کد خبر: 734066 A

مهدی تاج اول‌بار که در قامت نایب‌رییس اول فوتبال ایران در پروسه مذاکره با گزینه سرمربیگری تیم ملی قد علم کرد، شکست بزرگی را تجربه کرد و به‌رغم آنکه با سروصدای فراوان خاویر کلمنته اسپانیایی را به ایران آورد، در نهایت نتوانست با این چهره نامدار اسپانیایی به توافق برسد.

به گزارش ایلنا، آن روزها که بحث حضور کلمنته منتفی شد، صحبت از این بود که گزینه مورد نظر، شرط فدراسیون فوتبال برای تنها دوبار سفر به کشورش در طول سال را نپذیرفته، به همین دلیل حاضر به عقد قرارداد نهایی با تیم ملی فوتبال ایران نشده است؛ ادعایی که بعد از تجربه کار ارکان همان فدراسیون با کارلوس کی‌روش که پی‌درپی در مسافرت بود و حتی حاضر به تماشای بازی‌های لیگ هم نبود، کاملا زیر سوال رفت و مشخص شد دلیل به توافق نرسیدن فدراسیون فوتبال که در آن زمان با ریاست کفاشیان اداره می‌شد، با خاویر کلمنته پیش از انتخاب کی‌روش مسائل دیگری بوده است.

فدراسیون فوتبال در آن زمان کوشید با پیش کشیدن این ماجرا خود را در سفر بی‌نتیجه کلمنته به ایران و توافق ناکام بی‌تقصیر جلوه دهد، اما آنچه بیش از همه کلمنته را از همکاری با تیم ملی فوتبال ایران منصرف کرد، به توافق نرسیدن بر سر رقم دستمزد بود.

کلمنته بر خلاف آنچه گفته می‌شد ماهانه 30 هزار یورو دستمزد خواسته، رقمی بالاتر از اینها را مطالبه کرده بود و روی 50 هزار یورو با آپشن‌های قابل توجه تاکید داشت که در آن مقطع زمانی فدراسیون فوتبال توان پرداخت مبلغ درخواستی این مربی را نداشت. البته اصرار کلمنته به حداقل سفرهای ممکن به ایران نیز در این ماجرا بی‌تاثیر نبود.

سوالی که در آن زمان هرگز از سوی مذاکره‌کنندگان پاسخ داده نشد این بود که چرا فدراسیون فوتبال پیش از آنکه با این مربی به توافق اولیه برسد و شروط خود را اعلام کند و شروط گزینه مورد نظر را هم بشود، نمایش حضور این مربی در ایران را به‌پا کرد؟

بدون شک اگر کلمنته با آن تبلیغات به ایران نمی‌آمد، فدراسیون فوتبال در انتخاب استراتژی خود برای مذاکره با این مربی زیر سوال نمی‌رفت. در آن مقطع ناکامی فدراسیون فوتبال در همکاری با مربی اسپانیایی زمان بسیاری را از فوتبال ایران گرفت و نتیجه آن شد که تیم ملی برای زمان قابل توجهی میان مربیان موقت دست به دست شد تا اینکه سرانجام فدراسیون فوتبال با کارلوس کی‌روش به توافق رسید.

1309

سابقه فدراسیون فوتبال در شیوه مذاکره با مربیان خارجی این ذهنیت را ایجاد کرده که در برهه کنونی نیز همان اتفاقات رخ دهد و فدراسیون فوتبال باز هم زمان قابل توجهی را از دست بدهد و نتواند تا پیش از شروع مرحله تازه‌ای از اردوی تیم ملی که قرار است در ایام عید برگزار شود، سرمربی جدید را انتخاب کند. مهدی تاج که یک‌بار طعم تلخ شکست در مذاکره را چشیده و با نقدهای گزنده‌ای هم مواجه شده، این روزها اما با جدیت به دنبال انتخاب گزینه نهایی است تا شاید پیش از آغاز سال 98 نام سرمربی جدید تیم ملی را رسانه‌ای کند.

در روزهای گذشته اسامی در رسانه‌ها به‌عنوان گزینه‌های جدی فدراسیون فوتبال مطرح شد که رییس فدراسیون فوتبال نام‌های مطروحه را تکذیب کرد. این تکذیب‌ها شاید ذهن‌ها را به سمت برانکو ایوانکوویچ ببرد که گزینه بسیار محتملی به نظر می‌رسد اما اگر فدراسیون فوتبال برای انتخاب سرمربی تیم ملی تا پایان سال اصرار و تاکید داشته باشد یقینا دیگر نام گزینه فدراسیون فوتبال برانکو ایوانکوویچ نخواهد بود و مربی دیگری سکان هدایت تیم ملی را بر عهده خواهد گرفت.

تصمیم‌گیران فدراسیون فوتبال می‌دانند تاخیر در انتخاب سرمربی تیم ملی و موکول کردن تصمیم‌گیری درباره این موضوع مهم به انتهای فصل، تبعات بسیاری برای‌شان به دنبال خواهد داشت و با انتقادهای تازه‌ای مواجه خواهند شد به همین دلیل قصد دارند هر طور شده نام سرمربی جدید را به‌زودی رسانه‌ای کنند. آخرین اطلاعات از فدراسیون فوتبال حاکی از انتخاب قطعی تا پایان سال است. مطلعان فدراسیون فوتبال که در جریان روند مذاکرات با گزینه‌ها قرار دارند، قویا انتخاب برانکو را هم تکذیب کرده‌اند و اعتقاد دارند کار انتخاب سرمربی تیم ملی پیش از شروع سال 1398 به پایان خواهد رسید و تیم ملی با سرمربی جدیدش نخستین اردوی آماده‌سازی خود بعد از برکناری کارلوس کی‌روش را برگزار خواهد کرد.

مهدی تاج فدراسیون فوتبال ایران سرمربی تیم ملی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر