کد خبر: 735751 A

چه بر سر فوتبال خوزستان آمده که جزو استان‌های درجه دوم و سوم شده است؟

در دوران قبل از انقلاب نامی پرآوازه برای فوتبالی‌ها داشت. او بیش از یک دهه با ارائه بهترین نمایش‌ها مقابل حریفان جزو ستارگان دهه 50 فوتبال ایران و باشگاه‌ها بود. صحبت از مردی است که از شهر رامهرمز رشد کرد و سال‌ها درون دروازه تیم‌های منتخب خوزستان، هما و چند تیم تهرانی قرار داشت؛ اما بعد از دوران پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ناخواسته از ورزش فاصله گرفت تا بازیکنی که روزگاری نقل محافل بود، آرام‌آرام به فراموشی سپرده شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، امان‌الله نقدی، سنگربان اسبق تیم‌های ملی ب و هما که سال‌هاست در گوشه‌ای از فراموش‌خانه فوتبال به سر می‌برد، گفت: ورزش حرفه‌ای شده است، من 37سال کنار هستم. متاسفانه در ابتدای انقلاب یکی از نشریات وقت به اشتباه اسمم را در میان لیست اعدامی گذاشت و از آن روز تاکنون همه فکر می‌کنند من از دنیا رفته‌ام. با این مصاحبه دوباره من زنده شده‌ام. امان ا ... نقدی در این فوتبال تجربیات زیادی کسب کرده و می‌تواند آن‌ها را به نسل جدید انتقال بدهد. اما ببینید استعداد زیاد است باید آن را باور و حمایت کرد. روزی برای دیدن اقوام به رامهرمز رفته بودم و در خیابان قدم می‌زدم که می‌دیدم نوجوانان و جوانان چه عاشقانه با پای برهنه به دنبال توپ بودند. ما باید چنین افرادی را رها نکنیم. بهترین‌های فوتبال استان از دل همین‌ها خارج می‌شوند. 

وی افزود: ‌ دوره ما وقتی بازیکنی به عضویت تیمی در می‌آمد، روز اولش با آخرش یک حالت داشت. فوتبال را دوست داشتیم و در یک سطح بودیم؛ اما الان بازیکن می‌رود بالا شل می‌شود و انگیزه‌اش را از دست می‌دهد و این یعنی تفاوت. شما نگاه کنید در این دهه اخیر چه کسانی امثال علیرضا عزیزی، ابراهیم قاسمپور، علی پروین، منصور رشیدی، حسن روشن، حمیدعلی دوستی، مرحوم نوری خدایاری، مرحوم ناصر حجازی، احمدرضا عابدزاده، علی دایی و ده‌ها بازیکن دیگر دهه پنجاه و شصت ظهور کرده‌اند. 

نقدی در مورد فوتبال خوزستان اظهار داشت: امیدوارم فوتبال استان درست شود، خوزستان جایگاه بسیار خوبی در سطح کشور داشته و نباید به دلیل ندانم‌کاری‌ها و دامن زدن به مسائل حاشیه‌ای از مسیر اصلی منحرف شود و از همه پیشکسوتان انتظار دارم کمک کنند تا فوتبال سروسامان پیدا نماید. 

این پیشکسوت فوتبال خاطرنشان کرد: خوزستان در طول 5 دهه اخیر سهم عمده‌ای در پیشرفت فوتبال کشور داشته و نمی‌توان به همین سادگی از نامش کنار رفت. متولیان ورزش می‌بایست از تمام عناصر زحمت‌کش استان حمایت کنند، چرا باید شرایط پیش بیاید که پیشکسوتان و صاحب‌نظران علم ورزش به دلیل سیاست‌گذاری‌های غلط خانه‌نشین شوند و ... بر سر فوتبال خوزستان چه آمده که جزو استان‌های درجه دوم و سوم شده است. 

وی تاکیدکرد: برای رهایی از این آشفتگی و برداشتن غباری که بر چهره تیم‌ها نشسته، باید نگاهی نوین و علمی به فوتبال داشت. راه‌اندازی آکادمی ورزشی واستفاده از مربیان خارجی در رده نوجوانان و جوانان آن هم در دراز مدت، همچنین استفاده از مربیان داخلی که بار فنی- تخصصی دارند، می‌تواند فوتبال ما را نجات دهد به شرطی که زمان زیادی به آن‌ها بدهیم. این سئوال هم باید مطرح شود که اصولا ما در فوتبال به دنبال چه هدفی بوده‌ایم پس با بررسی دو دهه گذشته بتوانیم به آن پاسخ بدهیم، می‌بینیم به چه دلایلی وضعیت رضایت‌بخشی نبود. هر چند که مشکلات و عقب‌ماندگی‌های فوتبال استان عینی‌تر و ملموس‌تر از آن است که نیازی به کار کارشناسی داشته باشد. 

کاپیتان سابق تیم هما تهران در لیگ تخت جمشید با اشاره به فوتبال ایران اظهار داشت: با نگاهی آسیب‌شناسانه و جدی به ورزش و فوتبال متوجه می‌شویم که طی دهه‌های اخیر نگرش مناسبی نسبت به این مقوله وجود نداشته است. هر چند در سال‌های اخیر این نگاه تا حد زیادی تقویتشده ولی امیدوارم چنین تقویتی دارای ماهیتی سطحی و صرفا ظاهری نباشد، بلکه با توجهی عمیق و واقعی به دنبال بهبود شرایط ورزش کشورمان باشیم. 

فولاد خوزستان امان الله نقدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر