کد خبر: 736190 A

نگاهی به 32 مربی حاضر در لیگ قهرمانان

دو مربی از سه مربی تیم‌های حاضر در رقابت‌های لیگ قهرمانان علاوه بر اروپایی بودن در میان مسن‌ترین مربیان این دوره از رقابت‌ها قرار دارند.

به گزارش ایلنا،دو مربی از سه مربی تیم‌های حاضر در رقابت‌های لیگ قهرمانان علاوه بر اروپایی بودن در میان مسن‌ترین مربیان این دوره از رقابت‌ها قرار دارند.

نگاهی به رقابت‌های فوتبال لیگ قهرمانان آسیا در سال 2019 نشان می‌دهد که میانگین سنی تیم‌های باشگاهی چه درون زمین و روی نیمکت کاهش داشته است. نکته قابل توجه درباره سرمربیان تیم‌های باشگاهی در این دوره از رقابت‌هاست. مربیان خارجی نامدار معمولا زمانی برای مربیگری به فوتبال آسیا می‌آیند که مارکت باشگاهی مناسب برای‌شان در اروپا نباشد، با این وجود می‌توان گفت آسیا در حال حاضر رویکردش درباره استفاده از مربی به گونه‌ای است که انگار به سمت جوانگرایی پیش می‌رود.

بالای 60؛ سرشناس‌ها

در این دوره از رقابت‌های لیگ قهرمانان و از میان 32 تیم حاضر در رقابت‌ها 8 تیم از مربیان بالای 60 سال استفاده می‌کنند. تیم‌های السد قطر، پرسپولیس، استقلال، الاهلی عربستان، الوحده امارات، اوراواردز ژاپن، سانفرز هیروشیما ژاپن، جوهور دارول مالزی تیم‌هایی هستند که از مربیان بالای 60 سال استفاده کرده اند.

فریرا اول، شفر دوم

ژوسوالدو فریرا سرمربی پرتغالی تیم السد با 72 سال سن مسن‌ترین مربی حاضر در لیگ قهرمانان 2019 است. وینفرد شفر آلمانی سرمربی استقلال با 69 سال سوم است. اوسوالدو دو الویرا سرمربی برزیلی اوراواردز با 68 سال، رائول لونگی آرژانتینی سرمربی جوهور دارول  و خورخه فوستی مربی اروگوئه‌ای الاهلی با 66 سال و برانکو ایوانکوویچ سرمربی کروات پرسپولیس در رده‌های بعدی قرار دارند.

یک بومی بالای 60

در میان تیم‌های باشگاهی حاضر در این دوره که از مربیان بالای 60 سال استفاده می‌کنند فقط یک تیم است که مربی بومی دارد. هیروشی جوفوکو سرمربی تیم سانفرز هیروشیما تنها مربی بومی بالای 60 سال در این دوره از رقابت‌هاست و هفت مربی دیگر خارجی هستند.

11 آسیایی و 21 خارجی

از 32 مربی حاضر در لیگ قهرمانان تنها 11 مربی آسیایی حضور دارند و 21 تیم دیگر از مربیان خارجی استفاده می‌کنند. در میان تیم‌های ایران تنها ذوب آهن است که در این دوره از رقابت‌های از مربی بومی استفاده کرده است. در شرق آسیا اما تعداد باشگاه‌هایی که از مربی بومی استفاده کرده‌اند بیشتر است. دو تیم کره‌ای گئونگنام و اولسان هیوندای و سه تیم ژاپنی کاوازاکی فرونتال، کاشیما آنتلرز و سانفرز هیروشیما، تیم چینی شاندون لنونگ ودو تیم استرالیایی ملبورن ویکتوری و اف‌سی سیدنی تیم‌هایی هستند که از مربی بومی بهره برده‌اند. در غرب آسیا تنها ذوب آهن است که مربی با ملیت همان کشور روی نیمکتش می‌نشیند. تنها تیم دیگر در غرب آسیا تیم الزورا عراق است که حکیم شاکر مربی سابق تیم ملی این کشور روی نیمکت آن می‌نشیند.

کرواسی 2-  آلمان 2

در میان 21 مربی خارجی حاضر در لیگ قهرمانان، بیشترین تعداد مربی از کشور پرتغال است. 5 مربی پرتغالی در این دوره از رقابت‌ها روی نیمکت تیم‌های مختلف آسیایی نشسته‌اند. ژوسوالدو فریرا (السد)، ویتور پریرا (شانگهای)، خوزه مورایس (چونبوک موتورز)، روی ویتوریو (النصر) و روی فاریا (الدوحیل) این مربیان پرتغالی هستند. برانکو ایوانکوویچ (پرسپولیس)، زوران مامیچ (الهلال) از کرواسی، راجر اشمیت (بیجین سینوبو) و وینفرد شفر (استقلال) از آلمان، فابیو کاناوارو (گووانژو)، خورخه فوستی (الاهلی)، رائول لونگی (جوهور دارول)، بوژیدار باندوویچ (بوریرام)، شوتا آرولادزه (پاختاکور)، هنک تن کاته (الوحده) لائورنتیو رگه کامپ (النصر)، بولنت اویگان (الریان) مربیان خارجی حاضر در این دوره هستند.

17 اروپایی و 4 آمریکایی

21 مربی خارجی حاضر در لیگ قهرمانان از دو قاره اروپا و آمریکا هستند که دراین بین 17 مربی از کشورهای اروپایی و 4 مربی از کشورهای آمریکایی در این دوره حضور دارند.

جوان‌ترین‌ها؛ منصوریان هشتم

روی فاریا و لائورنتیو رگه کامپ مربی تیم‌های الدحیل قطر و النصر عربستان با 43 سال سن جوان‌ترین مربیان حاضر در لیگ قهرمانان 2019 هستند. علیرضا منصوریان مربی تیم ذوب آهن با 47 سال سن جوان‌ترین مربی در میان مربی تیم‌های ایرانی در کنار زوران مامیچ سرمربی الهلال در رده هشتم جوان‌ترین‌ها قرار گرفته است.

جذاب‌ترین چهره؛ فابیو کاناوار

فابیو کاناوارو مدافع و کاپیتان سابق تیم ملی ایتالیا، فاتح جام جهانی و برنده توپ طلای بهترین بازیکن جهان در این دوره از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به عنوان سرمربی تیم گوانژو حضور پیدا کرده است. او یکی از پرافتخارترین بازیکنان دنیای فوتبال است که در تیم‌های باشگاهی چون یوونتوس و رئال مادرید نیز بازی کرده است. او به طور رسمی از سال 2014 کار مربیگری را آغاز کرده و بیشتر زمان هم در کشور چین مربیگری کرده است. او در سال 2017 هدایت تیم گوانژو را به عهده گرفت و در اولین سال قهرمانی در سوپر جام چین را برای این تیم کسب کرد. او بی‌شک مهم‌ترین و جذاب‌ترین چهره‌ای است که در این دوره از مسابقات روی نیمکت تیم‌های آسیایی می‌نشیند.

 

لیگ قهرمانان آسیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر