کد خبر: 737257 A

کار سخت نمایندگان ایران در آسیا

فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا در حالی آغاز شده‌است که به نظر می‌رسد تیم‌های ایرانی کار سختی برای درخشش در این رقاب‌ها دارند.

به گزارش ایلنا، پرسپولیس فصل گذشته به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید و تنها یک قدم تا پایان انتظار 26 ساله قهرمانی تیم‌های ایرانی فاصله داشت، ولی مغلوب کاشیما آنتلرز شد. هواداران پرسپولیس امید داشتند این تیم که در دو فصل گذشته به ترتیب به نیمه نهایی و فینال لیگ قهرمانان رسیده، این بار بتواند قهرمان شود، ولی به نظر می‌رسد فتح این جام برای پرسپولیس و سایر نمایندگان ایران خیلی سخت باشد.

در سال‌های گذشته رقیبان آسیایی برنامه دقیقی برای بالا بردن کیفیت‌ فنی‌شان داشته‌اند. رسانه‌ها بارها به راهکارهای این باشگاه‌ها که شامل تقویت زیرساخت‌ها، تیم‌های پایه و استخدام مربیان و بازیکنان خارجی است، اشاره کرده‌اند. تدابیر رقیبان مدتی است به بار نشسته و آرام آرام در حال فاصله گرفتن از تیم‌های ایرانی هستند. باشگاه‌های ایرانی هم در این سال‌ها مسیر خوبی را در پیش گرفته‌اند، ولی نرخ پیشرفت آنها کمتر از رقیبان غرب و شرق بوده.

اگر پرسپولیس فصل گذشته توانست به فینال برسد، این بار حتی صعودش از گروه هم قطعی نیست. پرسپولیس که فصل گذشته با وجود محرومیت نمایش فوق‌العاده‌ای داشت، با اضافه شدن بازیکنان جدید هنوز به انسجام نرسیده و نتوانسته کیفیت قبلی را تکرار کند.

 پاختاکور در روز اول توانست در تهران از تیم برانکو امتیاز بگیرد و به نظر می‌رسد این آسان‌ترین بازی سرخپوشان باشد. السد قطر و الاهلی عربستان حریفان سرسخت‌تری به نظر می‌رسند و امتیاز گرفتن از آنها آسان نخواهد بود.

استقلال که در نیم‌فصل دوم موفق‌ترین تیم لیگ برتر بوده در سخت‌ترین گروه ممکن لیگ قهرمانان است، حتی سخت‌تر از پارسال. الهلال که فصل قبل نتوانست از گروهش صعود کند با سرمربی و ستاره‌های جدید برای انتقام آمده. الدحیل که برای تنها دو بازیکن خارجی جدید تیمش، ناکاجیما و بن‌عطیه 45 میلیون یورو خرج کرده، با تکیه بر این ستارگان و البته ملی‌پوشان قطری یکی از مدعیان جدی قهرمانی است. استقلال هرچند در دوحه نمایش پراشتباهی داشت، ولی به سختی می‌توان تصور کرد که سایر تیم‌ها هم بتوانند در خانه الدحیل مقابل این تیم مقاومت کنند.

العین که عمر عبدالرحمان را از دست داده، شاید آسان‌ترین همگروه استقلال باشد، ولی فراموش نکنیم که آبی‌پوشان سال گذشته در دو بازی رفت و برگشت مقابل این تیم متوقف شدند و دو سال قبل هم در امارات شکست سنگینی را تجربه کردند.

ذوب‌آهن نسبت به دو تیم تهرانی قرعه آسان‌تری دارد، ولی این تیم در دو فصل گذشته اکثر بازیکنان اصلی‌اش را از دست داده و شرایط خوبی ندارد. از طرفی ذوب در لیگ برتر نزدیک منطقه سقوط است و منصوریان، سرمربی این تیم در مصاحبه اخیرش گفت که آنها ترجیح می‌دهند روی مسابقات داخلی تمرکز کنند.

در طرف دیگر جدول هم تیم‌های شرق آسیا دست‌کمی از مدعیان غربی ندارند. شاندونگ با ملی‌پوش سابق ایتالیا، گراتزیانو پله و مروان فلاینی در مسابقات شرکت کرده و ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها هم با تیم‌های آماده‌ای وارد تورنمنت شده‌اند.

اگر در سال‌های گذشته صعود از گروه برای تیم‌های ایرانی تقریبا در دسترس بود، این بار آنها از همان شروع وارد شیب تندی شده‌‌اند و به نظر می‌رسد رسیدن به قله شبیه یک ماموریت غیرممکن باشد.

 

استقلال لیگ قهرمانان آسیا ذوب‌آهن اصفهان پرسپوبیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر