کد خبر: 738587 A

دستنوشته‌های منتشر شده از سوی حسین هدایتی در جلسه دادگاه بیش از آنکه حاصل تیزبینی و شکار عکاسان باشد به نظر می‌رسد از یک اراده برای رسانه‌ای شدن برخوردار بوده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، این روزها بحث رسیدگی به اتهامات مالی چند بدهکار دانه درشت بانکی در صدر اخبار رسانه‌هاست و حسین هدایتی به واسطه شهرتی که در طول این چند ساله اخیر با فعالیت‌های فوتبالی خود بدست آورده بیش از دیگران در رسانه‌ها مورد توجه واقع شده و اخبارش بیش از سایرین توسط مردم دنبال می‌شود.

هدایتی در سومین جلسه دادگاه خود مثل همیشه بی آنکه قصوری متوجه خود بداند همچنان سعی دارد با مایه گذاشتن از مردم و تحریک افکار عمومی به سود خود بهره برداری کند و در قبال حکم سنگین احتمالی که انتظارش را می‌کشد راه فراری بیابد.

وی که در جلسه قبلی خود تهدید کرده بود در صورتی که حکمی علیهش صادر شود هواداران میلیونی‌اش را به خیابان می‌کشاند، در جلسه اخیر تصاویری از دستنوشته‌هایش منتشر شده که در آن درخواست کمک از سوی مردم برای رهایی از ابهامات مطرح شده است.

تصاویری که در نگاه اول شکار تصویربرداران باهوش و تیزبین را به ذهن می‌رساند ولی با توجه به مضمون نوشته‌ها بعید نیست که تعمدی در رسانه‌ای شدن مطالب روی کاغذ وجود داشته باشد و هدایتی سعی کرده بدون برزبان آوردن یک سری صحبت‌ها آن را به گوش رسانه‌ها و مردم برساند.

در این نوشته‌ها از سوی هدایتی عنوان شده: «بزرگترین گلریزان تاریخ ایران به صورت قرض‌الحسنه را خواهم گرفت و فوراً تسویه‌حساب می‌کنم. 5 میلیون پرسپولیسی با نفری 1000 تومان بدهی من را تسویه می‌کنند. ولی لازم نیست خودم تسویه می‌کنم.»

در اینجا چند نکته وجود دارد که قابل بحث است.

اول اینکه مبلغ بدهی هدایتی طبق چیزی که عنوان شده به مراتب بیشتر از 5 میلیاردی است که او قصد دارد با گلریزان جمع کند.

نکته بعدی به کمک طلبیدن هواداران پرسپولیس است. لابد هدایتی پیش خود فکر می‌کند بابت هزینه‌هایی که در طول این سال‌ها به عنوان کمک به پرسپولیس پرداخت کرده حالا وقت جبران آن از سوی هواداران میلیونی این تیم است ولی اگر قرار بر این است که مخارج پرسپولیس توسط مردم به صورت مستقیم پرداخت شود چه نیازی به واسطه‌هایی مثل هدایتی بوده است؟

واقعاً اگر قرار است هواداران پرسپولیس هزینه‌ای بابت طرفداری خود متحمل شوند، خارج کردن هدایتی از بند واجب‌تر است یا کمک به حال و روز کنونی این تیم که درگیر مشکلات عمده مالی است و بارها صدای بازیکنان را درآورده و حتی تاثیرش را روی نتایج تیم گذاشته است؟

آیا بستن پرونده بدهی‌های پرسپولیس باید بر فرض دست به جیب شدن هواداران اولویتشان باشد یا پرداخت بدهی حسین هدایتی؟

نکته دیگر این است که اگر واقعاً هم پرسپولیس را وامدار هدایتی بدانیم و بپذیریم حالا وقت تلافی است، چه میزان از مبلغ هنگفتی که به عنوان بدهی هدایتی از آن یاد می‌شود واقعا در طول این سال‌ها خرج فوتبال و پرسپولیس شده است؟ اگر هدایتی در معادلات اقتصادی خود شکست خورده و توانایی بازپرداخت وام‌های کلانش را ندارد چرا باید مردم و هواداران پرسپولیس پاسخگوی آن باشند؟

مساله دیگر در اینجا توهم محبوبیتی است که هدایتی به شدت درگیر آن است و در هر دو جلسه اخیر دادگاه خود آن را نشان داده است. ابتدا به خیال اینکه 1.2 میلیون فالوئر اینستاگرامی او حاضرند به خاطرش به خیابان ریخته و تحصن کنند و حالا که انتظار دارد 5 میلیون نفر هرکدام 1000 تومان برایش خرج کنند.

اینکه فضای مجازی در کشور ما و میان مردم بسیار فراگیر شده و گستره جمعیتی زیادی را در بر گرفته است و زمان زیادی از آنها می‌گیرد باعث شده علاقه‌مندی به دنبال کردن تعداد زیادی از شخصیت‌ها شکل بگیرد و تعداد دنبال‌کنندگان سلبریتی‌های عرصه‌های مختلف به شکل فزاینده بالا رفته است ولی این اتفاق نباید توهم محبوبیت در آنها ایجاد کند. نمونه بارزش خواننده زیرزمینی‌ای است که چند برابر هدایتی فالوئر داشت ولی ورودش به عرصه‌های مختلف از جمله سیاست نشان داد که تعداد دنبال کنندگان لزوماً به منزله محبوبیت نیست.

در پایان به این نکته باید اشاره کرد که کشور ما وضعیت اقتصادی سختی را سپری می‌کند و تعداد زیادی از جمعیت مردم کشورمان با مشکلات مالی شدیدی دست و پنجه نرم می‌کنند و نزدیک شدن به سال نو این سختی و ناراحتی را بیشتر کرده است. در چنین شرایطی اخباری که در مورد بدهی‌های بانکی و اختلاس‌ها منتشر می‌شود بیش از همیشه و شرایط عادی مردم را ناراحت می‌کند و در چنین شرایطی درخواست کمک به حسین هدایتی بیشتر شبیه یک شوخی است.

چه بسا یک بخشی هرچند کوچک از مسببان وضعیت کنونی اقتصاد جامعه ایران امثال حسین هدایتی و بدهی‌های هنگفت بانکی آنهاست و انتظار واقعی مردم نه مماشات با چنین افرادی بلکه برخورد جدی و با آنها و جلوگیری از تکرار چنین مواردی که باعث تولید بدهکاران کلان بانکی می‌شود است.

پرسپولیس حسین هدایتی لیگ برتر فوتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر