کد خبر: 731828 A

آزمون، سردار رکوردها/

مهاجم ایرانی زنیت با درخشش خودش در بازی با فنرباغچه نگاه‌ها را به خود خیره کرد.

به گزارش ایلنا، سردار آزمون با درخشش مقابل فنرباغچه توانست بار دیگر خودش را به عنوان ستاره بی چون و چرای فوتبال ایران معرفی کند.

سردار تمام رکوردها را به نام خود ثبت کرد. از رکورد علی دایی گرفته تا حضور در جمع 7 بازیکنی که با 3 تیم روسی در اروپا گل زده‌اند. زنیت و سماک، حالا از جذب ستاره ایرانی‌شان رضایت دارند. ستاره‌ای که یک‌تنه فنرباغچه را حذف کرد. 2 گل زد، یک پاس گل داد تا نشان بدهد در اوج است. آزمون آماده، قبراق و بلندپرواز است. نه به خاطر پروازهای بلند در زمین بلکه به دلیل اهدافی که در سر دارد و برای تحقق آن کوشش می‌کند. برای آزمون، از این به بعد هم مهم است. جایی که باید با قدرت‌های نخست فوتبال اروپا نظیر آرسنال، چلسی و سویا رقابت کند و آنجا هم خوش بدرخشد. برای سردار می‌توانیم یک آرزو کنیم. ادامه درخشش و کسب عنوانی مهم. اتفاقی که سخت است اما دور از دسترس نه.

برای زنیت سنت‌پترزبورگ، صعود به یک‌هشتم نهایی لیگ اروپا یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شد. اتفاقی که با درخشش سردار آزمون رخ داد تا شاگردان سماک، فنرباغچه را شکست بدهند و در یک شب خاطره‌انگیز جواز صعود به جمع بزرگانی چون آرسنال، چلسی و سویا را به‌دست بیاورند. در این صعود، آزمون بازیگر نقش اول بود. مهاجمی که در دومین تجربه بازی برای زنیت در اروپا و البته نخستین بازی ثابت در ترکیب این تیم، آنقدر درخشید که حتی کاندیدای کسب عنوان بهترین بازیکن هفته لیگ اروپا هم شد.

برای سردار آزمون همه چیز از همان دقیقه یک آغاز شد. ضربه سری که به سمت دروازه فنرباغچه زد اما توپ به طرز مشکوکی به دست و سینه مدافع حریف خورد. 2 دقیقه بعد سردار مقابل اسکرتل- مدافع سابق لیورپول- بدن گذاشت و توپ را با سینه به اوزدوئف رساند تا او با ضربه‌ای چکشی دروازه میهمان را باز کند. این گل البته به زنیت مجوز صعود نمی‌داد. بازی رفت با نتیجه یک بر صفر به سود فنرباغچه به پایان رسیده بود و زنیت برای حضور در مرحله بعد باید یک گل دیگر نیز به ثمر می‌رساند.

سردار که در دفاع مشارکت داشت و در حمله هم با سرعت خود مدافعان فنرباغچه را آزار می‌داد، در دقیقه 18 از داور کارت زرد گرفت. کارت زردی که باعث نشد از عطش آزمون برای گلزنی کم شود. در دقیقه 37 توپ به سمت چپ خط میانی و هجومی زنیت رفت، سردار در حال بستن بندهای کفش خود بود اما وقتی دید هم‌تیمی‌اش قصد ارسال دارد به محوطه جریمه رسید و در حالتی نامتعادل ضربه سری زیبا زد تا توپ به جایی برود که دروازه‌بان فنرباغچه تصورش را نمی‌کرد. هارون تکین هر چه به بدنش کش داد نتوانست ضربه آزمون را مهار کند. حالا زنیت تیم صعودکننده بود و فنرباغچه با بازیسازی ویکتور موزس- هافبک سابق چلسی- و آندره آیه سعی می‌کرد تا یکی از گل‌های خورده را جبران کند.

فنرباغچه خیلی زود و در همان نیمه اول گل نخست خود را به ثمر رساند. مهمت توپال در دقیقه 43 با شوتی دیدنی دروازه لونف را باز کرد تا فاصله به یک گل برسد. فاصله‌ای که باعث شد تا زنیت در نیمه دوم به آب و آتش بزند و برای صعود انواع و اقسام برنامه‌ها و راهکارها را آزمایش کند. چرخش زیبا و شوت تماشایی آزمون را تکین مهار کرد تا زنیت از رسیدن به گل سوم ناکام بماند اما این پایان کار نبود. هافبک‌های زنیت در یک ضدحمله توپ را به آرتم زوبا رساندند، او در محوطه جریمه به سردار پاس داد، اشتباه توپال باعث شد تا آزمون صاحب توپ شود و با ضربه‌ای کم‌نقص دروازه فنرباغچه را برای سومین بار باز کند.

حالا زنیت تیم صعودکننده بود و فنرباغچه باید تلاش می‌کرد تا گل دوم را در ورزشگاه گازپرم ‌آره‌نا بزند. اتفاقی که با توجه به جو وحشتناک ورزشگاه و حمایت همه‌جانبه ‌هواداران زنیت رخ نداد تا این تیم به جمع 16 تیم برتر لیگ اروپا صعود کند. آزمون هم در دقیقه 80 جای خود را به زابولوتنی داد تا بقیه بازی را از روی نیمکت تماشا کند. تعویضی دفاعی که برای حفظ دروازه زنیت در دقایق پایانی انجام شد.

سردار آزمون با 2 گلی که وارد دروازه فنرباغچه کرد، هشتمین گل اروپایی خود را در هجدهمین تجربه به ثمر رساند. آزمون نخستین بار، وقتی تنها 17 سال داشت برای روبین‌کازان مقابل مولده نروژ بازی و گلزنی در لیگ اروپا را تجربه کرد. این اتفاق در تاریخ 29 آگوست 2013 رخ داد و از آن زمان تا امروز چیزی حدود 6 سال گذشته.

در این 6 سال البته آزمون بیکار نبوده. او سوم آگوست 2016 و در مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا موفق شد دروازه اندرلخت را باز کند. این بازی را روستوف 2 بر صفر برد و برای حضور در مرحله گروهی به سد محکمی چون آژاکس رسید. برابر آژاکس و در روز 24 آگوست 2016 باز هم سردار گل زد و این بار دروازه یکلیسن را باز کرد. روستوف 4 بر صفر آژاکس را برد و به گروهی پا گذاشت که اتلتیکومادرید، پی‌اس‌وی آیندهوون و بایرن‌مونیخ حضور داشتند.

گل بعدی سردار در ویسنته کالدرون مقابل اتلتیکومادرید به ثمر رسید و وارد دروازه یان اوبلاگ شد. در تاریخ اول نوامبر 2016. تنها 3 هفته بعد آزمون باز هم خودی نشان داد و این بار در ورزشگاه خانگی روستوف، به بواتنگ سر توپ زد و دروازه بایرن را باز کرد. روستوف البته نتوانست شگفتی بسازد و به دور حذفی صعود کند. بنابراین به لیگ اروپا رفت و آنجا هم سردار موفق شد دروازه اسپارتاپراگ را باز کند. دیداری که با نتیجه 4 بر صفر به سود روستوف تمام شد. آزمون 2 سال و 5 روز بعد از گلزنی مقابل اسپارتاپراگ، این بار در نقش قاتل فنرباغچه ظاهر شد تا هم باعث و بانی صعود زنیت شود و هم رکوردهای مختلفی را جابه‌جا کند.

سردار آزمون که با 6 گل زده، به طور مشترک با علی دایی بهترین گلزن ایرانی رقابت‌های اروپایی بود، حالا به تنهایی این عنوان را در اختیار دارد. سردار 8 گل زده، علی دایی 6 گل و مهدی مهدوی‌کیا و سامان قدوس هم 5 بار دروازه حریفان خود را باز کرده‌اند. آزمون بهترین گلزن ایرانی لیگ‌های اروپایی است و البته یکی از کاندیداهای کسب عنوان بهترین بازیکن هفته لیگ اروپا. به همه اینها محبوبیت در میان هواداران زنیت و سود میلیون یورویی این باشگاه برای صعود به مرحله بعد را هم اضافه کنید تا ببینید سردار در این بازی چه اتفاق بزرگی را رقم زده است. اتفاقی که زنیت و آزمون به ادامه آن خوشبین‌اند.

زنیت سردار ازمون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر