کد خبر: 734826 A

با نزدیک شدن به پایان فصل تلاش تیم‌ها برای فرار از سقوط به اوج خود رسیده‌است و رقابت در پایین جدول می‌تواند به اندازه تعیین قهرمان این فصل جذاب باشد.

 به گزارش ایلنا، با پایان هفته بیستم لیگ برتر حالا فقط 10 هفته به پایان بازی‌ها باقی مانده و رقابت اصلی برای فرار از انتهای جدول بین 5 تیم در جریان است. استقلال خوزستان، سپیدرود، ذوب‌آهن، نفت مسجد سلیمان و صنعت نفت آبادان تیم‌های فانوس به دست لیگ هستند که در این مطلب قصد داریم به بررسی شرایط آن‌ها و شانس هر کدام از تیم‌ها برای بقا در لیگ بپردازیم. 

1.  استقلال خوزستان

قهرمان لیگ پانزدهم در رقابت‌های این فصل شرایط خوبی را تجربه نمی‌کند. آبی‌های اهوازی با 10 امتیاز تیم شانزدهم جدول هستند و برای فرار از سقوط کار بسیار سختی پیشرو دارند. کسر 6 امتیاز را نیز نمی‌توان در نتایج بد این تیم بی‌تاثیر دانست. برد دیروز برابر سپیدرود امیدهای استقلال خوزستان برای بقا در لیگ برتر را افزایش داد اما فاصله‌ زیاد این تیم با منطقه‌ امن جدول بقا این تیم در لیگ برتر را نیازمند رخ دادن معجزه کرده‌است. نگاهی به بازی‌های آینده این تیم نشان می‌دهد آن‌ها با نفت مسجدسلیمان و ذوب‌آهن بازی مستقیم دارند. پیروزی در این بازی‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در سرنوشت تیم کریم قنبری در پایان فصل داشته باشد. 

2.  سپیدرود رشت 

تیم پرطرفدار شمال کشور در این فصل مشکلات زیادی را تجربه کرده‌است. شاید اگر از لحاظ مالی و مدیریتی به این تیم رسیدگی می‌شد با توجه به هواداران پرشوری که دارند می‌توانستند یکی از تیم‌های خوب لیگ لقب بگیرند. سپیدرود تا به اینجای فصل 12 امتیاز کسب کرده‌است. نکته مثبت این تیم می‌تواند بازی‌های آینده این تیم باشد. سپیدرود با هر سه تیم بالا خود یعنی صنعت نفت، نفت مسجد سلیمان و ذوب‌آهن بازی دارد و پیروزی در این بازی‌ها می‌تواند بقای آن‌ها در لیگ برتر را تضمین کند. نکته‌ نگران کننده برای هواداران این تیم مشخص نبودن سرمربی و اوضاع مالکیت تیم است. موضوعی که از ابتدای فصل با آن درگیر بودند و می‌توان گفت هواداران به این شرایط عادت کرده‌اند. اگر مسولان فوتبال رشت به دنبال بقا در رقابت‌های این فصل هستند باید هرچه زودتر این مشکلات را برطرف کنند مگر نه سپیدرود هم مثل بسیاری از تیم‌های ریشه دار فوتبال کشورمان نابود خواهد شد.

3.  ذوب آهن اصفهان 

با نگاهی به جدول لیگ برتر در چند فصل گذشته این نکته مشخص می‌شود که در 4 فصل گذشته بدترین رتبه‌ آن‌ها ششم جدول بوده‌است اما با جدایی امیر قلعه‌نویی از جمع ذوبی‌ها شرایط این تیم با فصل‌های گذشته کاملا متفاوت است. به طور معمول ذوب‌آهن را در بالای جدول و جزو تیم‌های مدعی لیگ دیده شده اما آن‌ها در رقابت‌های این فصل برای بقا در لیگ می‌جنگند. یکی از نکاتی که می‌تواند به ضرر این تیم تمام شود حضور آن‌ها در رقابت‌های آسیایی است. با توجه به فشردگی بازی‌های این تیم می‌توان انتظار داشت امتیازهای زیادی در ادامه‌ فصل به این دلیل برای ذوب‌آهن از دست برود. 

شاگردان علیرضا منصوریان با 15 امتیاز در رتبه‌ چهاردهم جدول قرار دارند. البته نباید فراموش کرد نسبت به حریفان دو بازی کمتر انجام داده‌اند و در صورت پیروزی در این بازی‌ها می‌توانند خودشان را از انتهای جدول جدا کنند. ذوب ‌آهن در هفته‌های آینده با هر 4 رقیب خود برای بقا یعنی استقلال خوزستان، نفت مسجدسلیمان، سپیدرود رشت و صنعت نفت آبادان روبرو می‌شود و می‌توان گفت سرنوشت آن‌ها در دست خودشان است. 

4.  نفت مسجد سلیمان 

نفتی‌ها پس از سه فصل غیبت بار دیگر به لیگ برتر برگشته‌اند و این‌ بار هم برای بقا در لیگ می‌جنگند. شاگردان علیرضا مرزبان با 18 امتیاز در رتبه‌ سیزدهم لیگ قرار دارند و با توجه به فاصله خوبی که با دو تیم انتهای جدول ایجاد کرده‌اند به نظر می‌رسد شانس بالایی برای بقا در لیگ داشته باشند. 

مطمئنا مهم‌ترین مقطع فصل برای این تیم 5 هفته آخر خواهد بود. نفتی‌ها در 5 هفته پایانی لیگ برتر با هر 4 تیم استقلال‌ خوزستان، صنعت نفت آبادان، سپیدرود و ذوب‌آهن بازی خواهد کرد که در 3 تای آن‌ها میزبان است و می‌تواند با کمک هوادارنش امتیازات لازم برای بقا در لیگ را جمع کند. نکته امیدوار کننده برای هواداران این تیم این است که نفت نشان داده در بازی‌های مستقیم برابر تیم‌های ته جدولی عملکرد خیلی خوبی دارد. آن‌ها در 4 بازی که با حریفان مستقیم خود داشته‌اند 8 امتیاز کسب کرده‌اند که عملکردی فوق‌العادست. 

5.  صنعت نفت آبادان 

برزیلی‌های فوتبال ایران تا اینجای فصل 19 امتیاز دشت کرده‌اند و در رتبه دوازدهم جدول قرار دارند. نکته جالب در مورد این تیم تعداد مساوی‌هایش است که در 13 بازی از 20 بازی لیگ با تساوی از زمین خارج شده‌اند.  شاید اگر چند روز قبل کاندیدای سقوط مورد بررسی قرار می‌گرفت صنعت نفت جزو آن‌ها نبود اما خبر کسر امتیاز از این تیم باعث شد نام برزیلی‌های فوتبال ایران به عنوان یکی از تیم‌های احتمالی سقوط کننده مطرح شود. 

شاگردان پائولو سرجیو در ادامه‌ی فصل در ورزشگاه تختی آبادان میزبان سپیدرود، ذوب‌آهن و نفت مسجدسلیمان خواهند بود. میزبانی در این بازی‌ها و حمایت هواداران این تیم در بازی‌های خانگی می‌تواند به پیروزی آن‌ها کمک کند تا از سقوط به لیگ یک نجات پیدا کنند. با توجه به فشردگی جدول لیگ برتر شاید پیکان و سایپا هم تا حدی خطر سقوط را احساس کنند و در صورتی که نتایج ضعیفی بگیرند می‌توان انتظار داشت در ادامه‌ی فصل آن‌ها نیز به جمع فانوس به دستان بپیوندند.

ذوب آهن صنعت نفت آبادان لیگ برتر فوتبال ایران استقلال خوزستان نفت مسجد سلیمان سپیدرود رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر