کد خبر: 725064 A

سرمربی کنونی پدیده مشهد با پنجمین تیم برابر پرسپولیس حاضر خواهد شد.

به گزارش ایلنا، نخستین باری‌ که یحیی گل‌محمدی به‌عنوان سرمربی مقابل پرسپولیسی‌ها قرار گرفت، به بازی برگشت صبا مقابل پرسپولیس در هفته ما قبل پایانی لیگ هفتم برمی‌گردد. آن روزها هدایت پرسپولیس بر عهده افشین قطبی بود و آنها برای قهرمان شدن، نیاز مبرمی به پیروزی در آن بازی داشتند. یحیی هم چند هفته‌ای می‌شد که به‌عنوان مربی- بازیکن هدایت تیم صبا را برعهده گرفته بود و در سن 37 سالگی برای نخستین بار رویارویی با پرسپولیس را در سمت سرمربی تجربه می‌کرد. گل‌محمدی البته پیش از آن با پیراهن فولاد و صبا به‌عنوان بازیکن با تیم محبوبش سرشاخ شده بود. در نهایت در بازی پرسپولیس و صبا قرمزها 4 بر یک برنده شدند تا یحیی خاطره‌ای تلخ از نخستین تقابل با پرسپولیس به‌عنوان سرمربی داشته باشد.

این مربی جوان در ادامه اما نتایج بهتری مقابل تیم سابقش گرفت. یحیی پس از بازنشستگی به ترتیب سرمربی تربیت یزد و نساجی شد. گل‌محمدی در لیگ دوازدهم دوباره هدایت صبا را بر عهده گرفت و به لیگ برتر برگشت. صبایی‌ها با هدایت یحیی در آن سال با نتیجه 2 بر صفر از سد پرسپولیس مانوئل ژوزه گذشتند و یحیی در همان فصل از صبا به پرسپولیس آمد. ابتدا به‌عنوان مربی در این تیم کار خودش را آغاز کرد و بعد از چند هفته که مانوئل ژوزه از باشگاه پرسپولیس رفت، سرمربی شد. عمر سرمربیگری یحیی در پرسپولیس اما کمتر از یک فصل بود و بعد از آنکه فینال جام حذفی را در ورزشگاه آزادی و در ضربات پنالتی به سپاهان باخت، کارش در پرسپولیس به پایان رسید. یحیی گل‌محمدی بعد از آن برای لیگ سیزدهم به نفت تهران رفت. نخستین تقابل او با پرسپولیس بعد از رفتنش با پیروزی یک بر صفر نفتی‌ها در هفته ششم همراه بود. پرسپولیسی‌ها در سالی که یحیی در نفت حضور داشت، نتوانستند این تیم را در دو بازی‌ که با آنها در لیگ برتر انجام دادند، ببرند. در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر تا به الان، یحیی‌ گل‌محمدی 11 بار به‌عنوان سرمربی مقابل پرسپولیس قرار گرفته که 4 برد به دست آورده و 5 بار هم پرسپولیسی‌ها موفق شده‌اند مقابل او به پیروزی برسند. در تقابل‌های یحیی مقابل پرسپولیس 2 بازی هم مساوی تمام شده است. در لیگ پانزدهم یحیی گل‌محمدی که سرمربی ذوب‌آهن بود، قهرمانی را از پرسپولیسی‌ها گرفت. آن فصل یحیی در 2 بازی رفت و برگشت 4 امتیاز از پرسپولیس گرفت و پرسپولیسی‌ها فقط یک امتیاز از تیم او گرفتند. از طرفی ذوب‌آهنی‌ها در دو بازی رفت و برگشت در آن فصل به استقلال خوزستان باختند و باخت هفته آخر آنها مقابل استقلال خوزستان موجب اعتراض هواداران پرسپولیس شد که با تفاضل گل کمتر نسبت به استقلال خوزستان، تیم‌شان نایب قهرمان لیگ برتر شده بود. آن فصل اگر پرسپولیسی‌ها در بازی رفت در ورزشگاه آزادی مقابل ذوب‌آهن تن به شکست نداده بودند، نخستین قهرمانی خود با برانکو ایوانکوویچ در لیگ برتر را یک فصل زودتر به دست می‌آوردند.

یحیی گل‌محمدی در جام حذفی هم 2 بار پرسپولیسی‌ها را حذف کرده و مانع از قهرمانی این تیم شده است. تیم او ذوب‌آهن، یک بار در ورزشگاه آزادی و در مرحله نیمه‌نهایی فصل 94-93 با گل دقایق پایانی کارلوس سانتوس 2 بر یک پرسپولیس را شکست داد و مانع از رسیدن آنها به فینال شد. یحیی یک بار هم در مرحله یک‌چهارم نهایی فصل95-94 همراه با ذوبی‌ها 2 بر صفر پرسپولیس را حذف کرد.

در 11 تقابل یحیی گل‌محمدی با پرسپولیس در لیگ برتر، پرسپولیسی‌ها بیشتر گل زده‌اند. سهم قرمزهای پایتخت‌نشین مقابل تیم‌های گل‌محمدی 13 گل بوده که به طور میانگین در هر بازی مقابل تیم‌های یحیی 18/1 گل زده‌ داشته‌اند. تیم‌های یحیی گل‌محمدی هم 10 بار موفق شده‌اند به پرسپولیسی‌ها گل بزنند که 3 گل کمتر از گل زده پرسپولیسی‌ها به آنها بوده است. در تقابل‌های یحیی با پرسپولیس تیم‌های او به طور میانگین 90/0 گل زده در هر بازی داشته‌اند.

 در 4 تقابل آخر یحیی گل‌محمدی و پرسپولیس در لیگ برتر، او در کسب پیروزی ناکام بوده. آخرین پیروزی‌ یحیی به‌عنوان سرمربی به لیگ پانزدهم و بازی رفت پرسپولیس و ذوب‌آهن برمی‌گردد که آن بازی را ذوبی‌ها با پنالتی بحث‌برانگیز دقایق پایانی، با نتیجه ۲ بر یک از پرسپولیس بردند.

پرسپولیس یحیی گل محمدی پدیده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر