کد خبر: 736744 A

داوری ایران در مسیر سقوط

اشتباهات تأثیرگذار داوری در مسابقات لیگ برتر، بارها و بارها مورد اعتراض تیم‌ها، سرمربیان و بازیکنان آنها قرار گرفته است اما این اعتراض‌ها چیزی جز برخورد طلبکارانه کمیته و دپارتمان داوری را در پی نداشته‌ است.

به گزارش ایلنا، آخرین واکنش‌ها به اعتراض باشگاه‌ها نسبت به داوری‌های ضعیف لیگ برتر این بود که قرار شد باشگاه‌هایی که علیه داوری رقابت‌ها بیانیه صادر می‌کنند را به کمیته انضباطی ارجاع دهند. حالا بررسی کارشناسی داوری یک هفته از رقابت‌های لیگ، نشان از 13 اشتباه تأثیرگذار داوری در مسابقات دارد. تعداد اشتباهاتی که کم نیستند و نمی‌توان به بهانه جایزالخطا بودن انسان به راحتی از کنارشان گذشت. به‌عنوان مثال در مسابقه این هفته پرسپولیس 3 اشتباه تاثیرگذار رخ داد. تصمیم داور در اعلام خطای پنالتی که علیپور آن را به بیرون زد، صحیح نبود اما بعد از آن هم یک پنالتی روی سروش رفیعی را نادیده گرفت. همچنین مدافع نفت آبادان را باید از زمین مسابقه اخراج می‌کرد که نکرد. در بازی استقلال هم طبق نظر کارشناس داوری برنامه نود، یک پنالتی باید به نفع فولاد اعلام می‌شد. عجیب است که علی‌رغم همه صحبت‌هایی که درباره اشتباهات داوری و قضاوت‌های ضعیف در لیگ برتر می‌شود اما باز هم اقدامی اساسی در جهت ارتقای سطح داوری صورت نمی‌گیرد. در حالی که بحران داوری این روزها به یکی از اساسی‌ترین بحران‌های لیگ تبدیل شده و تیم‌ها امیدوارند با ورود VAR این مشکلات برطرف شود. هرچند که بعید است این حجم از مشکلات داوری با VAR برطرف شود. نوید مظفری، کارشناس داوری صحنه‌های بحث‌برانگیز داوری هفته بیستم را یک به یک بررسی کرده و به اشتباهات تأثیرگذار داوری اشاره کرده است:

 

پرسپولیس یک - نفت آبادان صفر

 داور: رضا مهدوی

پنالتی پرسپولیس اشتباه بود و مجدمی مدافع نفت توپ را زد و خطایی روی ترابی انجام نشد. تکل بغلانی مدافع نفت روی سروش رفیعی در محوطه جریمه خطای واضح بود و باید پنالتی اعلام می‌شد که نشد. تکل شدید هخامنش در دقیقه 81 روی پای علیپور باید با کارت زرد دوم و کارت قرمز بازیکن نفت جریمه می‌شد که نشد.

 

نفت مسجدسلیمان 2 - نساجی 2

 داور: محمدحسین ترابیان

برخورد پای گولسیانی به صورت مهاجم نفت واضح است و باید پنالتی اعلام می‌شد که نشد. حامد لک به دلیل انداختن توپ به زمین از روی نیمکت و تلف کردن وقت کارت قرمز گرفت که باید اخطار می‌گرفت.

 

تراکتورسازی 2 - سپاهان صفر

 داور: اشکان خورشیدی

خطای منجر به ضربه کاشته و گل تراکتورسازی اشتباه بود و مسعود شجاعی خودش را به حامد بحیرانی زد. پنالتی تراکتورسازی اشتباه بود و استوکس بدون اینکه کیانی پایش را بزند خودش را انداخت و به دلیل شبیه سازی باید کارت زرد می‌گرفت.

 

فولاد یک - استقلال 3

 داور: مهدی سیدعلی

برخورد توپ بیت‌سعید به دست وریا غفوری در محوطه جریمه استقلال پنالتی بود که اعلام نشد.

 

سپیدرود یک - استقلال خوزستان 2

 داور: محمدحسین زاهدی‌فرد

خطای منجر به ضربه آزاد و گل سپیدرود اشتباه بود و مدافع استقلال خوزستان روی محمد غلامی خطایی نکرد. سرنگونی شنانی مهاجم سپیدرود در محوطه جریمه خطا بود و پورحمیدی دروازه‌بان استقلال خوزستان پایش را روی پای بازیکن سپیدرود گذاشت که پنالتی بود و اعلام نشد.

 

پیکان صفر - پدیده صفر

 داور: محمدرضا اکبریان

 گل عبدا... حسینی بازیکن پدیده به اشتباه آفساید اعلام شد.

 

پارس جنوبی صفر - سایپا صفر

 داور: پیام حیدری

پنالتی سایپا اشتباه بود و از سوی شهرام گودرزی روی ناصری بازیکن سایپا خطایی نشد.

 

ذوب‌آهن صفر - ماشین‌سازی صفر

 داور: مهدی مرجانزاده

برخورد مظاهری دروازه‌بان ذوب‌آهن در آستانه محوطه جریمه با فرید کریمی مهاجم ماشین‌سازی خطا بود اما بیرون یا داخل بودن خطا قابل تشخیص نیست.

 

لیگ قهرمانان آسیا اشتباهات داوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر