کد خبر: 734094 A

برتری 4-3 منچسترسیتی مقابل چلسی در ضربات پنالتی و دومین قهرمانی متوالی آبی‌آسمانی‌ها در جام اتحادیه به معنای بیست‌وپنجمین جام پپ گواردیولا در دوران نسبتا کوتاه مربیگری او بود.

به گزارش ایلنا، جام اتحادیه انگلیس در فصل 19-2018 اکنون به گنجینه‌ای اضافه شده که 3 لالیگا، 2 کوپا دل‌ری، 3 سوپرجام اسپانیا، 2 لیگ قهرمانان، 2 سوپرجام اروپا و 2 جام جهانی باشگاه‌ها را به همراه بارسلونا و در ادامه 3 بوندس‌لیگا، 2 جام حذفی، یک سوپرجام اروپا و یک جام‌جهانی باشگاه‌ها را به همراه بایرن‌مونیخ از قبل در خود جای داده است. 

پپ گواردیولا در این 2 سال و نیم حضور در لیگ برتر یک جام اتحادیه دیگر و یک جام خیریه را به این کارنامه اضافه کرده است. از زمان شروع کار مربیگری حرفه‌ای در سال 2008 به همراه بارسلونا، گواردیولا مسیر تبدیل شدن به یکی از سلاطین مربیگری را به سرعت پیموده است. در این 10 فصلی که گواردیولا روی نیمکت بوده، او در اسپانیا، آلمان و انگلیس 25 جام کسب کرده تا به طور میانگین در هر فصل 2.5 جام برده باشد. 

نزدیکترین مربیان به آمار گواردیولا، افراد سرشناسی نظیر لوئیس فلیپه اسکولاری و جک استاین(26)، اوتمار هیتسفلد(28)، والری لوبانفسکی(30) و میرشئا لوچسکیو(32) هستند؛ افرادی که گواردیولا می‌تواند سبقت از آن‌ها را در فهرست اهداف کوتاه‌مدت خود قرار دهد. اما بدون تردید هدف بلندمدت پپ در دوردست رسیدن به 49 جام سرآلکس فرگوسن، سرمربی اسطوره‌ای منچستریونایتد است.

جوانی گواردیولا نکته‌ای است که می‌تواند در این راه به نابغه اسپانیایی کمک کند چراکه او در 48 سالگی هنوز هم روزهای زیادی در دنیای مربیگری در پیش دارد و برای رسیدن به دستاورد فرگی زمان کافی خواهد داشت. افزون بر آن، گواردیولا در مدتی کوتاهتر در مقایسه با فردی نظیر مورینیو توانسته به رکورد 25 جام برسد تا امیدها برای شکستن این رکورد افزایش یابد. 

در حقیقت اگر پپ همین میانگین جام‌آوری را حفظ کند و همانند فرگوسن 39 سال مربیگری کند، به آمار جادویی 97 جام خواهد رسید! برای این مهم گواردیولا باید تا سن 77 سالگی مربیگری کند. با این حال اگر گواردیولا بخواهد همانند فرگوسن در 71 سالگی از فوتبال کناره‌گیری کند، باز هم 82 جام در کارنامه رنگارنگ خود خواهد دید. 

این آماری باورنکردنی است و کاملا دیوانه‌کننده به نظر می‌رسد. او در طول 10 فصل بیش از نیمی از مسیر را طی کرده و می‌تواند 9 فصل بعد به آمار 49 جام فرگوسن برسد. این یعنی با ادامه همین روند و کسب 2.5 جام در هر فصل، گواردیولا در فصل 29-2028 به تعداد جام‌های سرالکس خواهد رسید؛ آن هم در حالی که 58 سال سن دارد.

منچسترسیتی پپ گواردیولا جام اتحادیه انگلیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر