کد خبر: 725654 A

گزارش ویژه از حضور سرمربی ایران در تری کلور؛ آغاز از جایی که شکست خورده بود

سرمربی سابق تیم ملی اکنون چالش جدی خود را در فوتبال امریکای جنوبی آغاز خواهد کرد و بعد از پایان همکاری هشت ساله با ایران با ستاره‌های کلمبیایی هدف جدید خود را دنبال می‌کند.

به گزارش ایلنا، نشریه سمانا کلمبیا طی گزارشی از لحظه ورود کارلوس کی روش به این کشور به بررسی شرایط فنی و کاری این مربی پرداخته است.

کی روش ساعت 4.51 بامداد چهارشنبه وارد کلمبیا شد و به زودی قرارداد او به عنوان سرمربی جدید کلمبیا امضا خواهد شد تا تری کلور(لقب کلمبیا) پس از پنج ماه صاحب یک مربی شود.

مرد پرتغالی 65 ساله با سابقه 37 سال مربیگری، در سال های 1989 و 1991 دو بار توانست تیم جوانان پرتغال را قهرمان اروپا کند دقیقا مشابه سرمربی قبلی کلمبیا یعنی نستور پکرمن که تنها افتخارات او دو قهرمانی با تیم جوانان آرژانتین بود.

آشنایی کی روش به کار با تیم های پایه ای یکی از عوامل تعیین کننده او به عنوان نامزد اصلی هدایت کلمبیا بود؛ چرا که سران فدراسیون علاقه مند به مربی ای بودند که نه تنها به تیم بزرگسالان که روی تیم های پایه ای نیز اشراف کامل داشته باشد. همان اتفاقی که دردوران پکرمن نیز شاهدش بودیم.

کی روش فصل 04-2003 مربی رئال مادرید بود. تیمی ملقب به کهکشانی های شماره یک با حضور فوق ستاره هایی چون زیدان، فیگو، رونالدوی برزیلی، رائول، روبرتو کارلوس و... که توانست این تیم را به سوپرکاپ اسپانیا برساند و البته در کسب جام های دیگر ناکام ماند و پس از یک سال اخراج شد.

او سابقه دو مقطع دستیاری سر الکس فرگوسن در منچستریونایتد را هم دارد. فصل 03-2002 و بین سال های 2004 تا 2008. او به این وسیله توانست فرصت کار کردن و تجربه اندوزی از مربی بزرگی چون فرگوسن را کسب کند و سطح فنی خود را بالاتر ببرد.

این اولین تجربه مربیگری کی روش در یک تیم آمریکای لاتین است و به همین دلیل برخی تردیدهایی در مورد موفقیت او دارند. اینکه او بتواند خود را با سبک بازی بازیکنان کلمبیایی وفق دهد.

باید گفت که در بیشتر دوران مربیگری کی روش، او متکی به سیستم دفاع-ضدحمله بوده است. تجمع در خط دفاعی و سپس استفاده از ضد حملات سریع، سبک مورد علاقه کی روش است.

به صورت سنتی تیم های کی روش 4 دفاعه هستند و در خط میانی و حمله، سیستم های مختلفی را امتحان می کند. او علاقه مند به 3-3-4 و به خصوص 1-4-1-4 است. برای کی روش وینگر های سرعتی و استفاده از تک مهاجم، معمولا در اولویت قرار دارند.

noticias-futbol-seleccion-colombia-carlos-queiroz-ranking-fifa-febrero-2019

 سیستمی که او در 8 سال حضورش در تیم ملی ایران پیاده کرد، 1-3-2-4 بود و کاملا متکی به ضدحملات. هرچند روی کاغذ کلمبیا تیمی علاقه مند به حفظ توپ است ولی در واقع به سبب حضور اکثریت بازیکنان تیم ملی در باشگاه های اروپایی، آنها به خوبی با سبک های مورد علاقه کی روش آشنایی دارند و قاعدتا نباید مشکلی برای درک ایده های او وجود داشته باشد.

یکی از ابهامات پکرمن در سال آخر حضورش در کلمبیا چگونگی استفاده همزمان از خامس و کینته رو(بازیکن ریورپلاته) بود. بازیکنانی با خصوصیات  مشابه اما هر دو در سیستم 1-4-1-4 کی روش می توانند در زمین حضور داشته باشند. این سیستم اجازه می دهد تا خامس و کینته رو در میانه زمین بهترین موقعیت ها را برای بازیکنان فاز حمله فراهم کنند.

Untitled-design-23

علاقه کی روش به استفاده از تک مهاجم نیز می تواند در کلمبیا جواب دهد. فالکائو، مهمترین و باارزش ترین مهاجم کلمبیا، می تواند گزینه اصلی کی روش برای خط حمله باشد . در کنار او دوژان زاپاتا که این روزها در آتالانتا بسیار خوش می درخشد نیز می تواند گزینه بعدی مرد پرتغالی باشد.

البته برخی مواقع کی روش از سیستم 2-4-4 هم استفاده می کند و به این ترتیب فالکائو و زاپاتا می توانند کنار یکدیگر در ترکیب اصلی حاضر باشند. اتفاقی که قطعا مورد علاقه مردم کلمبیا نیز خواهد بود. او همچنین از نظر زبان در کلمبیا مشکلی نخواهد داشت چون انگلیسی و اسپانیایی را روان صحبت می کند.

5c5b6e65b6b7d

از لحاظ برقراری ارتباط با بازیکنان، کی روش کاملا حرفه ای است و در آن تبحر خاصی دارد. همچنین این علاقه وجود دارد که کی روش با اعضای فدراسیون نیز رابطه خوبی داشته باشد. بهترین نمونه می تواند تیم ملی ایران باشد. در هشت سال حضور او در تیم ملی این کشور، بازیکنان او هرگز بر علیهش در رسانه ها صحبت نکردند و همواره احترام متقابلی بین آنها وجود داشت.

1549465918_901790_1549466088_noticia_normal

اولین آزمون بزرگ کی روش 22 مارس و بازی دوستانه مقابل ژاپن خواهد بود. دیداری برای آماده سازی جهت حضور در کوپا آمه ریکای 2019. او موفق خواهد شد؟

نکته جالب توجه آغاز او با کلمبیا برابر تیمی خواهد بود که با شکست برابر آنها از سمت خود بعد از هشت سال کنار رفت. با این حال بعید به نظر می‌رسد ستاره‌های کلمبیایی اشتباهاتی که مدافعان ایران و نمایش ضعیف دیگر بازیکنان برابر ژاپن به اجرا گذاشتند را برابر این حریف آسیایی شکل دهند.

تیم ملی ایران کارلوس کی روش فالکائو خامس رودریگز تیم ملی فوتبال کلمبیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر