کد خبر: 736756 A

ثبت یک انتقال غیرقانونی دیگر

زیه دیاباته بازیکن دفاع چپ ساحل عاجی که سابقه کاپیتانی تیم ملی امید این کشور را دارد به فولاد پیوسته اما به نظر می‌رسد این انتقال غیرقانونی باشد.

به گزارش ایلنا، فولاد بازیکن جدیدی برای تقویت سمت چپ خط دفاع خود جذب کرده. بازیکنی اهل ساحل‌عاج به نام زیه دیاباته. بازیکنی 30 ساله که سال‌ها در لیگ‌های مختلفی چون رومانی، فرانسه و بلژیک بازی کرده و حالا برای حضور در فولاد به ایران آمده. نکته جالب اما انتقال غیرقانونی دیاباته به فولاد است. او در فرانسه بازی کرده، آن‌هم دو هفته پس از پایان نقل و انتقالات. دیاباته در ترکیب چائورای قرار گرفته و 90 دقیقه برای این تیم بازی کرده. هیچ تبصره و ‌بندی وجود ندارد. 13 بهمن‌ماه مهلت نقل و انتقالات تمام شده و دیاباته 27 بهمن‌ماه برای باشگاه چائورای مقابل مونت‌موریلون بازی کرده. آیا انتقال او به فولاد قانونی است؟

 فولاد بعد از حضور قطبی، تقویت نقاط ضعف را در دستور کار قرار داده و بازیکنان جدیدی جذب کرده. ابتدا مسی، مهاجم کامرونی از لیگ دو چین به اهواز آمد و سپس نوبت به یک هافبک ژاپنی رسید تا پیراهن فولاد را در نیم‌فصل دوم لیگ هجدهم بر تن کند. این دو بازیکن در بازی‌های اخیر در ترکیب فولاد قرار گرفته و برای این تیم به صورت رسمی به میدان رفته‌اند.

بعد از این دو بازیکن، حالا نوبت به تقویت سمت چپ خط دفاعی فولاد رسیده. عارف آغاسی که در تیم امید هم عضویت دارد، دفاع چپ فولاد در بازی‌های اخیر بوده.

بازیکن جوانی که مدتی را در تراکتورسازی گذراند اما حالا به فولاد برگشته تا در تیم سابق خود بازی کند. پست اصلی آغاسی دفاع مرکزی است اما قطبی از او در کناره خط دفاع استفاده کرده و البته او هم بازی ضعیفی به نمایش نگذاشته. با این حال افشین قطبی مدافع چپ جدید جذب کرده که از لیگ فرانسه راهی فولاد شده است.

نام دفاع چپ جدید فولاد، زیه دیاباته است. یک بازیکن 30 ساله با قامتی در حدود 167 سانتیمتر که بازی در لیگ‌های مختلفی را تجربه کرده. دیاباته در نخستین فعالیت حرفه‌ای خود فصل 2009-2008 پیراهن دیناموبخارست- مشهورترین باشگاه رومانی- را پوشید و 4 فصل برای این تیم بازی کرد.

ماحصل حضور درخشان دیاباته در دیناموبخارست، انتقال به لوشامپیونا بود. باشگاه دیژون در بالاترین سطح فوتبال باشگاهی در فرانسه، فصل 2012-2011 این بازیکن را جذب و در 14 بازی و به مدت 1010 دقیقه از او استفاده کرد.

بعد از 3 فصل بازی در دیژون، باشگاه بعدی دیاباته استانداردلیژ در ژوپیلرلیگ بلژیک بود. باشگاهی مشهور که فقط یک فصل از حضور دفاع چپ اهل ساحل‌عاج بهره برد تا دیاباته به فرانسه برگردد و دوباره پیراهن دیژون را این بار در لیگ دو بر تن کند.

خنت بلژیک، دیژون فرانسه، آژاکسیو در لیگ دو فرانسه، نیمس در لیگ دو فرانسه و نیورت باشگاه‌های بعدی دیاباته بودند. بازیکنی که انگار علاقه وافری به حضور در این کشور اروپایی داشت.

نیورت باشگاهی بود که در لیگ دو فرانسه حضور داشت. زیه دیاباته اما نتوانست به ترکیب اصلی این تیم برسد و به ناچار در تیم دوم باشگاه به میدان رفت.

تیم دوم در لیگ 5 حضور داشت. دیاباته برای این تیم به میدان رفت و البته در سال 2019 باشگاه جدیدی را برای ادامه فوتبال خود انتخاب کرد. باشگاهی به نام چائورای که آن هم در سطح پنجم فوتبال باشگاهی در فرانسه حضور داشت.

زیه دیاباته قبل از امضای قرارداد با فولاد، برای چائورای به میدان رفت و شماره 6 این تیم را نیز پوشید. او یک بار در ترکیب چائورای قرار گرفت که این تیم با نتیجه یک بر صفر مونت‌موریلون را شکست داد. این بازی از هفته شانزدهم لیگ NA3 که همان سطح پنجم فوتبال باشگاهی در فرانسه است انجام شد و دیاباته نیز 90 دقیقه در ترکیب چائورای حضور داشت. دیداری که روز 16 فوریه 2019 در ورزشگاه مونیسیپال و به میزبانی باشگاه چائورای برگزار شد.

نقل و انتقالات نیم‌فصل لیگ هجدهم از تاریخ 16 دی‌ماه آغاز شد و در روز 13 بهمن‌ماه به پایان رسید. 16 فوریه 2019، 27 بهمن‌ماه 1397 است. یعنی زیه دیاباته 14 روز بعد از پایان مهلت نقل و انتقالات لیگ برتر برای باشگاه چائورای در فرانسه به میدان رفته و در یک بازی رسمی پیراهن این تیم را پوشیده. بنابراین انتقال او به فولاد و حضور او در ترکیب این تیم- در نیم‌فصل دوم- غیرقانونی و خلاف مقررات سازمان لیگ است.

دیاباته که سال 2014 و توسط هروه رنار- سرمربی فعلی تیم ملی مراکش- به تیم ملی ساحل‌عاج دعوت شد و با پیراهن شماره 8 این تیم مقابل آفریقای‌جنوبی هم بازی کرد، نمی‌تواند پیراهن فولاد را بپوشد و برای این تیم بازی کند.

درباره این بازیکن که از یک لیگ اروپایی- هر چند دسته 5 – به لیگ برتر آمده، مشکلی بابت دعوت به تیم ملی وجود ندارد اما او بعد از پایان مهلت نقل و انتقالات فوتبال ایران در فرانسه بازی کرده و همین مانع بزرگی برای رسمی شدن انتقالش به فولاد است.

درباره ماجرای زیه دیاباته، هیچ بند و تبصره‌ای هم پذیرفتنی نیست. او در بازه زمانی 16 دی تا 13 بهمن قرارداد خود را با چائورای فسخ نکرده و حتی دو هفته بعد با پیراهن این تیم در فرانسه و در یک بازی رسمی به میدان رفته.

این یعنی انتقال دیاباته به فولاد و لیگ ایران غیرقانونی است و او نمی‌تواند کارت بازی خود را از سازمان لیگ دریافت کند. مگر اینکه اتفاق جدیدی رخ بدهد که به هیچ‌وجه قابل‌قبول نخواهد بود.

فولاد خوزستان لیگ برتر فوتبال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر