17 سرخ‌ها نفس گرم مدافع بوشهری و باتجربه تیمش را پشت سر خود حس می‌کند.

حسین ماهینی با وجود تمام انتقادهایی که بعضا به او می‌شد همواره از سطح استاندارد لازم، بخصوص در فاز دفاع برخوردار بوده و نمایش‌های متوسط رو به بالایی ارائه می‌داد. از طرفی با توجه به اینکه او بزرگتر تیم و کاپیتان دوم به حساب می‌آید از موقعیت مناسبی نزد برانکو سود می‌برد. برانکو از ماهینی در پست‌های مختلف بازی گرفته و غیر از وجه کاپیتانی و تجربه‌اش به خاطر عنصر فداکاری و گوش به فرمان بودن (که باعث خط خوردنش از تیم ملی شد) روی شماره 13 حساب ویژه‌ای باز خواهد کرد. بنابراین کار برای شیری در پرسپولیس فوق‌العاده دشوارتر هم خواهد شد.

با توجه به قرار گرفتن نام ماهینی در لیست بازی با السد، حالا شیری می‌داند اگر حتی هم‌پستی نامدارش در بازی با السد به نیمکت هم نرسد از بازی با سپیدرود کم کم وارد ترکیب خواهد شد و بعید نیست در دربی 10 فروردین به ترکیب اصلی برسد. پس شیری در دوحه فرصت این را خواهد داشت تا در این آزمون ترسناک به برانکو ثابت کند می‌تواند در بازگشت ماهینی با او هم رقابت کند و سر جایش بماند.

سه‌شنبه شب چنانچه شیری از برانکو و هواداران پرسپولیس در مقابل آن خط حمله آتشین السد نمره قبولی بگیرد و مقابل عفیف و هم‌تیمی‌هایش اشتباه نکند، ماهینی در بازگشت به شرایط مسابقه هم باید منتظر یک رقابت سخت باشد. درست مثل آنچه طی سه فصل گذشته با رامین رضاییان و صادق محرمی داشت. آیا شیری پتانسیل وارد شدن به چنین رقابتی را دارد؟

 

پرسپولیس مهدی شیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر