کد خبر: 734542 A

از پاتریک ویرا تا انگولو کانته. بازیکنان فرانسوی موفقیت‌های بزرگی در لیگ برتر به دست آورده‌اند. در واقع اگر لیورپول در ماه مه قهرمان لیگ برتر شود، نخستین تیمی می‌شود که در قرن بیست و یکم بدون داشتن بازیکن فرانسوی به چنین دستاوردی رسیده.

به گزارش ایلنا، در آماری دقیق‌تر، در 26 دوره برگزاری لیگ برتر تنها در فصل 1995-1994 که بلکبرن قهرمان شد و در فصل 1999-1998 که سه‌گانه تاریخی منچستریونایتد به ثبت رسید، هیچ بازیکن فرانسوی در قهرمانی لیگ برتر نقش نداشت.

یورگن کلوپ مربی لیورپول البته ضدفرانسوی نیست. او یکی از منتقدان سرسخت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا(برگزیت) بوده و تابستان گذشته تلاش کرد نبیل فاکر را از لیون به خدمت بگیرد که یکی از بازیکنان دیدیه دشان در قهرمانی جام جهانی روسیه 2018 بود.

اما این انتقال عملی نشد و این حقیقت پابرجا است که از 22 بازیکنی که کلوپ در این فصل لیگ برتر به کار برده، هفت نفر انگلیسی، سه تا برزیلی و دو نفر هلندی هستند و بلژیک، کامرون، کرواسی، مصر، گینه، پرتغال، سنگال، اسپانیا، سوییس و اسکاتلند هر کدام یک نماینده دارند.

آیا این کفه ترازو را به نفع منچسترسیتی سنگین می‌کند که مدافع میانی فرانسوی، آیمریک لاپورت را با 54 میلیون پوند از اتلتیک بیلبائو خرید؟ سابقه می‌گوید که شما برای قهرمانی در لیگ برتر به یک فرانسوی نیاز دارید ضمن اینکه سیتی بنژامین مندی را نیز دارد.

نخستین قهرمانی قرن بیست و یکم به نام منچستریونایتد ثبت شد که میکاییل سیلوستره را در اختیار داشت و در تیم سر الکس فرگوسن هیچ کس به اندازه او در فصل 2000-1999 در ترکیب اصلی شیاطین سرخ قرار نگرفت.

فرگی از روزهای حضور اریک کانتونا - او در سال‌های 1993(نخستین فصل برگزاری لیگ برتر)، 1994، 1996 و 1997 قهرمان لیگ برتر شده- در تیمش عاشق داشتن یک فرانسوی تاثیرگذار در ترکیب منچستریونایتد بود. او فابین بارتز که قهرمان جام جهانی 1998 شد را در تابستان 2000 به خدمت گرفت و این دروازه‌بان یکی از اعضای تیم قهرمان سال‌های 2001 تا 2003 بود. در فصل 2003-2002 لوران بلان هم او را همراهی می‌کرد.

وقتی فرگوسن منچستریونایتد را بازسازی کرد، پاتریس اورا، مدافع چپ فرانسوی را به خدمت گرفت و او ستاره تیم‌هایی بود که در سال‌های 2007، 2008، 2009، 2011 و 2013 لیگ برتر را فتح کرد. در سال‌های 2007 و 2008 لویی ساها نیز بود.

اما تاثیر بازیکنان فرانسوی در هیچ تیمی به اندازه آرسنال آرسن ونگر نبود. آخرین قهرمانی‌های این تیم در سال‌های 2002 و 2004 که در به دست آوردن دومی شکست‌ناپذیر بودند، با درخشش تیری آنری، پاتریک ویرا و روبر پیرس رقم خورد هرچند بازیکنان دیگری هم از فرانسه بودند؛ گائل کلیشی، پاسکال سیگان، ژرمی آلیادیره و سیلوین ویلتورد. آرسنال در سال 1998 هم رمی گارد، ژیل گریماندی، امانوئل پتی، نیکلا آنلکا را در کنار ویرا در ترکیب داشت.

چلسی را فراموش نکنید. وقتی رومن آبراموویچ باشگاه را خرید و ژوزه مورینیو را به خدمت گرفت تا قهرمانی سال‌های 2005 و 2006 را برای آبی‌های غرب لندن به ارمغان بیاورد، کلود ماکلله نخستین نامی بود که در فهرست تیم قرار می‌گرفت؛ او کسی بود که هافبک دفاعی را به فوتبال انگلیس معرفی کرد. در دومین قهرمانی چلسی ویلیام گالاس و لاسانا دیارا نیز هموطنان او بودند.

مورینیو رفت، برگشت و دوباره رفت در حالی که مربی‌های دیگری هم به استمفوردبریج آمدند و رفتند اما هیچ کدام بدون یک فرانسوی در ترکیبشان به قهرمانی نرسیدند. تیم کارلو آنچلوتی که قهرمانی لیگ و جام حذفی را در سال 2010 به دست آورد، اتکای زیادی به خلاقیت فلورن مالودا و گلزنی نیکلا آنلکا داشت. در قهرمانی سال 2015 مورینیو کورت زوما و لویک رمی روی هم 34 بازی برای تیم انجام دادند. آنتونیو کونته در سال 2017 با تیمی قهرمان شد که ستاره‌اش انگولو کانته بود؛ بازیکنی که 12 ماه قبل در یکی از شگفت‌انگیزترین اتفاقات تاریخ فوتبال لسترسیتی را قهرمان لیگ برتر کرده بود.

تنها قهرمان باقیمانده در قرن بیست و یکم منچسترسیتی است که اگرچه فلسفه کارش براساس تکنیسین‌های اسپانیایی بوده اما همیشه جایی برای فرانسوی‌ها داشته. سمیر نصری و کلیشی بازیکنان فرانسوی بودند که در سال 2012 با روبرتو مانچینی و در سال 2014 با مانوئل پیگرینی قهرمان لیگ برتر شدند. فصل قبل هم لاپورت، مندی و الیاکیم مانگالا در قهرمانی تیم پپ گواردیولا نقش داشتند. این فصل در کنار ویرجیل فان‌دایک، لاپورت بهترین مدافع میانی لیگ برتر بوده.

درست است که کلوپ تلاش می‌کند نخستین قهرمانی لیورپول در لیگ انگلیس بعد از 29 سال را به دست آورد اما این تنها افتخار تاریخی نیست که این مربی بدون بازیکن فرانسوی می‌خواهد به نام خود ثبت کند.

لیورپول فرانسوی های لیگ انگلیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر