کد خبر: 723771 A

رکوردزنی خریدهای خارجی سرخابی‌ها در بدترین سال اقتصادی

آیاندا پاتوسی وینگر و هافبک هجومی تیم کیپ‌تاون آفریقای جنوبی بامداد شنبه وارد تهران شد

به گزارش ایلنا، امسال دلار تا مرز 20 هزار تومان هم رفت و رکورد زد اما بعد از آن روی کانال 11 آرام گرفت و گاهی به کانال 10 هزار تومان رسید و گاهی هم تا کانال 12 هزار تومان بالا آمد. اما جالب است که در بدترین و سخت‌‌ترین سال اقتصادی کشور که در اثر تحریم‌ها تهیه دلار سخت و بسیار پرهزینه است، استقلال و پرسپولیس در خرید و جذب بازیکن و مربی خارجی رکورد زدند! سرخابی‌ها روی هم بین 18 تا 19 خارجی را برای کادر فنی و تقویت تیم‌شان گرفتند. این تعداد خرید دلاری در لیگ برتر و حتی تاریخ قرمز و آبی‌ها بی‌نظیر است. ارزش دقیق این خریدها دقیق مشخص نیست اما میلیون‌ها دلار خرج روی دست 2‌باشگاه گذاشته است. 

خارجی‌های استقلال 10 تا 11 نفر

آیاندا پاتوسی وینگر و هافبک هجومی تیم کیپ‌تاون آفریقای جنوبی بامداد شنبه وارد تهران شد تا با پشت سرگذاشتن تست‌های پزشکی و گرفتن مجوز از ایفمارک قرارداد قرضی و 6ماهه‌اش را با استقلال ثبت کند. پیش از او هم اسماعیل گونکالوس قرارداد یک ساله و نیمه‌ای را با آبی‌پوشان بسته بود تا با احتساب طارق همام تعداد بازیکنان خارجی استقلال برای نیم‌فصل دوم به 3 نفر برسد. اما این پایان کار نبود. بعد از مصدومیت دوباره مرتضی آقاخان، پیش‌بینی می‌شد استقلالی‌ها نام این بازیکن را از لیست خارج کرده و یک بازیکن دیگر را جایگزین این وینگر و مهاجم کنند. پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد و صبح دیروز خبر رسید گادوین منشا مهاجم نیجریه‌ای هم در لیست خرید آبی‌هاست و تا آخر شب با استقلال قرارداد می‌بندد تا  تعداد خارجی‌های تیم در نیم‌فصل دوم به عدد 4 برسد. اگر به این لیست الحاجی گرو و مارکوس نیومایر که به صورت توافقی جدا شدند را اضافه کنیم آن وقت استقلال در لیگ هجدهم 6 بازیکن خارجی در لیست خودش داشته است. این اتفاق در تاریخ باشگاه استقلال بی‌سابقه است. با احتساب وینفرد شفر و 4‌دستیارش از ساشا گرفته تا میگوئل کولی، تعداد خارجی‌های این فصل استقلال به 11‌نفر می‌رسد. یعنی آبی‌پوشان به اندازه یک تیم فوتبال بازیکن و مربی خارجی استخدام و جذب کرده‌اند. البته اگر منشا به هر دلیلی برخلاف اخبار منتشر شده آبی‌پوش نشود این تعداد به 10 نفر کاهش پیدا خواهد کرد.

خارجی‌های پرسپولیس 8 نفر

در باشگاه رقیب تعداد بازیکنان خارجی جذب شده در لیگ هجدهم تا اینجای کار 4‌نفر است که شامل گادوین منشا، بوژیدار رادووشویچ، بشار رسن و ماریو بودیمیر می‌شود. غیر از برانکو ایوانکوویچ، پرسپولیس 3 مربی خارجی کروات دارد تا تعداد اعضای خارجی کادر فنی قرمزها به 4 نفر برسد. به این ترتیب مجموع خارجی‌های پرسپولیس در لیگ امسال به 8 نفر می‌رسد. اگر منشا آبی‌پوش نشود اختلاف دوتیم 2 و اگر منشا به استقلال برود این اختلاف به 3 بازیکن و مربی می‌رسد. این که در مجموع هر باشگاه چند میلیون دلار برای جذب خارجی‌ها خرج کرده هم موضوع دیگری است و با توجه به پنهان‌کاری‌های فراوانی که در این خصوص وجود دارد محاسبه دقیق آن ممکن نیست.

شفر رکورد پرویز و ژوزه را می شکند؟

درمجموع امسال سرخابی‌ها روی هم بین 18 تا 19 بازیکن و مربی خارجی جذب کرده‌اند که در تاریخ این باشگاه بی‌سابقه است! بیشترین تعداد بازیکن خارجی در استقلال به لیگ پانزدهم که پرویز مظلومی سرمربی این تیم بود برمی‌گردد. در آن سال کرار جاسم، هرایر مگویان، باربوسا، پروپیچ و عادل شیحی در مجموع نیم‌فصل اول و دوم به استقلال آمدند. بیشترین تعداد خرید بازیکن خارجی در پرسپولیس هم به لیگ دوازدهم و سرمربیگری مانوئل ژوزه و یحیی گل‌محمدی مربوط می‌شود که قرمزها در مجموع دو نیم‌فصل 4 بازیکن خارجی شامل نیلسون، روبرتو سوسا، ایمون زاید و دانوفسکی را خریدند. استقلالی‌ها اگر دیشب منشا را خریده باشند رکورد 5 بازیکن خارجی در یک فصل توسط وینفرد شکسته شده است. در غیر این صورت شفر هم در کنار و هم رده مظلومی و گل‌محمدی قرار می گیرد.

استقلال 18 خارجی کمتر از رقیب دارد

تعداد بازیکنان خارجی پرسپولیس در لیگ برتر تا به امروز به 49 نفر می‌رسد. اگر به تعداد 9 مربی خارجی که در 14 فصل سرمربی این تیم بودند را اضافه کنیم بدون احتساب دستیارهای خارجی، تعداد بازیکنان و سرمربی‌های خارجی این تیم به عدد 63 می‌رسد. اما در آن طرف استقلالی‌ها با احتساب پاتوسی در لیگ برتر 41 بازیکن خارجی گرفته‌اند که اگر منشا هم آبی‌پوش شود این آمار به 42 نفر می‌رسد. آبی‌ها در این سال‌ها فقط 2 مربی خارجی داشتند که در ‌3‌فصل هدایت این تیم را برعهده داشتند تا در مجموع تعداد بازیکنان و سرمربی‌های خارجی‌های این تیم حتی با احتساب منشا به 45 نفر برسد که  هنوز با تیم رقیب فاصله معناداری دارد و آبی‌ها حتی با خرید احتمالی منشا، در لیگ برتر 18 بازیکن و مربی خارجی کمتر از رقیب گرفته‌اند.

استقلال پرسپولیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر